Deprem Sigortasında Bina Metrekaresi Önemli mi

Deprem Sigortasında Bina Metrekaresi Önemli miTürkiye genelinde bütün iller deprem kuşağında yer alıyor. Doğal bir afet olarak bilinen deprem diğer bir ismi ile zelzele olarak tabir ediliyor. Bu tarz doğal afet konusunda doğabilecek olan zararı önlemek içinse zorunlu deprem sigortası yaptırılması gerekli oluyor. DASK ismi ile tabir edilen zorunlu deprem sigorta poliçesi sayesinde bütün yapılar teminat ve güvence altına alınıyor.

Doğal afet sigorta poliçesi ise bina ya da konutların tapu belgelerine göre tanzim ediliyor. Zorunlu deprem sigorta düzenlemelerinde ise dikkat çeken temel konuyu ise yapıların metrekare birimi oluşturuyor. Bu konuyu bir örnek vererek açıklamak gerektiğinde 99 metrekareye sahip olan bir binada yer alan konutların DASK primi daha düşük olurken 150 metrekareye sahip olan bir evin sigorta primi ise üst seviyede olabiliyor. 

Deprem Sigortasında Bina Metrekareye Göre Deprem Sigorta Poliçesi Fiyatları
Deprem Sigortasında Bina Metrekareye Göre Deprem Sigorta Poliçesi Fiyatları

Deprem sigortası yaptırmak isteyen kişi ya da kişilerin merak ettikleri detay konular yer alıyor. Bu konuların en başında ise metrekare etmeni gündeme geliyor. Yukarıda da belirtildiği üzere bina tarzı yapıların ebat ölçüleri farklılık yaşayabiliyor. Temeli büyük olan yapıların metrekare bazında ölçüleri de yüksek olabiliyor. Bu konuda tanzim edilecek olan deprem sigortası prim fiyatları farklılık yaşayabiliyor.

DASK sigorta poliçelerinde yer alan metrekare detayları tapu belgesinde bulunan bu detay ile bağlantılı olarak işleme tabii tutuluyor. Metrekare baz alınarak deprem sigortası fiyatları belirleniyor. Zorunlu deprem sigortası fiyatları peşin olarak sigorta sahibinden alınıyor. Burada en can alıcı noktayı ise deprem sigortalarında metrekare detayının fiyatları değiştirmesi oluşturuyor. 

Başka İçerik:  DASK Sigortasının Avantajları ve Fiyata Etkisi

Deprem Sigortası Hesaplamada Metrekarenin Önemi 

Yapılarda metrekareye göre deprem sigortası fiyatları hesaplaması yapılıyor. Gerek jeolojik bakımdan gerekse toprak özelliği açısından oldukça riskli olan bir alanda yer alan ülkemiz deprem gibi doğal afetlere karşı tedbir almak bakımından zorunlu deprem sigortası ile bireylerin deprem sonrasında ya da deprem sırasında yaşadıkları maddi zararı onarmayı amaç edinmektedir. 

Depremin yaratmış olduğu kötü etkileri minimum seviyeye indirmek ve maddi açıdan sizlere fırsat sağlamak amacıyla geliştirilen bu sigorta alternatifi her sene her bina sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta türü oluyor. Uzun yıllardan bugüne yapılan DASK sigortası ile binalar ve bireyler güven altına alınıyor.

Poliçe teminatı dahilinde sizlere ödediğiniz prim miktarı verilen seçenek sayesinde peşin bir şekilde geri ödeniyor. Bu sayede yaşanan doğal bir afet olan deprem sonrasında bireyler bir nebze de olsun rahat edebiliyor. Zorunlu deprem sigortasında ise en temel konuyu yapıların metrekare ölçüleri oluşturuyor. Metrekare baz alınarak hazırlanan deprem sigorta primleri binaların büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre fiyat yansıtıyor. 

Deprem Sigortası Fiyatları
Deprem Sigortası Fiyatları

Deprem Sigortası Fiyatları

Zorunlu deprem sigortası fiyatları konusu bütün konut sahipleri tarafından merak edilen detaylar arasında yer alıyor.  Her sene bina sahiplerine zorunlu olarak yaptırması ve yenilemesi gerektiği deprem sigortası ücretleri belli başlı etmenler kapsamında farklılık yaşayabiliyor.

Şayet deprem sigortanızı tanzim ettirirken prim ücretleri hakkında net ve gerçek bilgi almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli 3 detaydan biri binanızın yaşı diğer bir ifade ile kaç senelik olmasıdır. Binanız çok eski dönemlerde kurulmuşsa çeşitli hasarlar yaşamış olması ihtimali değerlendirilir. Bu konu ise deprem sigortası fiyatlarında birtakım artışların yaşanmasına neden olabilmektedir.  

Deprem ve hasar görmüş binalar görünürde herhangi bir zarar yaşamamasına karşın binanın genelinde dirençsiz kalabileceğinden meydana gelebilecek maddi zararı önlemek amacıyla sigorta fiyatları değişim yaşar. Hasar seviyesi yüksek olabilecek binaların prim ücretleri de direkt olarak artış göstereceğinden bu noktada binanızın yaşı ödeyeceğiniz miktarın belirlenmesinde bir hayli önemlidir.

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Tarife Değişiklikleri Nelerdir?

Hasar Görmüş Binalar İçin DASK Fiyatları

Büyük ölçüde depremleri yaşamış olan binaların daha yüksek hasarlara sahip olması konusunda ücretler bu detaylar doğrultusunda belirlenir. Binanızın deprem sigorta poliçesi ile güven altına alınmasında dikkat çeken diğer bir önemli nokta ise binanın genel yapısıdır.

Binanız betonarme, çelik, ahşap gibi içeriklerle yapıldıysa bu da DASK deprem sigortası fiyatları açısından değişiklik söz konusu yaratabiliyor. Depreme karşı dayanıklılık göstermeyen ve küçük şiddetli depremlerde de hasar yaşayabilen binalar maddi kayıp oluşması bakımından sağlam binalara oranla daha düşük performans göstereceği için bu durum da sigorta primlerinin değişmesine sebep olabilmektedir.

Deprem Sigortasında Metrekare Detayı ve DASK Sigorta Fiyatları

Deprem Sigortasında Metrekare Detayı ve DASK Sigorta Fiyatları

Temel anlamda oldukça etkili olan ve yukarıda belirtirken bu iki önemli etmenin yanı sıra aynı zamanda binanızın bulunduğu alan ve binanızın metrekaresi de prim bedellerini direkt olarak etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Tanzim edilen zorunlu deprem sigorta poliçeleri dokümanında yer alan metrekare bölümünde evin net metrekare birimi fiyat konusunu da etkiliyor.

Bir konutun tapu belgesinde yer alan metrekare ölçüleri deprem sigortası fiyatlarında baz alınan konuyu oluşturuyor. Yapılması zorunlu olan deprem sigorta poliçelerinde metrekare detayları bu sistemleri etkileyen en önemli konuları da beraberinde getiriyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap