Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar ve Gerekli Belgeler

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar ve Gerekli Belgeler Çeşitli ihtiyaçlarınız oluştu ve elinizde yeterli miktarda nakdiniz yok. Almak istediğiniz bir mal veya hizmet için kredi iyi bir çözüm olarak görünüyor fakat kişisel tercihleriniz nedeniyle de faizli işlem yapmak istemiyorsunuz. İşte bu noktada faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar size çok yardımcı olacaktır. Gelin bu uygulama nasıl çalışıyor birlikte bakalım;

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nedir?

Faizsiz ihtiyaç kredisi nedir?” ya da faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır?  Katılım bankaları tarafından bir mal ya da hizmeti peşin olarak satın alıp, alınan bedelin üzerine belirli bir kar oranı eklendikten sonra mal veya hizmeti alacak kişiye faizsiz olarak taksitle satılması işlemidir. Faizsiz ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz için alınacak mal ya da hizmetin proforma fatura ve devamında verilecek olan faturası ile işlem yapılır. Bedel direk satıcıya ödenir.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Hesaplama Yöntemi

Faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır? demeden önce faizsiz ihtiyaç kredisi hesaplama yöntemini anlamak iyi olacaktır. Faizsiz ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi diğer kredi hesaplamaları ile aynı şekilde yapılmaktadır. Tek fark burada faizsiz ihtiyaç kredisinde faiz oranı yerine kar oranı hesaba katılır.

Yapılan hesaplama ile alınacak ürünün proforma faturasındaki fatura değerinin tamamı da karşılanabilir, belli bir miktarını peşin ödeyip geri kalan kısmını da bankadan talep edebilirsiniz. Peşin ödeyeceğiniz kısmı kendi hesabınızdan öderken, geri kalan kısmı banka sizin için öder.

Aldığınız mal veya hizmetin bedeli sizin hesabınıza değil, satıcının hesabına banka tarafından ödenir. Bu nedenle alınan mal ya da hizmetin faturasında şahıs şirketi ve firma olsun mutlaka banka bilgileri bulunmalıdır.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? diye soracak olursanız cevabımız katılım bankaları olacaktır. Katılım bankaları faiz uygulaması yapmaz onun yerine mal ve hizmeti satın alır ve üzerine kar oranını ekleyerek belirli vade de size taksit ile satar. Açıkçası faizsiz kredi veren bankalar hangileri derseniz cevap asla değişmez katılım bankaları olur ve bunlar sırasıyla;

  • Türkiye Finans
  • Albaraka Türk
  • Kuveyt Türk
  • Ziraat Katılım
  • Emlak Katılım

Bankaları da öğrendiğimize göre sıra geldi faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır? Bunun hakkında bilgi verelim…

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faizsiz ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorsunuz. Satın alacağınız ürün veya hizmeti belirlediniz. Çalışacağınız katılım bankası da belli. Bunu önceden belirlediniz. Çünkü katılım bankaları bu tür işlemlerde önceliklerini tanıdıkları, çalıştıkları müşteriler için daha hızlı gerçekleştirirler. Bu bir noktada karşılıklı güven ve anlayış simgesidir. Sırada faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır? bunu anlamakta.

Faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu direk bankaya başvurularak, (çalıştığınız şubeye öncelik verirseniz daha iyi olur) internet şubesinden, mobil bankacılık uygulaması üzerinden ya da telefon bankacılığı ile gerçekleştirilir.

Fakat burada unutulmaması gereken nokta faizsiz kredi işlemlerinde ödeme sizin hesabınıza değil satıcının hesabına yapılacağı için bankanız sizi ayrıca şubenize davet edebilir.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Şimdi faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır? sorusunun devamı olarak akıllardaki bir diğer soru faizsiz ihtiyaç kredisi nasıl alınır? Dendiğinde; bankanız ilgili kredi başvurunuzu inceler ve uygun bulunursa proforma fatura veya kesin fatura tutarı satıcının faturasında belirttiği banka hesabına yatırılır. Faizsiz ihtiyaç kredisi yapılacak harcamanın türüne göre farklılıklar gösterebilir. Bu düğün, nişan gibi özel gün kutlamaları için olabileceği gibi, tatil, eğitim gibi harcamalar içinde olabilir.

Amaç İslami görüşe has murabaha usulü ile hesaplama prensibinde faizsiz ihtiyaç kredisi kullanmak olduğu için kimi çevreler tarafından da akla gelen soru “faizsiz ihtiyaç kredisi caiz mi?” denebilmektedir. Verilen çeşitli fetvalarda caiz olduğu belirtilse de yine de bir noktada kişi vicdan ve görüşüne bırakılmış bir işlemdir.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Faizsiz İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır? sorusuna cevap verirken de anlattığımız gibi faizsiz ihtiyaç kredisi için gerekli evraklar genellikle çalıştığınız banka olacağı için sizi çok zorlamayacak evraklar olacaktır. Bankanıza sunmanız gereken evraklar düzenli bir geliriniz olduğunu belgeleyen gelir belgesi ve alacağınız mal ya da hizmete ait proforma fatura veya fatura aslı gerekmektedir.

Sürekli çalıştığınız bankayı tercih etmeniz, işlemlerin daha hızlı olması anlamında çok faydalı olacaktır. Gerekli evraklarınızı bankanıza sunmanızın devamında banka incelemelerini yapacak ve ilgili tutarı sizin hesabınıza değil, mal ve hizmeti aldığınız satıcının hesabına yapacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap