HGS Etiketi Nedir? HGS Sorgulama İşlemleri

HGS Etiketi Nedir? HGS Sorgulama İşlemleri HGS, Hızlı Geçiş Sistemi olarak açıklanır ve boğaz köprülerinin yanı sıra otoyol geçişlerinde de kullanıma sunulan bir ücretlendirme biçimidir. Araç tipine bağlı olarak ücretler farklılık gösterebilir. Bu ücretler pasif RFID teknolojisi yardımıyla kolay bir biçimde alınır.

RFID teknolojisi ile birlikte oldukça kısa bir zaman içerisinde sürücülerin plaka takipleri, geçiş saatleri ve hızlarının kontrol edilmesi gerçekleşir. Uzun ömürlü ve çok yönlü bir teknolojiye sahip HGS ile denetimlerin kolaylaşması oldukça büyük bir avantaj sunar. Bu sisteme sahip olmayı arzu eden sürücülerin yapması gerek adım kimlik ve ehliyeti ile birlikte PTT ya da anlaşmalı bankalara ulaşmaktır.

HGS Etiketi Nedir?
HGS Etiketi Nedir?

Pratik bir uygulama alternatifi şeklinde tasarlanan hızlı geçiş sisteminin kartına uygun fiyatlar ile sahip olmak mümkündür. Otoyol ve köprülerde uzun süreler boyunca beklemeden hızlı bir biçimde geçilmesini sağlamakta olan bu sistem için bakiye yüklenmesi önemlidir. Bu kapsamda bakiye yükleme işlemi bankalardan ya da online şekilde yapılabilir. Bunun için yapılması gereken, HGS etiketi aracın ön bölümünde görünür bir kısmına yapıştırılmalıdır.

Bu sayede gişelerde durarak zaman kaybı yaşanmasının önüne geçilir ve hızlı bir şekilde yola devam edilmesi sağlanır. Gişede yer alan elektronik panel aracılığıyla alınan ücret tutarı görülebilir. Geçiş anında bu etiketten ücret ödemesi yapılır. Ayrıca bu sistemi alan kişilerin plakasından da ödeme yapması mümkündür. Etiketin okunma ihtimali olmadığı durumlarda sistem otomatik şekilde plakadan ücreti düşer.

HGS Durumu Sorgulama
HGS Durumu Sorgulama

HGS Durumu Sorgulama

Farklı alternatifleri bulunan HGS durumu sorgulama ve içerisindeki tutarı görmek için telefon üzerinden çağrı merkezlerini aramak mümkündür. Bunun yanında PTT’nin HGS için oluşturmuş olduğu web sayfasında arama yapılmasının yanında Pttmatikten de durum sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerin haricinde başka bir seçenek ise e-devlet kapısıdır.

Başka İçerik:  Türkiye Depremleri

E-devlet üzerinden HGS durumunu sorgulatılması da fazlasıyla tercih edilen bir seçenektir. Gereken bilgilerin sunulmasının ardından arzu edilen soruların cevaplarına ulaşılması sağlanır. Bu sayede HGS ile alakalı tüm işlemleri takip edilir. HGS aracılığı ile otoyol ve köprülerde beklemeye lüzum kalmaz. Ayrıca HGS ile geçişle beraber sürücülerin trafikte bekleme süresinde önemli bir değişiklik olur.

Plakadan HGS Sorgulama

Teknik sistem olarak otoyol ve köprü geçiş ücretleri plakadan düşürülür ve bu sisteme geçildikten sonra aracın ön camına etiket yapıştırılacaktır. Sistem, etiketi veya plakayı çalıştırmaya başlar. Kesinti, her geçişte belirtilen tutar dâhilinde yapılır. Bu sisteme sahip olmak için PTT başvurusu yapılabilir veya bir bankadan HGS kartı satın alınabilir.

Bundan sonraki süreçte ise düzenli bir biçimde para yatırılması, otoyol ve köprü geçişlerinin sıklığını ve maliyeti açısından göz önüne alınmalıdır. Belirtilen tutar her geçişte hesaptan düşülecektir. HGS sorgulaması ya da plakadan HGS sorgulama işleminiyapmak için bankaya gitmeye lüzum yoktur. Mobil işlem seçenekleri ile gerekli işlemleri arzu edilen zamanda ve yerde kolaylıkla gerçekleştirebilir.

HGS Bakiye Sorgulama

HGS Bakiye Sorgulama

HGS veya hızlı geçiş sistemi, Boğaz köprüleri ve otoyol kavşakları için kullanılan bir geçiş ücreti yöntemidir. Fiyatlar araç tipine göre değişiklik gösterebilir. Pasif RFID teknolojisi sayesinde bu ücretlerin toplanması kolaydır. HGS kartında yer alan bakiye yardımıyla yapılan yolculuklar rahat bir biçimde sürer.

Kişiler, bakiyelerinden emin olmadıkları zaman kontrol edilmesi gerekir. Bu anlamda HGS bakiye sorgulama işlemlerinde bakiye yeterli olmadığı zaman kişiler, geçiş anında kaçak şeklinde görüntülenebilir. Bunu engellemek amacı ile kartı alınan yerden sorgulama yapılmasının yanında online işlemler de tercih edilebilir.

HGS Etiketi E-Devlet HGS İşlemleri

HGS Etiketi E-Devlet HGS İşlemleri

E-devlet kapısından da HGS işlemlerine tıklayarak bakiye öğrenilmesi mümkündür. Kaçak geçiş yapan sürücü normal geçiş ücretinin on katı cezaya maruz kalırlar. Köprü ve otoyollar için gösterilen tutarlara bağlı şekilde cezanın miktarının hesaplaması yapılır. Bu anlamda HGS borç sorgulama işlemleri de yapılabilir.

Başka İçerik:  HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap