Kışlık Patlıcan Hazırlığı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışlık Patlıcan Hazırlığı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler. Patlıcan kadar sevilen bir sebzenin her mevsimde tüketilmek istenmesi gayet doğaldır. Ancak bunu sağlıklı bir biçimde yapabilmek daha önemlidir.

Yazımızda ve Kışlık Patlıcan Hazırlığı Patlıcan Saklama Patlıcan Konservesi Patlıcan Kurutma Kışlık Gıda Hazı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özellikle içerisinde bulunan enzimleri ve mineralleri kaybetmeden dolaba atabilmek için bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Son dönemlerde kışlık hazırlıkları pek çok sebze ve meyveyi kapsadığından dolayı patlıcan gibi daha uğraşlı yiyecekler geri plana düştü.

Ancak işin pratik yolunu keşfettikten sonra hızlıca hazırlayıp dolaba atabilirsiniz. Bu aşamada en önem vermeniz gereken nokta doğallığından bir şey kaybetmemesini sağlamaktır.

Çünkü C, K ve B6 vitamini açısından son derece önemlidir. İçerisinde folik asit, potasyum, manganez, bakır, fosfor, niasin, tiamin ve magnezyum bulunur. Ayrıca diyet lifi içeren besinler arasında olduğu için sağlıklı beslenme açısından da değerlidir.

Kışlık Patlıcan Nasıl Hazırlanır?

Kışlık Patlıcan Nasıl Hazırlanır?

Patlıcan yetiştiricilerinin yaz aylarında doğal ürün sunarken kış aylarında ise hormonlu ve sera ürünlerini sunduğunu görebilirsiniz.

Bunu hem tadından hem de dış yapısından anlamak mümkün. Derin dondurucuya atmadan önce kışlık hazırlıklar listesinde olan patlıcan için uygulamanız gereken birkaç işlem var. Bu sayede dolaptan çıkardığınızda tıpkı yaz aylarında olduğu gibi son derece lezzetli bir yemek yapabilirsiniz.

Patlıcan hazırlığını yaparken tuz kullanımını asla unutmayın. Sebzelerde tıpkı et ürünlerinde olduğu gibi diriliği sağlayan unsur tuzdur. Haliyle saplarını ayıklayarak yıkadığınız patlıcanları küp küp ya da yemekte kullandığınız şekilde doğramaya başlayın. Doğrama işleminin ardından bir kaba alın ve kararmalarına müsaade etmeden üzerine tuz ilave edin.

Doğrudan kışlık hazırlık yapacağımız için patlıcan içerisinde kullanacağımız malzemeleri de doğal bir biçimde dahil edebiliriz.

15 dakika boyunca karıştırdığımız tuzda bekletirken diğer malzemeleri hazırlayabiliriz. Tabii ki tercihen olmakla beraber domates ve biber patlıcan yemeği için en ideal çifttir. Bunları yıkayıp güzelce doğradıktan sonra patlıcanları artık sudan çıkarma zamanımız geldi.

Patlıcanları tuzlu sudan çıkardığınızda herhangi bir kararma olmadığını göreceksiniz. Hemen akabinde tenceremizi seçerek biberleri kavurmaya başlayabiliriz. Bir yandan süzülen patlıcanları da hazır konuma getirmek gerek.

Biberler renk vermeye başladığında domatesi ekleyerek devam edebiliriz. Biraz sonrasında ise patlıcanlarımızı ilave etmemiz gerekir.

Domateslerin ardından tencereyi bir süre kendi buharıyla pişirme aşamasına bırakabiliriz. Bu süreç kişinin yemekte istediği yumuşaklık düzeyine bağlı olarak değişebilir. Arada bir tencerenin kapağını açarak kontrol edebilirsiniz.

Kendinize göre ideal seviyeye geldiğinde ise ocağı kapatarak soğutma işlemine geçin. Bu işlemi tencerenin içerisinde yapacaksanız çok uzun süre beklemek zorunda kalırsınız.

Bunun yerine bit tepsinin ya da geniş bir kabın içerisine dökmenizi öneririz. Döktüğünüz kabın içerisine malzemeleri tamamıyla yaydığınızda daha çabuk hava sirkülasyonuna uğrayacağı için hızlıca soğuyacaktır. Soğuma işleminin ardından poşetlemeye ve dolaba atmaya başlayabiliriz.

Saklama işlemi için kullanacağımız poşetlerin seçimini yaparken dikkatli olmak gerek. Ağzı kilitlenebilir olanlar en sağlıklı olanlardır.

Ayrıca büyük poşetler yerine kışlık için hazırladığımız patlıcan için porsiyon olarak ayırmak çok daha faydalı olacaktır. Her yemek için bir porsiyon çıkararak diğerlerinin dolapta taze kalmasını sağlayabiliriz.

17950