Konut Kredisi Çekmek Mantıklı Mıdır 2022?

Konut Kredisi Çekmek Mantıklı Mıdır 2022? Bankaların konut kredile oranlarında inanılmaz bir düşüş meydana geldi. Ev sahibi olmak isteyen binlerce kişi de bu dönem de konut kredisi çekmek mantıklı mı? Diye düşünmeye başladı. Çünkü bankaların konut kredi oranları düşüşe geçtikten sonra ev fiyatları inanılmaz derece de yükselmeye başladı. Yükselen ev fiyatları da kişileri ikilem de bıraktı. Ciddi oranlarda yükselen ev fiyatları ev sahibi olmanın hayalini kuran insanları olumsuz etkiledi. Kredi oranlarının düşüş yaşamasını fırsat bilen müteahhitler, ev sahipleri ev fiyatlarında 50.000 civarında bir artışa gitti.

Hatta bazı şehirlerde bu miktar daha da yükseldi. Bu durumda konut kredisi çekerek ev sahibi olmak pekte akıllıca bir fikir değil. İstediğiniz tarz da bir ev bulmak, iç donanımın iyi olup olmaması, bölgesi, yalıtımı ve daha birçok etken evin fiyatını etkileyecektir. Eğer ev ile ilgili bir sorunla karşılaşırsanız kredi ödemek ile birlikte bir de evin tadilatları ile de ilgilenip, masraf yapacaksınız. Bu da kişinin bütçesini zorlayacaktır.

Bu Dönemde Konut Kredisi Çekilir Mi?

Bu Dönemde Konut Kredisi Çekilir Mi?

Bu devirde konut kredisi çekilir mi çekilirse neler olabilir diye düşünüyorsanız. Öncelikle kredi oranları ve ev fiyatlarını bir göz gezdirmelisiniz. Zira düşen kredi oranları ile ev fiyatları oldukça zamlandı. Bu yüksek ev fiyatları göz ardı ederek ev sahibi olmak istiyorsanız konut kredisi çekebilirsiniz. Fakat kredinizi uzun vadede ödeyecekseniz daha fazla tutar ödememiş olursunuz. Kredi çekeceğiniz zaman daha az vade ile ödemeler yaparsanız daha az tutarda ödemeler yapabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra diğer masrafları da hesaplayarak bir ödeme planı oluşturmalısınız. Bütçenizi aşan kredilerden uzak durarak, satın almakta zorlanacağınız evleri tercih etmeyerek konut kredisi çekerek ev sahibi olabilirsiniz.

Konut Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi Çekilmelidir?

Konut Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi Çekilmelidir?

Konut kredisi çekmeli miyim? Diye düşünen kişiler için bir de ihtiyaç kredisine bakabilir. Daha düşük miktarlarda kredi çekecekseniz ihtiyaç kredisi sizi daha fazla masraf yapmaktan kurtaracaktır. Fakat yüksek miktarlara ihtiyacınız varsa konut kredisini tercih etmelisiniz. Çünkü ihtiyaç kredileri belirli bir limitin üzerinde kredi vermez. Yüksek miktarlardaki kredileri kabul etmez. Konut kredisini daha uzun vadelerde ödeyebilirken ihtiyaç kredisini çok uzun vadelere yayamazsınız. Bir taraftan da konut kredisi ile aldığınız evin değerlenme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

İlerde değerlenecek mevkilerde ev alırsanız kredi ile aldığınız evin faizini bile çıkartabilirsiniz. Şu zamanlarda 240.000 TL’ye kredi ile alınan bir evin ödemesi 300.000 lira olabiliyor. Fakat siz ödemenizi bitirene kadar eviniz zaten 350.000 değerine ulaşabiliyor. Ev almanın böyle bir avantajlı yönü var. Gelecekte değerlenen bir ev size daha yüksek kazançlar sağlayabilir.

Konut Kredisi Çekmek Mantıklı Mı?

Ev kredisi çekmek mantıklı mı diye soranlar için cevabımız evettir. Ev kredisi çekmek şu zamanlarda mantıklıdır. İmkân sağlandığı an ev almak oldukça önemlidir. Ev sahipleri fiyatları yükseltti diyerek ev almazsanız bir yıl içerisinde o evin fiyatı daha da artabilir. Kredi oranları yükselse de azalsa da oranlara göre ev sahipleri evlerinin fiyatları ile değişiklik yapacaktır. Bu yüzden borçlanmadan ev alabilmeniz oldukça zorlaşacaktır. Bir müddet kredi için zorlanabilirsiniz. Fakat ne kadar erken alırsanız eviniz o kadar çabuk değerlenmeye başlayacaktır. Aylar içerisinde ev fiyatları değişmeye başlar. Ne kadar erken ev alırsanız o kadar iyidir. Kredi içinde elinize toplu bir para geçtiğinde de kredinizin anapara ödemesini yaparak borcunuzu azaltabilirsiniz.

Konut Kredisi Çekmek Mantıklı mı Avantajları Nelerdir?

Konut Kredisi Çekmek Mantıklı mı Avantajları Nelerdir?

Konut kredisi çekmek mantıklı mı? Sorusunu cevapladıktan sonra konut kredisiniz avantajlarından da bahsetmekte fayda var. Öncelikle konut kredisi diğer kredilere göre daha yüksek miktarlarda kredi çekmenizi sağlar. İhtiyaç kredileri ise size istediğiniz yüksek miktarlar veremeyecektir. Kredi oranı ihtiyaç kredisi ile hemen hemen aynı oranlardadır. Konut kredisini uzun vadede ve az taksitler ile ödeyebilirsiniz. Bazı bankalar 180 ay vade yapabilirken ihtiyaç kredisi çektiğiniz de bu vade en fazla 60 ay şeklinde olacaktır. Bu sebeple konut kredisi daha avantajlıdır.

Konut kredisini kendinizi zorlamadan ödeyebilirsiniz. Aldığınız eviniz kısa zaman içerisinde değerlenmeye başlayacaktır. Daha erken adımlar atarak avantajı arttırabilirsiniz. Sürekli artan ev fiyatlarını düşünecek olursak konut kredi oranları düşüşken kredi çekmek oldukça doğru bir karar olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap