Çek Başvurusu Nasıl Yapılır? İşletmelerin Vazgeçilmezi Çekler

Çek Başvurusu Nasıl Yapılır? İşletmelerin Vazgeçilmezi Çekler İşletme sahipleri tolereyi sağlamak için çeşitli bankalardan çek talebinde bulunabilirler. Çek başvurusu nasıl yapılır sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Ülkemiz genelinde faaliyet gösteren kişisel firmalar ve tüzel anlamda ki şirketlerin en çok araştırdığı konulardan biri olarak göze çarpan soru çek nasıl alırım sorusudur.

Çek başvurusu ile ilgili olan çek karnesi için gereken belgeler nelerdir? Çek karnesi başvurusunda bulunmak için gerekli olan evrak türleri nelerdir? Çek nasıl ve hangi zaman aralığında alınır? gibi sorular da çek başvurusu nasıl yapılır? sorusuyla bağlantılı olan diğer sorular olarak dikkat çekiyor. 

Çek Başvurusuna Dair Her Detay

Yazımız içeriğinde sizlere bu çek karnesi ile  ilgili bütün bu soruların cevabını güncel haliyle paylaşacağız. Direkt olarak bankacı yazarlarımızın açıklamasıyla çek başvurusu nasıl yapılır? tarzında ki soruların yanıtını alma şansına en gerçek haliyle sahip olacaksınız. Çek karnesi başvurusu nasıl yapılır sorusuna net bir şekilde yanıt verebilmek için en başta ortada bir şirket ya da firmanın olması gereklidir. 

Peki, şirket olmadan çek karnesi almak mümkünmüdür. Şirket ya da firma olmadan da çek alınması mümkündür. Ancak bunun belli başlı istisnaları ve temel şartları söz konusu olur. Konu ile ilgili detay bilgileri yazımızın ilerleyen kısımlarında şahıs çeki nasıl alınır başlığı altında açıklayacağız.

İşletmelerin Vazgeçilmezi Çek Koçanları

İşletmelerin ve firmaların vazgeçilmezi olan çek koçanları para döngüsünün elde edilmesin sağlar. Çek karnesi ve çek koçanı başvurusu yapmak için kişisel şirket veya ticari şirket (limited veya anonim şirket gibi) kurulması şarttır. Çek karnesi alma koşulları, şirket türüne göre farklılık yaşadığı için hangi şirket türüne sahipseniz o şirket türünün çek karnesi alma şartlarına göre adımları izlemeniz gerekiyor.

Çek başvurusunda bulunmak için çalışmak istediğiniz banka şubesine bizzat gitmeniz gerekiyor. Çek karnesi başvurusu için bu sistemleri izlemeniz gerekiyor. İlgili bankada ticari hesabınız bulunmuyorsa ilk olarak hesap açılması gerekmektedir. Standart ve kişisel hesabınız var ise bu hesabı şahıs firması banka hesabına yönlendirebilir, ticari şirket kurduysanız şahsınızın ticari şirket hesabıyla ilişkilendirmesini talep edebilirsiniz.

Çek Başvurusuna Dair Her Detay

Çek Başvurusuna Dair Her Detay

Çek nasıl alınır tarzında ki bir sorunun çok sayıda net yanıtı yer alır. Çek başvurusu yapmak için iş yerinize ya da yaşadığınız bölgeye en yakın olan bir banka tercih etmenizi öneriyoruz. Benzer bir durumla birlikte aynı bankanın şubesini seçerken de oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Çek karnesi başvurusu İşbankası tercihi için iş yerinize yakın bir şubeye giderek İş Bankası çek başvurusu yapmanız çok daha doğru bir karar olacaktır. Bunun tersi durumunda ise diğer şubelerden çek karnesini teslim almanız ya da yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız zor bir konuma gelecektir. 

Banka şubesini seçtikten sonra yazımızda size sunacağımız belgelerle beraber şubeyi ziyaret ederek çek karnesi başvurusu yapmak istediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Bankada görev yapan müşteri temsilcisi gerekli bilgileri teyit edip ticari hesabınızı açtıktan sonra çek karnesi başvurunuz başlamış olacaktır.

Çek Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Çek Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Bankalar, çek karnesi tanımlayacakları müşterilerin istihbaratını inceledikten sonra olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapmak zorundadır. Şirketlerin büyüklüğüne ve mali gücüne bağlı olarak bu süre 4 gün ile 2-3 hafta arasında değişiklik yaşar. Çek başvuruları ne zaman sonuçlanır tarzında ki sorunun yanıtı bu şekildedir.

Çek karnesi başvurusu olumsuz olarak sonuçlanınca tarafınıza tebliğ edilir ve dilerseniz teslim ettiğiniz evraklarınızı gidip bankadan yeniden alabilirsiniz. Bankanın çek karnesi başvurusunu olumlu bulması halinde çek karnesi alma işlemleriniz hızlı bir şekilde devam edecektir. Banka, çek karnesi tahsisi ve tanzimi yaparken sizden genel kredi sözleşmesi ve gerekirse bono da isteyecektir. 

Çek Karnesi İçin İstenen Gerekli Evraklar

Çek karnesi başvurusu için gerekli belgeler  kişisel ve  tüzel şirketler için ayrı ayrı talep edilmesi gerekmektedir. Kişisel firmalarında da basit usulde gelir ya da gerçek usulde kazanç olmasına bağlı olarak belge değişiklikleri yaşanabilir. Bu tarz konularda sıkıntı ve problem yaşamamanıza dair şahıs şirketi çek koçanı başvurusu için gerekli belgeler ve şirket çek karnesi başvurusu için istenen belgeler başlıklarını tek tek ele alacağız.

Hangi firma kategorisine  sahip iseniz yalnızca o başlık altındaki bilgileri ayrıntıları ile okuyabilirsiniz. Bu sayede bankaya giderken hangi evrakları götürmeniz gerektiğini daha iyi şekilde anlamanız gerekiyor.

Çek Karnesi Başvurusu İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Çek Karnesi Başvurusu İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Çek karnesi başvurusu için bankaların istedikleri evrak listesi şu şekildedir:

  • Vergi levhası,
  • Firma sahibinin güncel kimlik belgesi
  • Oda kayıt belgesi ya da işyeri faaliyet belgesi
  • Basit usul için son üç seneye ait İşletme Defteri Hesap Ekstresi
  • Gerçek usul için son üç seneye ait  olan
  • Detay Mizan ve Vergi Beyannamesi’’ ve son olarak ta noterden onaylı imza sirküleridir. 

Çek alma şartları 2022 bu şekildedir. Yukarıda belirtilen bilgileri, varsa muhasebecinizden talep edebilirsiniz. Başvuru tarihi, muhasebe belgelerinin teslimi açısından oldukça önemlidir. Örnek vererek açıklamak gerekirse 2022 Ocak ayı içerisinde çek karnesi başvurusunda bulunacaksanız sizden son 3 döneme ait olan mali veriler istenirken 2022/9. Döneme ait olan detay mizan ve geçici vergi beyannamesi kesinlikle istenir.

Bu tarihte 2022 yılsonu verileri henüz hazır olmadığından dolayı sadece 2022/9. Dönem mali verileri yeterli olacaktır. Banka, sizden son üç seneye ait mali verileri istediyse ve şirketiniz 3 yıldan daha erken bir geçmişe sahipse kuruluş sonrasında çıkan verileri ya da resmi gazetenizi vermeniz bu işlem için yeterli gelecektir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap