Deve Dikeni Tohumu Neye İyi Gelir?

Deve Dikeni Tohumu Neye İyi Gelir? Çoğumuzun yabani bitkiler arasında bildiği deve dikeni yol kenarlarının vazgeçilmezidir. Şehir dışına çıkarken ya da ana yol..

Çoğumuzun yabani bitkiler arasında bildiği deve dikeni yol kenarlarının vazgeçilmezidir. Şehir dışına çıkarken ya da ana yolların kenarlarında sıkça bu bitkilerin varlığını görebiliriz. Dolayısıyla deve dikeni tohumu üzerinde araştırmalar son yıllarda artış göstermeye başlamıştır. Kendi kendine yetişebilen bitkinin faydaları arasında hastalıklar olduğundan birçok kişi için şifa yerine geçebileceği düşünülüyor.

Yazımızda ve Deve Dikeni Tohumu Deve Dikeni Tohumu Faydaları Deve Dikeni Tohumu Kullanımı Deve Dikeni Tohum konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Bitkiden ziyade tohumundan yararlanılması ise farklı kullanım alanlarının doğmasına sebep oldu. Kengel ismiyle bilinen Deve dikeni tohumu çay olarak kullanılarak müthiş bir doğal ilaç haline geliyor.

Genellikle halk arasında prostat kanserine çözüm olarak anılması bitkinin daha da sükse yapmasını sağlamıştır. Bunun yanında ise uzman doktorların karaciğer temizleme yönüyle önerdiği bitkiler arasında bulunuyor. Görüldüğü üzere hayatımızı etkileyecek birçok rahatsızlık için deve dikeni tohumu net bir çözüm yolu sunabiliyor.

Deve Dikeni Tohumu Nasıl Kullanılır?


Gelişmiş ülkelerin kimyasaldan vazgeçerek doğal bileşenlere yönelmesi yetişen tüm bitkilerin yararlarını ortaya serdi. Genellikle yol kenarında gördüğümüz ve yabani ot olarak tanımladığımız bu bitkinin ise Milk Thistle adı verilen kapsüller haline getirilerek tüketildiği biliniyor. Karaciğer, kanser, siroz gibi köklü rahatsızlıklarda tedavi edici bir unsur olmasının haricinde, öncesinde kullanımıyla önleme özelliğinin bulunduğu tespit edilmiş.

Deve dikeni tohumu nasıl kullanılır diye merak edenler için bu kapsüller doktor gözetiminde tavsiye ediliyor. Eczanelerde satılmalarına karşın herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamak adına kesinlikle doktorunuza danışmanız öneriliyor. Buna ek olarak ise Deve dikeni tohumu çayı demleyerek en doğal şekilde kullanım mümkün hale geliyor. Çayını içmek Türkler için kesinlikle daha tercih edilir bir yöntem olarak görülüyor.

Deve Dikeni Tohumu Kapsülü


Deve dikeni tohumu kapsülü bileşen olarak Silymarin içerdiği için Karaciğer rahatsızlıkları için birebir sonuç veriyor. Aynı zamanda bu kapsüllerin diğer yararlarından faydalanmak isteyen hastalara önerilmediğini belirtmek istiyoruz. Hemen herkes için Deve dikeni tohumu yararları farklı bir detayla göz önüne geliyor. Bazıları Siroz tedavisinde bazıları ise Prostat büyümesi için kullanmak istiyor.

Ancak Deve dikeni kapsülü karaciğer yağlanmaları ve karaciğerden başlayan rahatsızlıklarla gündeme geliyor. Diğer faydaları için doğal yöntemlerle kullanılması gerektiğini tüm uzmanlar hatırlatıyor. Genellikle kapsüllerin Silymarin oranı %75 dolaylarında olduğu için kısa vadede etkilerini görmek mümkün oluyor.

Gün içerisinde en fazla 2 ya da 3 kapsül kullanmanız gerektiğini zaten doktorunuz size verdiği reçetede belirtecektir. Aynı zamanda kapsüllerden alınacak enzimlerin kullanılabilecek maksimum miligram ölçütü 400 olarak belirlenmiş.

İnsan sağlığı açısından daha fazlasını kullanmak yan etki ve istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Doktor gözetimi olmadan, tamamıyla kendi öz iradenizle bunları kullanmanız önerilmez. Birçok doktor ise ilaç tedavisi keserek Deve dikeni kapsülü tedavisini tek başına uygulamaktan yanadır. Kimyasal ilaçlarla tepkime gerçekleşebilir.

Deve Dikeni Çayı Nasıl Demlenir?


Deve dikeni çayı yararları sebebiyle birçok kişi tarafından araştırılıyor. Öncelikle aktarlar deve dikeni yaprağı ve deve dikeni tohumu temin etmek için en uygun yerlerdir. Güvenilir biçimde satın alarak doğal ilacınızı üretmek için bu önemli bir adımdır.


Malzemeler


1 Deve Dikeni Kökü ya da 3 Tutam Deve Dikeni Tohumu
1 Tane Deve Dikeni Yaprağı
1 Litre Su

1.Hazırlanış Yöntemi


İlk yönteme göre yalnızca deve dikeni tohumu kullanılmaktadır.
Ortalama 3 tutam deve dikeni tohumu bir tatlı kaşığına denk gelecektir.


Bunu bir havana atarak tamamıyla toz haline gelecek şekilde eziyoruz.
İyice ezdikten sonra suyu kaynatmak için ocağa alıyoruz ve demliğe ezdiğimiz Deve dikeni tohumunu ekliyoruz.


Ortalama olarak 5-10 dakika aralığında olan demlenme süresi boyunca dokunmuyoruz.
Ocaktan indirdikten sonra süzme işlemini yapıp ardından tüketebilirsiniz.

2.Hazırlanış Yöntemi


Kesinlikle ikisi bir arada kullanılmamalıdır. Ya yalnızca bir tane kök, ya da üç tutam kadar tohumla çayınızı demleyiniz.
İkinci yönteme göre 3 tutam deve dikeni tohumunu ya da 1 adet deve dikeni kökünü seçiyoruz.


Ardından ise büyükçe bir demliğe 1 litre su doldurarak kaynatmaya başlıyoruz.
İlk olarak seçimimize bağlı olarak kökü ya da tohumları suya ekliyoruz.


Ardından ise deve dikeni yaprağını kaynayan suya atıyoruz.
Maksimum 3 dakika olmak kaydıyla karıştırarak kaynatıp, demlenmesini sağlıyoruz.
Süzdükten sonra içebilirsiniz.

Deve Dikeni Çayı Nasıl İçilir?


Deve dikeni tohumu demleme yöntemleri iki ayrı gruba ayrılıyor. Bu doğrultuda her ne kadar benzer olsa da iki yönteminde farklı bir kullanım detayı ortaya çıkıyor.


1.Yöntemle Demlenen Deve Dikeni Çayı


Demleme tercihinizi ilk yönteme göre uyguladıysanız içimini günde 3 defa yapmalısınız. Bu periyotlar sabah, öğle ve yatmadan önce olacak şekilde ayarlanmalıdır. Aç karnına tüketilen çayı yalnızca çay bardağı ölçüsüyle içmeniz önerilir. Kahvaltıdan ve öğle yemeğinden yarım saat önce birer çay bardağı içtikten sonra yatmadan evvel son bardağı tüketmelisiniz.


2.Yöntemle Demlenen Deve Dikeni Çayı


Yine 3 kez içilecek olan deve dikeni tohumu çayı aç karnına tüketiliyor. Kahvaltıdan, öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden 30 dakika önce bir çay bardağı içerek günlük tüketimi tamamlayabilirsiniz.

Deve Dikeni Tohumunun Faydaları


Eski insanlar aktif olarak deve dikeni tohumu faydalarından yararlanmalarına karşın günümüzde kullanım oranı çok fazla düşmüştür. Bu sebeple yararları ortaya çıktıkça ve araştırmalar arttıkça daha fazla tüketileceğini düşünüyoruz.


Karaciğer


Yüzyıllardır karaciğer yağlanması ve karaciğer rahatsızlığı sorunlarında kullanılan şifalı bir bitkidir. Karaciğer kanserinde işlevini yitiren karaciğerin yenilenmesini sağlayan, bu süreci hızlandıran etkisi vardır. Karaciğer hücrelerini harekete geçirerek yeniler.


Akciğer


Solunum yollarından şikâyeti olan ve akciğer kanseri teşhisi konulmuş olan hastalarda kanserin yayılmasını önleyen etkileri gözlenmiştir.


Prostat


Prostat büyümesi ve prostat kanseri için önleyici etkisi zaten bilinir. Bunun yanı sıra ise prostat rahatsızlıklarını tedavi edici olduğu ortaya çıkmıştır.


Anne Sütünü Arttırır


Yeni annelerin en büyük sorunları çocuklarını emzirirken sütün yetersiz olmasıdır. Anne sütünü arttıran bitkiler arasında Deve dikeni tohumu vardır.


Cilt Kızarıklıkları


Aslında birçok farklı sebebi olsa da en net görüldükleri an alkol tüketildiğindedir. Alkol tüketildikçe kişilerde cilt kızarıklığı daha belirgin hal alır. Bunun giderilmesinde ve cilt sağlığının oluşmasında önemli bir etkendir.

18142