Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Puanının Önemi

Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Puanının Önemi İlk defa ev alacak olan kişileri ile beraber yeni bir ev almayı düşünenlerin de yoğun olarak yönelttikleri konut kredisi çekmek için kredi notu kaç olmalı sorusu oldukça fazla merak edilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken unsur, bankadan bankaya farklılık gösterebileceğidir. Bunun nedeni ise kişilerin var olan kredi puanlarına bağlı olarak bir banka konut kredisini onaylarken, farklı bir bankanın onaylamamasıdır. Bu kapsamda, kişilerin sormuş oldukları konut kredisi çekmek için kredi notu kaç olmalı sorusuna verilebilecek cevap; bankadan bankaya değiştiğidir. Ancak net bir sayı ile ifade edilmesi istendiği zaman bu soruya cevap olarak 1100 olarak verilebilir. Kredi notu açısından 1100, az riskli düzeyi ifade eder.

Kredi Notu Aralığı

Findeks kredi notu, 1100-1499 arası olacak biçimde tanımladığı için az riskli olarak bankalar da konut kredisi sunacakları müşterilerinin kredi puanının minimum 1100 olmasını belirtirler. Bu anlamda konut kredisi için kredi puanı kaç olmalı sorusu bakımından kredi notu 1100’ün ne kadar üstünde yer alırsa, kredi talebinin olumlu bir şekilde karşılanma ihtimali de o kadar fazla olacaktır. Kredi notu, belirli kredili ürünler üzerindeki ödeme performansını yansıtır. Sahip olunan kredi kartı ve KMH hesapları ile ödenmekte olan kredilerin, kredi notu üzerinde birinci derecede etki eder. Bu nedenle ödemeler, ne kadar düzenli olarak yapılırsa, kredi puanı da o kadar fazla olur.

Konut Kredisi Çekmek için Gelirin Belgelendirilmesi

Konut Kredisi Çekmek için Gelirin Belgelendirilmesi

Kredi notunun iyi olmasının beraberinde resmi bir gelire sahip olmak ve bu geliri kanıtlamak için belgelemek de büyük bir önem taşır. Bu nedenle konut kredisi ç için kredi notu kaç olmalı sorusuna cevap vermek için birden fazla unsur dikkate alınmalıdır. Bankalar, konut kredilerinde öncelikle kişinin kredi notuna ve gelir düzeyini ön planda tutarlar. Her iki koşulun da sağlanması durumunda kredi çekme hususunda herhangi bir engel yaşanmayacağı söylenebilir. Kredi notu, çekilmesi planlanan kredi tutarı ile de alakalıdır. Yüksek tutarda kredi çekip risk alacak olan bireylerden, kredi puanı çok daha iyi düzeyde olması beklenir. Ev alırken ödenen peşinat tutarı ne kadar fazla ise kredi alma olasılığı da artış gösterecektir.

Konut Kredisi Başvurularının Olumlu Olması İçin Yapılması Gerekenler

Pek çok unsuru içinde barındıran Konut kredisi için kredi notu kaç olmalı sorusuna doğru bir cevap verilmesi oldukça önemlidir. Evin neredeyse bütününü kredi ile satın almak gibi bir durum söz konusu olduğu zaman bu durum banka tarafından riskli bir işlem şeklinde bildirilebilir. Pek çok banka, konut kredilerini şube yetkili şeklinde verir. Bunun gibi süreçlerde devreye kredi notu girer ve ön plana alınır. Banka genel müdürlüğünce şubelere verilen konut kredisi yetkisi, genel itibari ile kredi notu aralıklarına göre düzenlenir. Kredi notu belirli bir düzeyde olan fertlerin başvurularının hızlı bir şekilde olumlu olarak karşılanması da bu durumdan ötürüdür.

Kredi Notunun Önemi
Kredi Notunun Önemi

Kredi Notunun Önemi

Bankaların kredi notu açısından dikkat ettiği bir diğer durum ise idari ve yasal takip kayıtlarıdır. Son 2 yıl içerisinde idari veya hukuki takip söz konusu olduysa, kredi notu yeterince yüksek olsa dahi başvurular banka tarafından kabul edilmeyebilir. Bu durumda bir süre beklemeli ve bu bekleme süresinde kredi başvurusunda bulunmamaya özen gösterilmelidir. Yasal veya idari takibin devamında belli bir süre geçtikten sonra konut kredisi başvurusu tekrarlanabilir. Özellikle konut kredisi kredi notu bakımından, kredi notu düşük olduğu zaman banka garanti koşulları sağlayabilir.

Kredi Notunun Sıfır Olması

Kredi notu 0 veya oldukça düşük olan kişiler sadece ilk aşamada kefil ile kredi alabilirler. Bankanın böyle bir şartı varsa uygun bir kefil ayarlayarak kredi çekilmesi mümkündür. Kefil, eş, akraba veya kişiler ile akraba olmayan bir tanıdık olabilir. Bankalar, kefil olarak belirlenen kişinin devlet memuru çok daha fazla dikkat ederler. Bunun nedeni ise devlet memurlarının kredi ödeme performansı olarak genel itibari ile kuvvetli kişiler oldukları bilinir. Meslekleri ile alakalı problem yaşamak istemeyen memurlar, kredi ödemelerine daima fazlası ile dikkat ederler. Bunun yanında devlet memurlarının özel sektörde çalışanlara kıyasla iş garantisi daha yüksek düzeydedir.

Konut Kredisi Çekmek için Kamu Çalışanlarının Kredi Notu

Konut Kredisi Çekmek için Kamu Çalışanlarının Kredi Notu

Özel sektörde personel sirkülasyonunun yüksek olması, kamu çalışanlarını bu bakımdan daha ön planda kılar. Bankalar da bu nedenlerle kefil olarak alacakları bireyin kamu çalışanı olarak bulunmasını talep ederler. Memur kefil ile konut kredisi çekmek, bu bakımdan standart kredilere göre çok daha basittir.

Konut kredisi kredi notu koşulu, daha çok kredi notu hiç bulunmayan kişileri ilgilendiren bir durumdur. Kredili bankacılık ürünü kullanmayı tercih etmeyen kişilerin kredi notu genel itibari ile sıfır olur. Bu anlamda bireyler konut kredisi kredi puanı koşuluna tabidirler. Bankalar, kredi notu bulunan bireylerin müracaatlarını daha fazla dikkate alırlar. Ancak kredi notunun sıfır olması, konut finansmanı kullanmaya engel teşkil etmez.

Kredi Puanının Sıfır Olmasının Nedeni

Kredi Puanının Sıfır Olmasının Nedeni

Kamu personeli kefil ile konut kredisi çekmek, bu durumun çıkış yollarından birisidir. Konut kredisi kredi notu koşulu, neredeyse tüm bankalar tarafından önemlidir. Kredi notunun sıfır olarak yer alması kadar neden sıfır olduğu da oldukça önemlidir. Eğer ödeme performansının zayıf olması, idari ya da kanuni takip dosyası gibi nedenlerle kredi notu sıfır ise başvurular reddedilebilir.

Ancak önceden kredi kartı, kredi veya KMH kullanılmadığı için kredi notunuz bulunmuyorsa kişilerin şansı daha yüksektir. Bankanın konut kredisi kredi notu koşulu aramasının esas nedeni, müşterinin ödeme performansının değerlendirilmesini sağlamaktır. Ortada bir değerlendirme faktörü yer almadığı zaman bankanın daha itinalı davranması gerekir. Kredi notunun asıl amacı kişinin borcuna olan sadakatinin ne derecede olduğunu ölçmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap