Aksaray İçin Detaylı Hava Durumu

Aksaray Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Bu makalede ve Aksaray Hava Durumu Detaylı Hava Durumu Aksaray Hava Durumu Aksaray’da Hava Aks detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Aksaray Hava Durumu Tahmini

Aksaray için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

AKSARAY

Aksaray için 5 Günlük Hava Tahmini

AKSARAY

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Aksaray

Aksaray sonradan il olmuş şehirler arasında yer alıp, Konya havzasında bulunmaktadır. Dolaysıyla İç Anadolu bölgesinde bulunan şehirlerden birisidir. Hatta bir kısmını Kapadokya bölgesine de dahil etmek mümkündür. 0382 telefon alan kodunu kullanan şehrin plaka kodu ise 68’dir. Sonradan şehir olduğu için alfabetik sıraya göre plakası olmayan ilk şehirdir. 

Aksaray’ın şehir olması 1989 yılına dayanmaktadır. Niğde’den ayrılmış ve şehir olarak statü kazanmıştır. Şehrin nüfusuna baktığımızda da Aksaray totalde 423.011 kişilik bir popülasyona ev sahipliği yapar. Şehrin 211.779’u kadınlardan oluşurken, erkeklerin sayısı ise 211.232’dir. Sonradan il olmuş büyük yüzölçümüne sahip şehirlerden birisi olduğunu söylemek mümkün. 

Aksaray Coğrafi Konum

Aksaray coğrafi konum olarak zaten Niğde’den ayrılarak şehir statüsü kazandığı için burada yer almaktadır. Şehrin an itibariyle 8 ilçesi bulunuyor ve Niğde’nin kuzeybatısında yer alıyor. Yani bir diğer deyişle kuzeybatısında Niğde ile sınır komşusudur. Doğusunda ise Konya bulunmaktadır. 

Güneydoğu tarafında da Ankara ile sınır komşusu olması şehri aslında önemli bir konuma atamıştır. Zira hem Ankara hem de Konya ile komşu olmasından dolayı yoğun bir ziyaret alma potansiyeli doğmuş oluyor. Toplam yüzölçümü 7.659 kilometrekare olan şehrin nüfusa oranı hesaplandığında kilometrekare başına 55 kişi düşüyor. Nüfusunun %81.1 gibi yüksek bir kısmı ise şehir merkezlerinde yaşıyor. Şehrin 7.659 kilometrekarelik yüzölçümünü baz aldığımızda 5.713 kilometrekaresi tarım arazisi, mera ya da otlak olarak kullanılabilecek elverişli alanlardır. 

Aksaray’da Hava Koşulları

Aksaray karasal iklimin etkilerine sahip olan, orta iklim kuşağında konumlanmış bir şehirdir. Soğuk olmasının ana sebeplerinden birisi de budur. Zira kış ayları son derece soğuk geçerken aynı zamanda yağış oranı yüksektir. Yağışlar hem kış hem de ilkbahar aylarını kapsayabiliyor. 

Yaz aylarında da karasal iklimin tipik özellikleri olan sıcak ve kurak süreçler başlar. Ortalama yağış miktarı genel ortalamaya vurulduğunda Türkiye’ye kıyasla düşüktür. Ancak yine de kış aylarının tamamı yağış beklentisi ile geçebilir. 

Aksaray Tarihi ve Kültürü 

Aksaray adeta tarihin yaşayan bir kalıntısı olarak değerlendirilebilir. Çünkü ilk çağlardan beri insanların yaşam alanlarını içerisinde barındırmaktadır. Burada ilk çağlarda Arkhelais ismiyle anılan yerleşim yerinin şimdiki Aksaray olduğu ve o dönem Garsuara yerleşim yerinin geliştirilerek Arkhelais’e dönüştürüldüğü bilgisi tarihte yer almaktadır. Sayısız medeniyetin ardından Türklerin Aksaray’ın olduğu konuma ulaşması ise tabii ki Anadolu’nun kapılarının aralanmasına dayanıyor.

Yani Malazgirt zaferi ile beraber Aksaray topraklarında Türkler ve Türkmenler yaşamaya başlıyor. Zinciriye medresesi, Ala kilise, Sultan han tarihin izlerini günümüze kadar taşımayı başarıyor. Kültürel mirasları arasında ise oldukça geniş bir skala var. Güzelyurt çömleği, Gülağaç sele sepeti, Taşpınar halısı ve Güzelyurt çinisi bunlar arasında sayılabilir. 

Aksaray Mutfağı

Mutfağına değinmeden önce bazı özel ve Aksaray’a özgü meşhur olan şeylerin üzerinden geçmek gerekiyor. Mesela Aksaray saray helvası bunlar arasında iken en biliniri köpük helvadır. Aksaray yöresel tatlarından birisi olan yiyeceklerin arasında tatlılar ise revaçtadır. Kalburbastı, çiğleme ve şerbetli pide kesinlikle denenmelidir. Pide ve şerbeti aynı noktada düşünemeyebilirsiniz. Fakat Aksaray yöresinde müthiş bir lezzet ortaya çıkarılmış.

Geleneksel yemekler arasında Aksaray mutfağı için önde gelen isimler ise etli bamya ve mantarlı bulgur pilavıdır. Saray mutfağını da çok iyi yansıtan yöresel lezzetler arasında arabaşı tüm İç Anadolu bölgesinde olduğu gibi burada da kendisine has tarzıyla yapılıyor. Ayrıca Ayva dolması, kaygana, arpa şehriye pilavı ve yoğurt çorbası gibi tatlara da Aksaray kültüründen bahsederken kesinlikle değinmeliyiz. 

aksaray hava durumu, hava durumu aksaray, aksaray hava, aksarayda hava durumu, aksaray için hava durumu, yarın aksaray hava durumu, aksaray hava durumu saatlik, aksaray saatlik hava durumu, bugün aksaray hava durumu, aksaray rüzgar durumu, aksaray icin hava durumu, yarın aksarayda hava durumu

41340