DASK Sigortasının Avantajları ve Fiyata Etkisi

DASK Sigortasının Avantajları ve Fiyata Etkisi Yapılması zorunlu ve mecburi olan deprem sigortası kapsamında bireylerin merak ettikleri konular yer alıyor. Bu konuların en başında ise DASK sigortasının teminatları fiyatı etkiler mi? sorusu yer alıyor. Yazımız içeriğinde bu sorunun en net yanıtlarını sizler için paylaşacağız. Zorunlu deprem sigorta poliçesi yaptırarak doğal afetler sonucunda hasar yaşayan konutların maddi külfetlerini güven altına almak her zaman mümkündür. 

Yangın, patlama, tsunami, toprak ve yer kayması gibi problemler sonucu zarara uğrayan evler, bu sigorta kapsamında ele alınıyor ve zarar karşılanıyor. Deprem bölgesi olarak bilinen Türkiye ülke genelinde de uzun yıllar önce başlatılan DASK sigorta prim ücretleri kişilerin ekonomik anlamda da zarar görmesini yüksek segmente engellemiş oluyor. 

DASK Sigortasının Avantajları İle Tedbir Alın
DASK Sigortasının Avantajları İle Tedbir Alın

Zorunlu doğal afet sigortası olarak ta bilinen Dask Sigorta poliçesi sayesinde tedbir almak önem taşıyor. Burada ki en temel amaç ve hedef deprem ve depreme bağlı afetler sonrasında kişilerin karşılaşacağı maddi sıkıntılara çözüm getirilmesi oluyor. Bu sayede özellikle şiddetli yaşanan depremlerde travma sürecinin çok daha minimum seviyede geçirilmesine yardımcı ve destek olunuyor.

Bu kapsamda deprem mağdurlar sigorta sayesinde en azından maddi yönde de bir zorluk yaşamayacaklarına dair bilinç kazanıyorlar. Sigorta merkezleri tarafından belirlenen deprem sigortası fiyatları da netlik kazanarak hesaplandığı için her şirket tarafından aynı prosedürler üzerinden uygulanıyor.

Dask Sigortasının Avantajları için Sunulan Fırsatlar

Zorunlu deprem sigortası her sene aynı tarihlerde yenileniyor. Yıl genelinde yatırılması gereken sigorta prim kapsamında da yeni DASK sigorta poliçesi hazırlanıyor. Yapının yüz ölçümü, metrekaresi, binanın yapılış şekli ve konumu ve bölgenin risk durumuna göre belirlenen ev deprem sigortası ücretleri bu etmenler doğrultusunda konuma ve yapıya göre farklılık yaşıyor. Bu değişiklere dahil olan farklı seçenekteki hesaplamalarla da farklı sigorta teminat bedelleri ortaya çıkıyor.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Hasar Ödeme Süresi Ne Kadar?

DASK’ı Kapsayan ve Kapsamayan Teminatlar Nelerdir?

Zorunlu deprem sigortası talebinde bulunan kişilerin akıllarında çok sayıda soru işartleri oluşabiliyor. Zorunlu deprem sigortasını kapsayan ve kapsamayan teminatlar nelerdir sorusunun çok sayıda gerçek ve yalın cevabı bulunuyor. Deprem ve yaşanan deprem sonucu oluşabilecek yangın, tsunami, infilak ve toprak kayması tarzında ki durumlardan kaynaklanan maddi kayıplar, poliçede belirlenen limit kapsamında nakit ödeme olarak karşılanıyor.

Binalar tamamen ya da kısmi olarak zarar görse dahi teminat altına alınıyor ve bu maddi karşılama aynı şekilde tamamlanıyor. Binalarda teminat altına alınan detaylar da ayrı ayrı hesaplanıyor. Bu detaylar ise madde halinde şu şekilde listeleniyor:

 • Binanın temel yapısı
 • Ana ve arter duvarlar
 • Ortamları birbirinden ayıran ve ortak kullanılan duvar bölmeler
 • Bahçe ve istinat duvar bölmeler
 • Tavan ve taban kısımlar
 • Asansör sistemleri
 • Merdiven basamakları
 • Sahanlık alanları
 • Çatılar ve baca düzenekleri
 • Bu tarzda ki yapıların tamamlayıcı bölümleri
Ücret Karşılamayan Etmenler

Ücret Karşılamayan Etmenler

Deprem sigortası ücretleri kapsamında ödemesi belirli bir sürede yapılan ve karşılanan maddi hasarlar dışında teminat kapsamı haricinde bulunan durumlarda geri ödeme yapılmıyor. Bu teminatın dışında kalan zararlar ise şu şekilde listeleniyor:

 • Enkaz kaldırma çalışmaları masrafı
 • İş sonu ve kar kaybı yaşama
 • Kira mahrumiyeti ve ödemesi
 • İşyeri ve alternatif ikametgah masrafı
 • Her çeşit mal ve eşya türleri
 • Mali sorumluluklardan doğabilecek bütün zararlar
 • Fiziksel anlamda zarar veya vefat
 • Manevi tazminat istekleri
 • Deprem ve deprem sonrası yaşanan zararlar haricinde kalan hasarlar
 • Depremden ayrı olarak binanın kendi hatasından meydana gelen zararlar

Bu tarzda ki durumlar ve hasarlar için zorunlu deprem sigortasına ilave olarak yaptırılabilecek olan farklı konut sigortalarından destek alınabiliyor.

DASK Sigortasının Temel Amacı Nedir?
DASK Sigortasının Temel Amacı Nedir?

DASK Sigortasının Temel Amacı Nedir?

DASK sigortasının yapılmasındaki en önemli kriter, olası bir deprem felaketi sonrasında sigorta sahiplerinin hayata kaldıkları noktadan yaşamlarına güven içerisinde devam etmelerini sağlamak konusu oluyor. Her yıl inşaat maliyet artışına göre netlik kazanan zorunlu deprem sigortası fiyatları azami bir tutar ve oranda teminat fırsatı yaratıyor.

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Yaptırmak İçin Başvuru İşlemleri

Zorunlu deprem sigortası konusunda sunulan avantajlar ve dezavantajlar bu şekilde değerlendiriliyor. Aynı zamanda deprem sigortasında belirlenen teminat ve avantajlar fiyat konusunda da etki yansıtabiliyor. Deprem sigortasının teminatları prim fiyatlarını etkiler mi sorusunun en net yanıtı bu prosedürlerle birlikte netlik kazanıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap