Feijoa Meyvesi Yemeklerde Kullanılır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Feijoa meyvesi kurutularak da yenir, yemeklerin içerisinde de kullanılır. Yüksek tansiyonu olanlara faydaları vardır. Abartı tüketim zararlıdır.

Feijoa

Gerek görünümüyle gerek tadıyla gerek kokusuyla oldukça zengin bir içeriğe sahip olan feijoa, herkes tarafından büyük bir merakla tüketilmek istenen bir meyve türüdür.

Bu makalede ve Feijoa Meyvesi Feijoa Meyvesi Yemeklerde Kullanımı Feijoa Meyvesi Faydaları Feijoa Meyvesi Zarar detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Birçok farklı isimle anılmakta olan bu meyvenin Türkiye sınırları içerisinde adı kaymak ağacı olarak ya da ananas guava olarak biliniyor. Yeşil parlak bir dış kabuğa sahip olan feijoa meyvesi, küçük boyutlara sahip olsa da aslında çokça etli olan bir meyve türüdür.

Anavatanı daha çok Uruguay, Paraguay, Arjantin ve Brezilya olarak bilinen bu meyvenin Türkiye’de ise Akdeniz bölgesinde yetiştiği biliniyor. Daha çok tropikal içeriğe sahip olan bir meyvedir. Dış kısmı parlak bir yeşil renge sahiptir. İç kısmı ise daha çok beyaz be bej renk tonlarına sahiptir.

Feijoa meyvesine dair en ilginç olan özellikler arasında üç metreden beş metreye kadar uzaması yer alıyor.  Ağaçta yetişen bu meyvenin daha çok Temmuz ve Ağustos aylarında olgunlaştığı görülür. Oval ve yuvarlak bir forma sahip olan guavanın meyve kısmı oldukça etlidir ve hoş kokusu ile herkesi kendisine hayran bırakır.

Feijoa Nasıl Saklanır?

Dalından koparıldıktan sonra çok uzun bir süre taze kalmayı başaran nadir meyve türlerinden birisidir. Bu nedenle Feijoa nasıl saklanır sorusu da herkesin aklında yer alan bir sorudur.

Koparıldıktan sonra etli meyvesinden ötürü, uzun süre bozulmadan tüketilebilen bir meyvedir. Bu nedenle hiç tereddüt etmeden miktarı ne olursa olsun, poşet içerisinde, sandık içerisinde balkonunuzda saklayabilirsiniz. Daha uzun süreli olarak saklamak istediğinizde ise elbette buzdolabınızı kullanabilirsiniz.

Feijoa Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Değişik lezzetiyle, değişik kokusuyla ve değişik görüntüsüyle çiğ olarak da pişmiş olarak da tüketilebilen feijoa yemeklerde nasıl kullanılır? Daha çok gurme damak tadına sahip olanlar yemek tariflerinde bu meyveye yer verebilir. Meyveden taze bir şekilde reçel ya da komposto yapabilirsiniz.

Çiğ bir şekilde doğradığınız meyveden pasta ve sütlü tatlılarınıza süs yapabilirsiniz. Aynı zamanda çekirdeklerini çıkarıp, meyveyi kurutup daha sonra kuruyemiş olarak da tüketebilirsiniz.

Hem yaş şekliyle hem de kuru şekliyle tadını damaklarda bırakan bir lezzete sahip olan bu meyveyi büyük market ve pazarlarda bulabilir ve temin edebilirsiniz.

Tamamen kuru hale getirdiğiniz meyveyi, dilimler şeklinde rondodan geçirip un haline getirerek tatlı kurabiye tariflerinizde de yer verebilirsiniz.

Böylece doğal renge sahip olan bir un da elde etmiş olursunuz. Aynı zamanda meyve tazeyken, reçel ve marmelat yaparak, tatlı soslar yaparak kahvaltı sofralarınızı da değişik bir lezzetle donatabilirsiniz. Feijoa meyvesi fiyatı oldukça uygundur.

Feijoa Faydaları

Oldukça dayanıklı olan ve uzun süre bozulmadan tüketilebilen feijoa faydaları açısından da merak uyandırıyor. Çiçeğinin dahi süsleme ve peyzaj alanlarında kullanımına yer verilmekte olan bu meyve düzenli tüketilmeye devam ettiğiniz sürece özellikle guatr hastalığına dair fayda sağlıyor.

İçerdiği yoğun potasyumdan ötürü yüksek tansiyonun düşmesine olanak sağlıyor. Tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyve türüdür. Aynı zamanda hem çocuklar için hem de yetişkinler için kabızlık gidermede de kullanılabilir.

Feijoa Nelere İyi Gelir?

Özel olarak feijoa nelere iyi gelir sorusuna verilen cevaplar da çok özeldir guatr hastalığına gerçek anlamda iyi geldiği bilinen bu meyve aynı zamanda tansiyonu da düşürüyor.

Kabızlık giderici etkisi sayesinde mide hazımsızlığını, gaz problemlerini ve bağırsak sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Bağırsakların rahatlamasına ve çok daha rahat bir şekilde gaz çıkarmasına ve dışkılamasına da olanak sağlıyor.

Bunların yanı sıra bir de psikolojik açıdan faydaları olan bir meyve türüdür. Depresyon, stres ve uykusuzluk gibi sorunların giderilmesinde de oldukça etkili bir meyve türüdür. Bitkin olduğunuzda, halsiz hissettiğinizde, bir hastalığa yakalanma aşamasındayken ve özellikle de yorgun günlerinizde bir miktar bu meyveden tüketerek kendinize enerji depolayabilirsiniz.

En iyi geldiği kısımlar arasında bir de ağız ve diş sağlığı yer alıyor. Ağız yaralarının daha çabuk iyileşmesine, dişlerin güçlenmesine ve beyazlamasına, damakların ise daha geç yaşlanmasına olanak sağlıyor. Kaymak ağacı meyvesi olan feijoa oldukça yararlıdır.

Feijoa İçindeki Vitaminler

Feijoa içindeki vitaminler oldukça şaşırtıcıdır. Çok küçük boyutlarda bir meyve türü olmasına rağmen içinde çok kıymetli ve çok geniş bir vitamin ve mineral hazinesi saklıyor. A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Yüksek oranda lif ve antioksidan içermekte olan bu meyvenin potasyum, bakır ve manganez açısından da yüksek dozlara sahip olduğu söylenebilir. İçerisinde şeker oranı çok az miktarda yer alan meyve diyabet hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebiliyor.

Feijoa Kalorisi

Diyette olan ve bu meyveyi çok tüketmek isteyenler için feijoa kalorisi önem arz ediyor. %90 oranında karbonhidrat, %4 oranında protein ve %6 oranında yağ içeren meyvenin 1 gramında 1 kalori mevcuttur.

Oldukça düşük kalorili ve düşük şeker oranı olan meyveler içinde yer alıyor. Bu nedenle gerek sağlıklı diyet programlarında gerekse normal hayatta kalori hesaplaması yaparak kendinize en uygun şekilde porsiyon belirleyerek tüketebilirsiniz.  1 gramında 1 kalori bulunan meyvenin 100 gramında 100 kalori bulunuyor. Bu nedenle tamamen kendi diyetinize göre ayarlama yapmanız mümkündür.

Feijoa Zararları

Yararlarıyla birlikte, içerdiği vitamin ve minerallerin zenginliğiyle birlikte feijoa zararları da oldukça fazla merak ediliyor. Normal tüketim sonucunda hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmaz.

Ancak gereğinden fazla tüketildiği takdirde bağırsaklarda bozulma, midede bulantı gibi sorunlara yer açabilir. Bu nedenle tüketirken dikkatli olmak ve günlük tüketilmesi gereken porsiyonun dışına çıkmamak gerekiyor.

Gerek yan etkilerinden etkilenmemek gerekse kilo almamak için, mutlaka bünyenize en uygun porsiyonları tüketmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece herhangi bir sorun yaşamazsınız.

24203