Kasko ile Araç Bakımını İhmal Etmeyin

Kasko ile 2022 Yılında Aracınızın Bakım Gereksinimlerini Halledin Marka farkı olmaksızın tüm araçların belli bir kilometre düzeyine gelmesinin ardından bakıma girmesi gerekir. Sıfır bir araç genel olarak ilk bin kilometreden sonra bakıma girer. Tabi bu süreç aracın yakıt durumuna ve markasına göre değişiklik gösterir. Aracın bakımı zamanında yapılırsa, arıza çıkarma olasılığı da minimum seviyeye düşürülmüş olur. Aynı zamanda bakımlı araç can güvenliğini de korumaktadır.

Araç bakımı, sağladığı tüm avantajların yanı sıra aracın değerini de yükseltir. Dolayısı ile ilerleyen günlerde aracını satmak isteyen şahıslar iyi ve eskimemiş bir ikinci el araca sahip olmuş olacaklardır. Araçlara yapılan bakım genel itibari ile fren, ön takım, arka takım, fan sistemi, motor ve egzoz gibi alanları kapsar. Bu bölümlerden herhangi biri hasar aldığı zaman ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle araç bakımını hiçbir zaman aksatmamak gerekir.

Fren balatalarının kontrolünün yapılması, tekerleklerin şişlik durumunun sağlanması, kaporta ve şasenin kontrol edilmesi gibi etkenler aracın uzun ömürlü kullanılmasını sağlar. Yapılan tüm kontroller aracın performansını yakından etkiler. Araç sigortası da en az bakımı kadar önemlidir. Keyifli ve güvenli bir yolculuk hayal ediyorsanız aracınızın bakımını ve sigortasını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir.

Araç Sigortası Fiyatları

Araç sigorta fiyatları ve kasko ücretleri önemi gereği araç kullanıcıları tarafından sıklıkla merak edilir. Fiyatlar sigortadan sigortaya farklılık göstermekle beraber araç modeli ve kişinin ehliyet süresine göre, ceza puanı durumuna göre de farklılık gösterir. Motor hacmi, sonradan eklenen aksesuarlar ve elektronik cihazlar da sigorta ücreti alanında etkilidir.

Başka İçerik:  Ramazan Ayında Trafik Sigortası Hasarları Artıyor

Kasko Kesinlikle Yaptırın!

Ülke nüfusunun artış göstermesi ile birlikte araç yoğunluğunda da artış meydana gelmektedir. Bu durumda kaza oranları da çoğalarak risk faktörleri artmaktadır. Var olan trafik yoğunluğunda kişiler ne kadar dikkatli olsalar da bazı durumlarda araç hasar görebilir. Öyle ki araç park halindeyken dahi doğal afet sebebiyle, olası kaza nedeni ile veya beklenmeyen sebeplerden ötürü hasar alabilir. Tüm bu riskler söz konusu olduğu kasko büyük bir öneme sahip oluyor.

Kasko sigortası, araçları belli olumsuzluklara karşın koruma altına alan ve mecburiyeti olmayan sigorta türüdür. Araç sahipleri belli bir tutar karşılığında kasko sigortası yaparak araçlarını olası kazalara karşı koruma altına alarak, karşı tarafta suç olması durumunda ücretsiz olarak kasko şirketinden araçların tamirini yaptırabilir. Genel bağlamda kasko şirketlerindeki kural; sürücü alkollü değil ise aracın hasarı ücretsiz olarak karşılanır.

Kasko Kapsamına Giren Durumlar

Kasko Kapsamına Giren Durumlar

  • Aracın yanması, patlaması ve parçalanması
  • Sel, deprem, çiğ, yangın ve heyelan gibi doğal afetler
  • Aracın çalınması
  • İkinci ve üçüncü kişiler tarafınca verilen hasarlar

Kasko Kapsamına Girmeyen Durumlar

  • Anahtar arabanın üstündeyken yaşanan hırsızlık olayı
  • Bakımın aksatılması durumu
  • Alkol ve uyuşturucu etkisi ile yaşanan kazalar
  • Nükleer yakıtların sebep olduğu yangınlar
  • Aracın taşınmaması gerektiği şekilde taşındığı yükler
Her Türlü Kaza İhtimaline Hazırlıklı Olun

Her Türlü Kaza İhtimaline Hazırlıklı Olun

Eğer araçta kasko bulunuyorsa, araç sahibinin yapması gereken ilk şey kaza anında kasko şirketini aramasıdır. Hasar ihbarının verilmesinin ardından kişiye dosya numarası verilecektir. Bu dosya numarası mevcut hasarlarda tüm görüşmelerde ve yazışmalarda kullanılır. Dosya numarasının bilinmesi işlem sürecinin hızlanması hususunda son derece etkilidir. Hasar ihbarında gerekli evraklar arasında ise; poliçe fotokopisi, hasar tarihi, hasara ilişkin resimler, alkol tutanak raporu, tahmini hasar miktarı, sigortalı bireyin iletişim bilgileri, ifade tutanakları ve ipotekli araçların banka evrakları yer almaktadır.

Başka İçerik:  Kalıtsal Hastalıklar Doğuştan ve Psikolojik

Hasarsızlık İndirim Oranları

Hasarsızlık indirimi, sigorta şirketlerinin en çok önem verdiği konulardan biridir. Poliçe primleri bu kapsamda %65 oranında azaltılabilir. Tabi poliçe alınmasının öncesinde birtakım kriterler de bu indirimi etkiler. Bu kriterler sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Hasarsızlığı etkilemeyen durumları bilmek kişiye avantaj sağlayacaktır. Bu durumlar cam kırıklığı, radyonun çalınması, minik hasarlar gibi etkenlerdir.

Bu gibi durumlarda sigorta sahibi hasar ihbarında bulunursa, kişi hem indirim hakkını kaybeder hem de hasar tazminatı alır. Ancak bu gibi durumlarda da sigorta sahibinin tamamen suçsuz olduğu resmi belge ile kanıt olarak gösterilmelidir. Şunu da belirtmek gerekir ki, hasarsızlık indiriminin yanı sıra başka indirimlerin de bulunduğu unutulmamalıdır. Siz de herhangi bir sigorta şirketinden haklarınızı kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap