Eski Kitaplar Nasıl Temizlenip Yenilenir?

Eski kitapların yeni gibi görünmesi için kaplarının ve sayfalarının temizliği yapılmalıdır. Zamk silgisi, ekmek ve nişasta ile temizlik yapmak mümkündür.

Sahip olduğumuz köklü bir kütüphanemiz varsa burada mutlaka eskilerden kalma kitaplara rastlarız. Yeni kitaplardan çok daha fazla ilgi çeken, kaliteli cilt ve sayfa yapılarıyla yıllara meydan okuyan kitapların bakım süreçleri olduğunu biliyor muydunuz? Son derece dikkatli bir temizleme ve yenileme sürecinden geçen kitaplar ilk günkü gibi olmasa dahi o hijyene kavuşabiliyorlar. Yılların bıraktığı belki hoş görünmese de gerçek olan izler arasında yağlanmalar ve küflenmeler en sık görülenleridir. Eğer Eski kitapların küfü nasıl temizlenir diye düşünürken kendi kendinize bir yanıt bulamadığınızı fark ederseniz, size çözüm yollarını iletelim. Kolayca temizleyebileceğiniz, adeta yenilenecek olan bu kitaplar için doğal yöntemlere başvurmak en doğrusu olacaktır. Ancak temizlik için farklı seçeneklere başvurabileceğinizi yine belirtelim.

Eski Kitapların Sayfaları Nasıl Temizlenir?

Eski kitap temizlemek sahaflarda sık karşılaşabileceğiniz bir eylemdir. Belki yaşınızdan daha büyük olan, fakat halen daha tarihe meydan okuyan bu sarı sayfalı kitapların temizliği sandığınız kadar zahmetli değil. Hatta kağıdın nasıl temizlenebileceğini düşünüp bunun imkânsız olduğu kanısına varabilirsiniz. Birçok insan aynı yanılgıya düştüğünden ötürü sorunlu bir süreç yaşanabiliyor. Aşağıdaki metotlarla eski kitap temizliği yapmak fazlasıyla kolay.

Eski Kitapları Zamk Silgisiyle Temizlemek

Zamk silgisi yumuşak bir dokuyla bazı izleri, lekeleri yok edebilmektedir. Adından anlaşılacağı üzere güçlü yapıştırıcılara verilen isim olan zamk izlerini silen bir aparat olarak birçok yerde rastlayabilirsiniz. Temin edeceğiniz bu ürünle kolayca eski kitaplarınızdaki yağ lekelerini çıkarabilirsiniz. Zamanın bıraktığı izleri silerken herhangi bir deformasyon olup olmaması ise sayfaların hamur kalitesine bağlıdır. Her kitabın aynı ölçütte olmadığını hesap ederek öncelikle ufak bir bölümde olacak yenilenmeyi görmek için deneme yapmanızı öneriyoruz. Ardından bir deformasyon gözlemlenmezse tüm eski kitap lekelerini çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Eski Kitapları Ekmek İle Temizlemek

Burada bazı insanlar bayat ekmeğin daha iyi bir sonuç vereceğini savunsalar da bazıları için taze ekmek çok daha kullanışlıdır. Zamk silgisi gördüyseniz hangi formda olduğunu anlayabilirsiniz. İşte ekmekten elde edeceğiniz şey tam olarak buna benzeyecek. Dolayısıyla ekmeğin içinden yuvarlak bir silindir şeklinde yaparak birbirine hamuru iyice geçirin. Böylece sıkılaşarak hamur bir silgi formuna dönüşecektir. Ancak silme işlemini uygulayabilmek amacıyla yapılması gereken önemli etkenlerin başında talk pudrası geliyor. Talk pudrasını hazırladığınız silgi formundaki ekmeğin üzerine ekledikten sonra bir nevi ev yapımı zamk silgisine sahip olursunuz. Ardından ise kitaplardaki küf lekelerinin üzerini silerek, yağ lekelerini çıkararak daha temiz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eski Kitapları Nişasta İle Temizlemek

Nişastanın beyazlatıcı bir etki gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Aslında beyazlatıcı etkiden ziyade rengi açan, daha parlak görünmesini sağlayan bir etki diyebiliriz. Bu aşamada eski kitapları nişasta ile ovalamak görülen yöntemler arasındadır. Fakat daha etkin olan yöntemde bir temizlik malzemesinden yardım alıyoruz. Zararı olmayacak, ancak temizleyici gücü olan bir temizlik ürününü sıvı formda olmak kaydıyla seçiyoruz. Bir kaba koyduktan sonra içerisine nişasta ekleyerek karıştırıyoruz. Nişasta ve temizlik sıvısının kıvam olarak bir jel ya da krem formunda olması gerekiyor. Dolayısıyla kitabın üzerinde etkin bir biçimde kullanılabilmesi için bu nokta önemlidir. Daha sonra uygulamadan evvel en arka sayfanın ufak bir bölümüne bu jeli sürerek biraz bekletiyoruz. Eğer kaldırdığımızda renk kaybı, sayfa deformasyonu ya da gözünüze çarpan farklı bir sorun olmadıysa tüm kitaba uygulamaya başlayabilirsiniz. Eski kitapların küflerini temizlemek için en çok kullanılan yöntemdir. 26615