Konut Kredisi Şartları ve Faiz Oranları 2022

Konut Kredisi Şartları ve Faiz Oranları 2022 Ülkemizde birçok insan ev sahibi olmak istiyor. Buna bağlı olarak gelir ve diğer ödeme şartlarını yerine getirebilecek kişiler bankalara konut kredisi başvurusu yapıyorlar. Pandemi şartlarına bağlı olarak konut kredi oranlarının düşmeye başlamıştır. Konut kredisi şartlarında öncelikle belli bir gelir düzeyi ve geçerli bir mesleğe sahip olmak gerekiyor. Ayrıca bu meslekten düzenli maaş bağlantısı olması zorunludur.

Kredi başvurularında çalışanlar için bağlı bulunduğu iş yerinden finansal belgeler talep ediliyor. Bunlar maaş bordosu, SSK dökümü gibi belgelerdir. Ayrıca kişilere ait kredi miktarına bağlı olarak ipotek şartları da olabiliyor. Ev kredisi şartları nelerdir ve şartları nelerdir konuları için kredi miktarı büyük olduğunda gayrimenkul, araç veya diğer gelir unsurlarına dair belgeler ibraz edilmesi zorunlu tutulur.

Bankaların Konut Kredisi Şartları

Bankaların Konut Kredisi Şartları

Bankaların konut kredisi şartları ve konut finansmanı şartları nelerdir gibi konuların finansal kurallarına ve ödeme şekillerine göre değişir. Bazı bankaların şartları farklıdır. Bankalar da bu farklılıklar kamusal ve özel olarak değişir. Örneğin özel bankaların kredi notuna uygun olan kişiler için kredi onayı anında gerçekleşebiliyor. Kamusal bankalar da kredi notu dışında gelir düzeyi ve diğer bilgilerin incelenmesi zaman alabilir. Bununla birlikte bazı bankaların kredi kampanyaları olabilir.

Bu bankaların kampanyalarına bağlı olarak konut kredisi çekerken banka tarafından zorunlu tutulan ürün ve hizmetler olabilir. Bu ürünler kredi miktarı ve faiz oranlarının indirimli olmasına bağlı olarak kullanımı zorunlu olan ürünlerdir. Bu ürünler bankaların işleyişlerine göre bireysel emeklilik, özel sigorta gibi ürünlerden oluşur. Buna istinaden indirimli ve satın almadan kredi başvuru geçerli olmuyor. Ülkemizde bazı bankalar bu hizmetleri pakete zorunlu tutmuyorlar. Buna bağlı olarak sadece kredi sağlayan bankalar vardır.

Konut Kredisi Şartları

Konut kredisi şartları bankaların koydukları zorunlu prosedürlere göre değişiyor. Bununla birlikte bankaların koydukları şartlar kredi miktarların büyüklüğüne göre artış sağlayabilir. Bankaların konut kredisi şartlarında alınacak konutla ilgili 2 kural bulunur. Bunlardan ilki kişinin kredi notu ve gelirlerin oranıdır.

Buna bağlı olarak konut kredisi şartları için kişinin sahip olduğu gelir unsurları ve maaş ya da düzenli finansmanı olması kredi şartlarından biridir. Ayrıca kredi talebine konu olan konutun faiz miktarına uygun olması gereklidir. Buna istinaden sıfır veya eski konutların kredi faiz oranları değişir.   Ayrıca kredi alınacak konutta   tapudaki mülkiyet koşulu aranır. Bunun amacı kat mülkiyetine sahip olan konutların kredi onayı alabilmesidir.

Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde birçok banka konut kredisi taleplerini karşılar. Bununla birlikte konut kredisi şartları nelerdir sorusu için; ayrıca bu bankaların kendilerine göre kredi limitleri ve ödeme şekilleri bulunur. Ayrıca her bankanın kendisine ait farklı faiz oranları vardır. Ülkemizde konut kredisi sağlayan bankalar özel ve kamu olmak üzere ayrılıyor. Özel veya devlet fonu dahilinde konut kredisi veren bankalar şunlardır; İş bankası, Garanti, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, ING Bank şeklindedir. Ayrıca Akbank, Denizbank, Alternatifbank, Anadolubank, TEB Bankası da konut kredisi veriyor.

Diğer bankalardan özel fonlu olanlar şunlardır; Finansbank, Şekerbank, ICBC bankası, Kuveyt Türk, HSCB bankası gibi bankalar konut kredisi sağlayan bankalardır. Bu bankaların konut kredileri çeşitleri şunlardır; arsa kredisi, ofis veya işyeri kredisi, konut geliştirme kredisi ve kentsel dönüşüm kredileridir. Tüm bu kredi türleri konut kredisi konusunu kapsar.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi sağlayan bankaların kendi yapılarına bağlı olarak farkı faiz oranları vardır. Bu oranlar kredi miktarlarına ve taksit sayılarına göre değişiyor. Ayrıca bankacılık kanunları ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak faiz oranları değişkenlik gösterir. Özel bankalardan Akbank faiz oranı 10.000 ve 1.000.000 TL tutarına ve 1 ile 10 yıl arası vadesine göre %1.39 şeklindedir.

Garanti Bankası da 10.000 ve 500.000 TL tutarına aynı şartlar da 1 veya 15 yıl vade de %1.42 veya %1,79 faiz oranları uygular. Yapı Kredi bankası 10.000 TL ve 5.000.000 TL kredi oranın da 1 veya 10 yıl vade de %1,37 oranında faiz uygular. Ziraat Bankası sıfır daireler için %0,64 faiz oranı uygular. İkinci el veya kullanılmış daireler için %0,74 faiz oranı belirlemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap