Cevizin Besin Değerleri ve Sağlığı Faydaları

Ceviz uzun yıllardır sağlık için kullanılan, damarlara, hafızaya, kemiklere ve kalbe iyi gelen kuru yemiştir. Kalorisi yüksek olduğundan az tüketilmelidir.

Doğal Doping Cevizin Faydaları

Uzman görüşleri, bilimsel makaleler ve gazete yazılarına bakıp incelersek eğer hepsinde ortak bir görüşe rastlarız bu da cevizin “ kötü kolesterolü” düşürmeye yardımcı olduğudur. Bu sadece söz olsun diye söylenen değil genel geçer bir bilgidir. Düzenli olarak tüketilen ceviz kötü kolesterolü düşürmenin yanında kalp ve damar sağlığı için de etkili olduğunu bilimsel makaleler kanıtlamaktadır. Hatta ceviz sadece kötü kolesterolü düşürmekle kalmayıp aynı zamanda damarların esnek kalmasını sağlar, damarlarda plaka oluşmasını engeller ve tansiyonun normal seyirde olmasını sağlar. Cevizin sayılan bu faydalardan yararlanmak için uzmanların önerdiği günlük tüketilmesi gereken miktarı ise 3-4 adet ve haftada toplam 3-4 kaşık ceviz yağı. Ceviz yağını daha hafif olması açısından salatalar ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Peki,Mucizevî Besinin Faydaları Neler?

besin cevizin faydalarına geçmeden önce içinde hangi vitamin, minerallerin olduğuna bir bakalım. Alfa-linolenik dediğimiz omega 3 yağ asidi, pek çok bitki tohumunda bulunan ve temel E vitamini türü olan gama-tokoferol, son olarak ise fitosteroller yani kolesterol plakalarının damar çeperlerinden temizlenmesini sağlayan kolesterol benzeri bir molekül cevizin sağlığa bir hayli yararlı olan bir besin olmasına yardımcı oluyor.

Damar ve Kalp Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Tufts Üniversitesi, PennState ve Pennsylvania Üniversitesinden araştırmacıların ortak olarak yaptığı çalışmalara bakılırsa düzenli olarak tüketilen ceviz kolesterolü düşürüyor. Bunun nedeni ise cevizin “HDL” olarak bilinen iyi kolesterolü yükseltmesi. HDL kolesterol damarlarda biriken kötü kolesterol tabakalarının hızla vücuttan atılmasını sağlıyor. 1 tatlı kaşığı ceviz yağı tüketmek de aynı etkiyi gösteriyor.

Tip 2 Diyabet Hastalarına Faydaları Nelerdir?

Tip 2 diyabet hastalarında kalp krizi riskini azalttığı, damar tıkanıklığı riskini düşürdüğü araştırmalar ile belirlenmiş olup, bu hastalarda sorunun genel olarak kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesi ve insülinin metabolize edilmesi olarak kabul görmüşken aslında tip 2 diyabet hastalarının kalp ve damarlar başta olmak üzere diğer sistemleri de yakından ilgilendirdiğini görüyoruz.

Kanseri Önleme

Vücutta serbest radikallerin artması sonucu oluşan kanseri önlemek için ceviz kullanılması önem teşkil ediyor. Çünkü “kronik oksidatif stresi” düzenli ceviz kullanarak dengeleyebiliriz. Bu konuda yapılan araştırmalar genel olarak göğüs ve prostat kanseri üzerinde yoğunlaşmış olsa da uzmanlar diğer kanser türleri içinde antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan cevizin kullanılmasını öneriyor.

Mucizevi Besin’in Diğer Faydaları

Kemiklere Faydaları: Özellikle yaşın ilerlemesi ile görülen rahatsızlıkların başında kemik zayıflaması ve kemiklerde yaşanan mineral kayıpları gelir. Ceviz tüketimi ise bu rahatsızlıkları yavaşlatır. Kilo Verme: Gün içinde yenilen 3 ya da 4 adet ceviz tokluk hissi vererek, öğün aralarında daha fazla kalorili yiyeceklerin tüketilmesini engelliyor. Yüksek kalorili oluşu sebebiyle bu durum biraz şaşırtsa da tokluk hissini uzatması her şeyi açıklıyor. Hafıza: Günümüze kadar yapılan araştırmalarda genel geçer bir sonuca henüz varılmamış olsa da eldeki bilgilere bakıldığında cevizin hafızayı güçlendirdiği ve bilişsel fonksiyona katkıda bulunduğu ortaya çıkıyor.

Mucizevi Besin’in Değerleri

28 gram yani yaklaşık olarak 7 adet soyulmuş ceviz; Günlük demir ihtiyacının %5ini karşılar. Günlük kalsiyum ihtiyacının %3ünü karşılar. Günlük besin lifi ihtiyacının %8ini karşılar. Günlük bakır ihtiyacının %22’sini karşılar. Günlük manganez ihtiyacının %48’ini karşılar. Günlük selenyum ihtiyacının %2’sini karşılar. Günlük çinko ihtiyacının %6’sını karşılar. Günlük fosfor ihtiyacının %10’unu karşılar. Günlük magnezyum ihtiyacının %11’ini karşılar. Günlük folat ihtiyacının %7’sini karşılar. Günlük tiamin ihtiyacının %6’sını karşılar. 185 kaloridir. Kolesterol içermez 2500 mg omega 3 ve 11000 mg omega 6 yağ asidi içerir.

Ceviz Hakkında Kalan Bazı Bilgiler

Ağaçta yetişen cevizin tüketilmeye başlaması M.Ö 10.000 yılına dayanmaktadır. Cevizin ticari olarak üretimi ilk kez yunanlılar tarafından yapılmış olup, Türkiye’nin batısına özgü bir gıdadır. Tüm dünyadaki ceviz üretiminin %60’ı ABD’de Kaliforniya eyaletinde 300 bin tonun üzerinde yapılmaktadır. Pers cevizi olarak bilinen “İngiliz Cevizi” ilk olarak 1700’lü yıllarda ABD’ye götürülmüştür. Ortaçağ İngiltere’si ve Antik Yunan’da akıl hastalarının tedavisinde kullanılan ceviz roma döneminde ise doğurganlığı ve isteği arttırmak için yaygın kullanılan yemişler arasında ilk sıralarda yer alıyordu. Ceviz hasadı yılda bir kez eylül ve kasım ayları arasında yapılmakta olup en taze cevizler bu zamanlarda bulunur. Dünya üzerinde 30 farklı ceviz türü bulunmaktadır. Riboflavin, niasin, tiamin, pantotenik asit, B6 vitamini ve folat içeren mucizevi besin, doğal doping ceviz B kompleks vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir gıdadır. Uzmanların önerisi, gazete ve makale yazılarında ortak olan görüş ise günde 2 veya 3 adet ceviz tüketilmesi ve salatalarda haftada 2 ya da 3 kez birer tatlı kaşığı ceviz yağı kullanılması kolesterolü kontrol altında tutmak ve damar tıkanıklığını önlemek için birebir. Tabi yüksek kalorili (100 gramı yaklaşık 650 kalori) bir gıda olduğu için abartıya da kaçmamak gerekiyor. 8055