Ferdi Kaza Sigortası Kapsamı Nedir?

Ferdi Kaza Sigortası Kapsamı Nedir? Kazalar beklenmedik anlarda her insanın başına gelebilir. Bu gibi durumlarda bedensel zararı karşılayan sigortaya ferdi kaza sigortası adı verilir. Ferdi kaza sigortasının bireye temin ettiği şey herhangi bir kaza meydana gelmesi durumunda bedensel hasarın maddi olarak karşılanacağıdır. Poliçe yapıldıktan sonraki süreçte herhangi bir kaza yaşamanız durumunda kazadan kaynaklı maddi zarar, bu sigorta sayesinde güvence altına alınıyor.

Belirtmek gerekir ki ferdi kaza sigortası poliçesi kapsamında verilen teminat, sigortalının iradesi dışında meydana gelen kaza ve olaylarda geçerlidir. Sigortalının iradesi olmadan meydana gelen kazalar, ani hareketlerden meydana gelen sinir kopması gibi problemler de ferdi kaza sigortaları kapsamında yer alır.

Ferdi kaza sigortasının kapsamı, kişinin iradesi dışında meydana gelen beklenmedik pek çok durumu kapsar. Bu durumlarda sigorta tarafından güvence sağlanır. Ancak ferdi kaza sigortası kapsamı içerisinde yer almayan durumlar da vardır. Öncelikle belirtmek gerekir ki sigortalının bir hastalığı varsa bu durum sigorta kapsamında yer almaz.

Aynı zamanda hastalığın neden olduğu durumlar da sigorta teminatı içerisinde değildir. Akıl ve ruh sağlığı hastalıkları nedeniyle meydana gelen şeyler de ferdi kaza sigorta kapsamında değildir. Ferdi kaza sigortasında bunların yanı sıra intihar ve intihara teşebbüs gibi olaylar sonucunda meydana gelen durumlar da yer almıyor. Ferdi kaza sigortası paketi, bunlar ve benzeri durumları teminat kapsamına dahil etmez.

Ferdi Kaza Sigortası Ana ve Ek Teminatlar

Ferdi Kaza Sigortası Ana ve Ek Teminatlar

Ferdi kaza sigortasında ana teminatlar ve ek teminatlar yer alır. Sigortalıya sunulan ferdi kaza sigorta teklifi kapsamında bu teminatlara detaylı bir şekilde yer verilir. Bu teminatların içeriğinde iş göremezlik tazminatı, gündelik iş göremezlik teminatı, kaza sonucu vefat tazminatı ve kaza sonucu tedavi masraflarını karşılama gibi unsurlar yer alır.

Başka İçerik:  ÖTV İndirimi ve Engelli Araç Alımı İlişkisi

Aynı zamanda ferdi kaza sigorta poliçesi kazadan sonraki bütün tıbbi giderleri ödeyecek şekilde düzenlenebilir. İş göremezlik durumunda ise poliçede belirtilen oranlara göre sigortalıya ödeme yapılır. Bu durumlarda sağlanan bütün şeyler, sigorta yaptıracak olan kişiye ana ve ek teminatlar kapsamında detaylıca aktarılır.

Vefat Sonrası Tazminat Ödemesi
Vefat Sonrası Tazminat Ödemesi

Vefat Sonrası Tazminat Ödemesi

Ferdi kaza sigortasında sigortalının vefatı durumunda yakınlarına belirli bir miktar tazminat ödemesi yapılır. Ödeme yapılacak olan miktar vefat eden kişinin yasal mirasçılarına yapılır. Aynı zamanda ferdi kaza sigorta paketi içerisinde belirtilen birisi varsa ödeme ona da yapılabilir.

Vefat değil de sakat kalma ve iş görememe durumu meydana gelirse de ödeme yapılır. Bu sigortayı yaptıracak olan kişiler maddi anlamda ailelerini güvence altına alırlar. Bu yüzden de birçok kişi tarafından yapılıyor. Sigorta poliçesiyle ilgili detaylar, sözleşme yapılırken belirlenir. Ana ve ek teminatlar bu doğrultuda hazırlanır. Beklenmeyen durumlarda kendisini ve ailesini güvence altına almak isteyenler ferdi sigorta yaptırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap