Bina Yaşına Uygun Deprem Sigortası Fiyatları

Bina Yaşına Uygun Deprem Sigortası Fiyatları Türkiye, bulunmuş olduğu coğrafi konumu sebebiyle deprem yönünden riskli olan ülkeler arasında bulunur. Kalabalık şehirlerden daha seyrek nüfusa sahip olan şehirlere kadar birden çok bölgede yoğun deprem riskinin muhtemel olduğu oldukça açık bir şekilde görülür. Bu anlamda Türkiye’de doğal afetler karşısında tedbir almak, sosyal sorumluluk statüsüne girer.

Çevrenin güvenliğini koruma altına alınmasının yanı sıra afetten sonra oluşması muhtemel olan maddi kayıpları önlemek amacı ile yapılan deprem sigortası oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca mecburi olarak her bina sahibinin düzenli olarak yenilemesi gerektiğini vurgulayan bir sigorta çeşidi olduğu için meydana gelebilecek afetlere karşı da bireyleri avantajlı bir konuma getirir.

Deprem sigortası olarak nitelendirilen DASK temelli bu sigorta türü, esasında ev sahibi olan bireylerin yapılarında oluşabilecek deprem temelli hasarları onarmayı amaç haline getirmiştir. Bu hali ile afet sırasında veya yaşanılan afetin devamında meydana gelebilecek maddi kaybı yok etmek adına geliştirilen bu sigorta alternatifinde, sigortalının bulunduğu konum ve pek çok faktörler de sigorta maliyetinin artıp azalmasına sebep olabilir. 

Bu kapsamda zorunlu deprem sigortası maliyetleri birden çok etken esas alınarak hesaplandığı için ücret anlamında bütün sigortalı farklılık gösterir. Ülkemizde şiddetli depremlerin yaşanması durumunda büyük ölçüde maddi ve manevi kayıpların meydana gelmesine sebep olur.

Türkiye’nin Jeolojik Yapısı ve Deprem İlişkisi
Türkiye’nin Jeolojik Yapısı ve Deprem İlişkisi

Türkiye’nin Jeolojik Yapısı ve Deprem İlişkisi

Özellikle de ülkemizin jeolojik yapısı ile birlikte yaygın bir biçimde maruz kaldığı bir afet olan deprem her sene düzenli olarak deprem sigortası yenileme işlemini mecburi hale getirmiştir. Depremin yaratmış olduğu olumsuz etkiler karşısında maddi bir çözüm sunma imkânı sağlayan deprem sigortası, bu tür afet durumlarında, devletin deprem kaynaklı giderler hususunda da önemli amaçlar edinmiştir. Bunun beraberinde mecburi olarak yapılmasına gerek duyulan deprem sigortası, ilerleyen zaman içinde oluşabilecek hasarlar için fon meydana getirmek amacıyla da sigortalıların önemli avantajlara sahip olmasına katkı sunar.

Başka İçerik:  Deprem Öncesi Alınması Gereken Önlemler

Bina Yaşına Uygun Deprem Sigortası Yaptırılırken Fiyatların Farklılık Göstermesinin Sebepleri

Sigorta yaptırırken ödenen ücretlerde değişikliklerin yaşanmasının esasında binaların yapısı önemlidir. Ücretlerde görülen farklılık esasında bütünüyle yapıların yer aldığı bölgeye, metrekaresine ve yaşına bağlı olarak değişim gösterir. Deprem sigortası gerçekleştirilirken dikkate alınken ilk unsur, yapının hangi bölgede yer aldığıdır. Bunun nedeni ise bölgelerin düşük risk bölgesi ve yüksek risk bölgesi şeklinde ikiye ayrılmasıdır. Bu bölgeler riskin yoğunluğunu değerlendirmek amacıyla belirlenir. Eğer yapılar, yüksek riskin yer aldığı bir bölgede bulunuyorsa ödenen deprem sigortası ücreti de bu unsura bağlı olarak yükseliş gösterecektir.

Binay Yaşına Uygun Deprem Sigortası Neden Önemli?

Binay Yaşına Uygun Deprem Sigortası Neden Önemli?

Yüksek risk bölgesinde bulunan bir binanın yıkılma veya zarar görme oranı diğer bölgelere kıyasla yüksek olacağından ücretler de buna uygun şekilde değişiklik gösterir. Aynı şekilde düşük risk bölgesinde bulunan ve toprak yapısı bakımından daha dayanıklı olan bölgelerde de ödenecek olan prim ücreti daha az sayılarda seyir edecektir.

Deprem sigortası yaptırılırken temel alınan başlıca unsurlar fiyat bakımından daha avantajlı bir konuma getirilmesine destek olur. En önemli etkenlerden bir tanesi olan yapıların, risk bölgesinde olması hali ile beraber bina yaşı da bir hayli önemlidir. Binanın yeni inşa edilmiş olması veya yeni prosedürler çerçevesine bakılarak uygun olarak inşa edilmiş olması prim ücreti hususunda kişilere avantaj sağlar.

Depremden Sonra Karşılaşılan Felaketlerde Güvence Sağlanması

Deprem yaşamış olan binalar ve eski yapılar, deprem karşısında direnç gösterme durumunda yeni binalar ile kıyaslama yapıldıkları zaman daha düşük bir performansa sahip olurlar. Bu durumda prim ücretleri daha yüksek bir konumda yer alır. Bu durum risk bölgesi etkeni ile bütünleşerek sigortanın bedelini hesaplamaya yardımcı olur.

Başka İçerik:  DASK Deprem Sigortası Yaptırmanın Amacı

Bina yaşının büyük olması afetlere karşı daha riskli bir durum olduğu için mecburi olarak yaptırılması gerekli olan deprem sigortası ile meydana gelebilecek maddi kayıplar önemli oranda engellenebilir. DASK temelli olan bu sigorta seçeneği yalnızca deprem sırasında değil aynı zamanda da depremden sonraki süreç içerisinde karşılaşılabilecek yangın, infilak, tsunami gibi felaketlere karşı da güvence verir.

Konut Deprem Sigortası Amacı
Konut Deprem Sigortası Amacı

Konut Deprem Sigortası Amacı

Depremin yaratmış olduğu veya yaratabileceği tüm maddi kayıpları poliçe kapsamında karşılamayı amaçlayan konut deprem sigortası maliyetleri her sigortalının bina yaşına bağlı olarak değişim göstermesinin beraberinde, binanın kat sayısına göre de farklılık yaratır. Tapu işlemlerinde veya ev alım satım süreçlerinde istenilen ilk şart olan zorunlu deprem sigortası maliyetleri binadan binaya göre farklılaşır.

Binada meydana gelebilecek herhangi bir zarara karşı maddi anlamda koruma altına alınmasını sağlamakta olan bu sigorta, meskenin yüz ölçümüne göre de fiyat yönünden farklılık gösterir. Yüz ölçümü ve binanın yapısı prim ücreti belirlenmesinde bir hayli etkili unsurlardandır. Binanın hangi ürünler kullanılarak yapılmış olduğu prim ücretini direkt şekilde etki eder.

Sigorta Ücreti Hesaplama İşlemi

Betonarme, çelik veya ahşap olan yapıların maliyetleri farklılık yaratacağı için kişiler, online platformlar aracılığıyla binanın sigorta ücretini oldukça kolay hesaplayabilirler. Teknolojinin gelişmesiyle beraber daha kısa bir biçimde tamamlanan işlemler yardımıyla mecburi olarak yaptırılan deprem sigortası bir hayli kısa bir süre içinde ve zahmetsiz bir biçimde tamamlanır.

Poliçe süresi bir yıl olan deprem sigortasında fiyat farklılıklarının görülmesi kaçınılmaz bir durum olduğu için bireyler, kendi binalarının bilgilerini girerek çevrimiçi platformlar üstünden sigorta ücreti hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bina Yaşına Uygun Deprem Sigortasının Kişilere ve Çevrelerine Sağladığı Avantajlar

Bireysel olarak sağlamış olduğu katkının beraberinde ülke genelinde daha sağlıklı yapılanmaya imkân sağlamakta olan deprem sigortası ile birlikte kişiler, yalnızca kendilerini değil, çevrelerini de maddi yönden koruma altına alabilirler. Bu duruma ek olarak meydana gelen hasarı minimum düzeye indirgenmesini gerçekleştirebilirler.

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Her Hasarı Karşılar Mı?

Depremin yaşatacağı olumsuz durumlara karşı geliştirilen bu sigorta alternatifinde üç ana unsur, prim ücreti hususunda farklılığa sebebiyet verir. Bu konuda doğru bilgiler edinmek ve ev deprem sigortası maliyetleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için güvenilir sigorta şirketleri ve siteler tercih edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap