Döviz Transferi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Döviz Transferi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Bugün ki makalemizde sizler için döviz transferi nedir, nasıl yapılmaktadır döviz transferin ücreti nedir? Gibi suallere cevap vereceğiz. Türk parası olarak transferlere alışık olduğumuzdan dolayı döviz transferlere fazla alışık değiliz ama bu makalemiz de döviz transferin en ince ayrıntısına kadar bilgiler vereceğiz. Şimdi makale keyifle okumaya hazırsanız devam edelim.  

Döviz Transferi Ne Demektir?

Döviz transferi ne demektir? Sualine en kolay şu yoldan anlatım sağlayabiliriz. Örneğin bankanızda döviz hesabınız var ve kardeşinize bu dövizin aktarımını yapmak istiyorsunuz. Burada önemli olan nokta kardeşinizin de hangi banka olduğu önemli olmaksızın döviz hesabı olmak zorundadır. Gönderim yapacağınız döviz hesabınızdan istediğiniz tutar da gönderim sağlayabilirsiniz. Doğru bilinen yanlışlar da şu vardır ki döviz aktarımı ile TL aktarımı farklılık göstermektedir.

Aynı ülkede yaşadığınız kişiye döviz hesabına para aktarım yapmak istediğinizi farz edelim öncelikle para aktarım işleminden sonra dış ülkenin üzerinden devam ettikten sonra ülke içerisindeki belirttiğiniz kişinin hesabına aktarım olur. Yani TL gönderim yaparken en fazla 15 dk gibi süre zarfı beklerken döviz aktarımda ise bu süre uzun olabilir. Diğer yandan TL sistemi üzerinden EFT yaptığınız zaman bir bankadan TCMB sisteminde belirtildikten sonra diğer banka aktarımı yapılmaktadır. Ve bu süre zarfı bundan dolayı kısa sürer. 

Döviz Transferi ile TL Transferi Arasındaki Farklar

Döviz aktarımında işler değişmektedir. Aracı olarak kalan banka üzerinden geçişler sağlanır.  Şayet her iki hesabında aynı banka üzerinden gönderim sağlıyorsa paranın yurt dışı üzerinden gönderim sağlanmasına gerek yoktur. İşleminiz TL bazındaki havale gibi anlık ya da dakikalık aktarım olabilir.  

Mesela; Ziraat bankası hesabınızdaki doları yine bir Ziraat bankası dolar hesabına gönderirseniz  şayet gönderim süresi birkaç saniye içerisinde bitmiş olacaktır; ama tam tersi başka banka üzerinden gönderim olursa yani Ziraat banka dolar hesabınızdan bir miktar dövizi Halk bankasındaki bir döviz hesabına aktarırsanız işlem süresi 60 dakikayı bulabilir. 

Döviz Transferleri Nerede Yapılmaktadır?

Döviz Transferleri Nerede Yapılmaktadır? 

Döviz transfer nerede yapılır? Sorusu en çok merak edilen sorular arasındadır. Aşağıdaki yollardan birini kullanarak döviz transferini gerçekleştirebilirsiniz. 

  • Banka şubesinden döviz transferi yapılabilir,
  • Bankaya talimat gönderilerek transfer işlemi yapılabilir,
  • İnternet bankacılığından döviz gönderimi yapılabilir,
  • Mobil şubeden döviz gönderimi yapılabilir,
  • ATM’ den döviz gönderme işlemi yapılabilir,
  • Telefon bankacılığı tanımlı olan hesaplardan müşteri hizmetleri üzerinden yapılabilir.

Yukarıda saydığımız seçenekleri tek tek ele alıp ayrıntılı şekilde size anlatırsak şayet. İstediğiniz bankanın şubesine giderek döviz transferi yapmak istiyorum derseniz size banka görevlileri yardımcı olacaktır. O banka ile anlaşmanız yoksa size döviz hesabı açılımı yapılacaktır. Gittiğiniz banka da hesabınız olup orada ayrıca döviz paranız varsa gönderimiz daha kısa süre de gerçekleşecektir. Her bankanın para transfer işleminde olduğu gibi döviz aktarımında da masraf adı altında sizden para kesintisi yapacaktır.

Döviz Transferinde Bankalar Arası Oluşan Farklılıklar

Döviz Transferinde Bankalar Arası Oluşan Farklılıklar

İster aynı bankadan gönderim sağlayın isterse bankalar farklı olsun değişen durum olmaz. Farklı bankalar olursa masraf ücreti daha çok artış sağlamaktadır. Şimdilik masrafların ne olduğuna dair bilgi vermeyelim başka makalede de masrafların tutarlarına varıncaya kadar bilgilendirme yazımız kısa süre de gelecektir. 

Gönderim yapmak istediğiniz kişinin döviz ibanını ya da döviz hesap numarasını bilmek zorundasınız. Yoksa para aktarımı yapamazsınız. Bununla birlikte gönderim yapacağınız bankanın swift kodunu da öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır. Swift nedir ya da kodu ne anlama gelir hakkında bilginiz yoksa sitemizin arama tuşuna tıklayarak swift başlığı altında tüm bilgilerine tek tıkla ulaşmanız mümkündür. 

Para alan kişinin yani alıcının hesap bilgileri ile birlikte bankasının swift kodunu banka görevlisine iletmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte ne kadar para gönderim sağlamak istediğinizi de belirtmeniz gerekmektedir. Açıklama yazısı yazmak zorundasınız. Aynı banka üzerinden gönderim sağlıyorsanız şayet açıklama yazma gibi zorunluluğunuz olmamaktadır. Ama farklı bankalardan döviz transferi yapmak istiyorsanız açıklamalar girmek zorundasınız. Aksi takdir de trasfer olmazsa masrafını ödemek zorunda kalabilirsiniz.     

Döviz Transferi Hangi Platformlardan Yapılır?

Döviz Transferi Hangi Platformlardan Yapılır?

Döviz transferi nerede yapılır? Sualine vermiş olduğumuz diğer yanıtlara geçersek şayet; dijital bankacılık üzerinden gönderim sağlayabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden ya da telefonunuza yüklediğiniz bankanın sitesi üzerinden de rahatlıkla gönderim sağlayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra son sekmelerde bulunan menüye tıklarsanız, döviz transfer butonunu görebilirsiniz. Son olarak bu butona tıkladıktan sonra gerekli tüm bilgileri ve açıklamaları doldurmanız gerekir.

Göndermek istediğiniz kişinin adı ve soyadı döviz hesap numarası ve ne kadar gönderim sağlayacağınızı sistem üzerinden giriş yapmak zorundasınız. Paranızın hepsini gönderim sağlayamazsınız çünkü masraf kesintisi olacağından dolayı belli bir ücreti banka kendi hesabını çekme işlemi yapmaktadır. İşlem bittikten sonra banka kurallar gereği gönderim yaptığınız banka tarafından kısa süre de aranmaktasınızdır. Yapılan işlemi sizin yapıp yapmadığınızı ya da yapılan işlemden haberiniz olup olmadığı sorgulanmak istenilmektedir. 

Telefon bankacılık ya da ATM üzerinden para transferleri sakıncalı olduğu için genellikle bankalar internet bankacılık ya da yüz yüze şekilde gönderim sağlamaktadır. Gönderilen tutar ne kadar olursa olsun müşterisinin güvenini kaybetmek istemezler. 

Diğer bir transfer olarak talimat seçeneğini kullanabilirsiniz. Bankalar sürekli yoğunluk içinden olduğu için müşteriler ve bankacılar mail yolu ile istekleri iletmektedirler. Döviz transfer taleplerini de mail üzerinden iletim sağlayabilirler. Yalnız bunun için bankacınızla irtibat haline geçiş sağlamanız gerekmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap