Bademin Faydaları ve Besin Değerleri

Badem kolesterol ve şeker gibi birçok hastalığa iyi gelir. Yüksek besin değerlerine sahip olan bademin 100 gramı 575 kaloridir. Diğer faydaları yazımızda.

Bademin Faydaları

Badem, şeftali, erik gibi ağaçlar ile akrabadır ve Akdeniz ikliminde yetişir. Yemiş olarak tükettiğimiz badem bu bahsettiğimiz ağacın sert bir tohumudur. Dünyada önemli badem üreticilerinden olan ülkemizde en çok tüketilen badem türü de tatlı bademdir. Bademin sadece kendisinden değil, ayrıca yağından da pek çok yerde faydalanılabilir.

Bademin Sağlığa Yararları:

Kolesterol: Badem yemişi, kötü kolesterolü düşürmek için önerilen önemli yemişlerdendir. Sadece kolesterolü düşürmeye değil, ayrıca kalp hastalıklarından korunmada da son derece tavsiye edilen gıdalardandır. Düzenli olarak badem tüketilmesinde kalp ve damar hastalıkları riskinin de azaldığı ortaya konmuştur. Yine önemli bir konuda bademin kötü kolesterolü düşürürken aynı zamanda damarların tıkanıklarının giderilmesinde de etkin rol oynadığıdır.

Diyabet:

Diyabet hastalarının en büyük sorunlarından birisidir ani kan şekeri dalgalanmaları. İşte bu dalgalanmaları kontrol altına almak için uzmanlar düzenli badem tüketimini önermektedir.

Kalp Sağlığı:

Kalp sağlığının korunmasında yemiş türü gıdalar son derece önemlidir. Özellikle badem ile birlikte ceviz, fıstık, fındık tüketimi de kalp ve damar sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Bunun da en önemli nedenlerinden birisinin bu gıdaların birer antioksidan kaynağı olmalarıdır.

Kilo Verme:

Badem tüketimi genellikle yüksek kalorili sanıldığından diyet listelerine konulması istenmeyen gıdalardandır. Ancak bu yanlış bilinen bir konudur. Yapılan araştırmalar haftada en az iki kez badem tüketilmesinin kilo alımını azalttığını ortaya koymuştur.

Safra Kesesi Taşı:

Uzun süren bir araştırma ile gerçekleşen safra kesesi taşı konusundaki bilgiler doğrultusunda uzmanlar badem, ceviz, fındık gibi yemişleri tüketen kadınların %25 olasılıkla daha az safra kesesi taşı rahatsızlığı görüldüğü bildirilmiştir.

Kemik Sağlığı:

Bilindiği üzere kemik sağlığı için en önemli mineral kalsiyumdur. Bu da bademde bol miktarda bulunmaktadır.

Bademin Besin Değerleri:

100 gram işlenmemiş bademde yaklaşık olarak: 575 kalori 2 gram protein 2 gram besin lifi 2 mg E vitamini 1 mg riboflavin 4 mg niasin 1 mg B6 vitamini 50 mcg folat 264 mg kalsiyum 7 mg demir 268 mg magnezyum 484 mg fosfor 705 mg potasyum 1 mg çinko 1 mg bakır 3 mg manganez 5 mcg selenyum 6 mg omega 3 ve 12065 mg omega 6 80201