2022 Yılı Konut Fiyatları Ne Olacak? Yükselecek mi?

2022 Yılı Konut Fiyatları Ne Olacak? Yükselecek mi? Ev alma hayali kuran pek çok kişi bu soruyu düşünmeye başladı. Bunun sebebi ise bankaların konut kredi oranlarını düşürmesiydi. Ev sahibi olmak isteyen kişiler düşük kredi oranlarından faydalanarak ev almak istiyor. Yaklaşık bir yıldır hiç düşmeyen konut kredi oranları bir iki aydır en düşüş oranlarını yaşıyor. Fakat ev sahibi olabilmek için konut kredi oranlarının düşük olması yetmiyor. Zira konut kredi oranlarının düştüğünü öğrenen müteahhitler ve ev sahipleri evlerinin fiyatlarını yükseltti. Bu sebeple ev sahibi olmak isteyen kişiler krediden değil evin değerinden sorun yaşamaya başladı.

Kredi oranlarının düşmesi ev fiyatlarının artmasına sebep olurken kredi oranlarının yükselmesi de ev fiyatlarının azalmasına neden oluyor. Fakat azalan ev fiyatlarından çok iyi bir inişe rastlanmıyor. Ev fiyatları ne olur diye araştırma yapan herkes ev alıp almamakta kararsız kalmış durumda yaşanan bu dengesizlik kişilerin ev sahibi olma hayallerini ertelemesine sebep oluyor. Her geçen gün artan ev fiyatlarını bir de inşaat maliyetleri etkileyecek. İnşaat malzemelerinin fiyatlarında yaşanan artışlar müteahhitlerinde zam yapmasına sebep olacak gibi duruyor.

2022 Yılı Konut Fiyatlarında Düşüş Yaşanır Mı?

2022 Yılı Konut Fiyatlarında Düşüş Yaşanır Mı?

Konut fiyatları düşer mi sorusuna verilebilecek en net cevap “Hayır” olacaktır. Zira tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle ekonomi giderek kötüleşmeye başladı. Kimi inşaatlar durdu ve yeni evler yapılmadı. Bu da eski evlerin değerinin yükselmesine neden oldu. Bir de kredi oranlarının düşmesi ile birlikte hali hazırda bulunan konutlar satılmaya başlandı. Bazı kişiler düşen kredi oranları ile birlikte ev alarak evini yatırıma dönüştürdü.

Kimi kiraya vermeye çalışıyor. Kimi ise daha yüksek değerlerde satmaya çalışıyor. Arz talep ilişkisi böyle olunca konut fiyatlarında herhangi bir düşüşün yaşanması beklenmiyor. Hatta evlerin fiyatlarında daha fazla artışın meydana geleceği tahmin ediliyor. Yeni konutların olmaması, inşaat malzemelerinin pahalı olması ev fiyatlarını etkileyecektir.

2022 yılı Konut Fiyatları için Kredi Oranları Düşecek Mi?

Konut kredi oranları düşer mi sorusunu cevaplayacak olursak konut kredi oranlarının düşmesi pekte mümkün görünmüyor. 2022 yılı baz alındığında konut kredi oranlarında ciddi bir artış meydana geldi. Konut kredi oranları birkaç ay düşüş oranlarda seyir etse de bu durum çok uzun sürmeyecek oranlar giderek yükselecektir. Geçen yıllarda %0.64 oranı görülürken bu yıllarda kredi oranlarının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bu da ev satışlarının ciddi bir şekilde düşmesine sebep oluyor. Ev alamayan kişilerde kiralık evlere yöneliyor. Kişilerin pandemi sebebi ile yaşadığı ekonomik zorluklarda eklenince kimse kredi çekerek ev sahibi olamıyor.

İmkânı olan kişiler şu zamanlarda kredi oranlarını bakarak kredi çekebilirler. Bu zamandan sonra kredi oranları giderek artacaktır. Konut kredisi oranları ne zaman düşecek diye bekleyerek vakit kaybetmeyin. Oranlar yakın zamanlarda düşecek gibi değil. Bu durumu tam tersine döndürebilmek için kredi faiz oranlarında ciddi bir yaptırımın uygulanması gerekiyor. Aksi halde konut kredi oranları düşmeyecektir.

Konut Kredilerinin Avantajları Nelerdir?

Konut Kredilerinin Avantajları Nelerdir?

Konut kredi konut fiyatları düşer mi diye düşünmekten önce konut kredisinin avantajlarına bakmakta fayda var. Zira her geçen gün artan ev fiyatları yüzünden kredi hemen geçmeniz, kampanyalardan faydalanmanız gerekecektir. Bir borç altına girmeden çoğu kişi ev sahibi olamıyor bu sebeple de konut kredisine başvuruyor. Peki konut kredisinin avantajları nelerdir? Öncelikle konut kredilerinde yüksek miktarlarda kredi çekebilirsiniz. Borcunuzu uzun vadede ödeyebilirsiniz. Konut kredisi çektiğinizde bankanız kredinizi 120 aya kadar taksitlendirebilir.

Kamu bankalarında bu taksitler 180 aya kadar da çıkabilir. Bu sizin zorlanmadan kredilerinizi ödemenize yardımcı olur. Konut kredisi çekerek daha az taksitlerle yaşam standartlarınızı kısıtlamadan ödemenizi yapabilirsiniz. Borcunuzu daha uzun vadeye yaymış olursunuz. Eğer daha erken zamanda borcunuzu ödemek isterseniz konut kredinizi de 60 ay vade taksitlendirebilirsiniz. Bu sayede daha düşük tutar ödersiniz. 

Konut fiyatları ne zaman düşer diye bekleyerek konut kredisini ertelerseniz daha fazla zarar etmiş olursunuz. Zira siz kredi aldıktan sonra eviniz her geçen gün değerlenmeye başlayacaktır. Hatta siz borcunuzu tamamladığınızda aldığınız fiyattan daha yüksek miktara evinizi satabileceksiniz.

Konut Fiyatları Yükselecek Mi?

Konut fiyatları yükselecek mi diye merak eden çok fazla kişi var. Kimisi ev sahibi olmak için bu sorunun cevabını merak ediyor. Kimisi de evini satmak, daha iyi bir ev almak için bu sorunun cevabını merak ediyor. Yapılan araştırmalara göre konut fiyatları giderek daha da artacak. İnşaat sektörünün bir müddet durması, hali hazırdaki konutların azalması, bazı inşaat sektörlerinin iflas etmesi, inşaat malzemesinin pahalı olması ve daha birçok sebep yüzünden konut fiyatlarında bir artış meydana gelecek.

Banka kredi oranları düştüğünde ev fiyatlarının da düşeceğini düşünen kişiler var. Fakat bankaların kredi oranlarının düşmesi ile birlikte ev sahipleri ev fiyatlarını arttırmaya başlıyor. Dengesiz bir biçimde artan ev fiyatları yüzünden de kredi çekmek pek işe yaramıyor.

Bankalardan Konut Kredisi Çekmek Mantıklı Mı?

Bankalardan Konut Kredisi Çekmek Mantıklı Mı?

Konut fiyatları ne olacak 2022 yılı için diye düşünmeye başladıysanız size ilk söyleyeceğim şey konut fiyatlarının giderek artacağıdır. Eğer konut kredisi çekmek mantıklıdır. Çünkü ertelediğiniz her süre zarfında ev fiyatları giderek artış gösterecektir. Bazı zamanlarda bankalar konut kredi oranlarını düşürür ya da konut sahibi olmak isteyen kişiler için özel kampanyalar başlatır. Ödeme planını uyum sağlayabilecekseniz, ödeme tutarınızın 2 katı katar maaş alıyorsanız konut kredisine başvurarak ev sahibi olabilirsiniz. Siz ödemelerinize başladıktan sonra eviniz değerlenmeye başlayacaktır.

Fakat ödemelerde zorlanacaksanız ve ödeme planında yer alan tutarın 2 katı katar maaşa sahip değilseniz kredi çekmek pek mantıklı değildir. Farklı bir yerden ek geliriniz yoksa geçinmekte ve konut kredisi ödemekte zorlanabilirsiniz. Farklı bir yerlerden toplu bir paranın geleceğini düşünüyorsanız ise konut kredisi çekebilirsiniz. Elinize toplu bir para geçtiğinde ise kredinizi kapatabilirsiniz. Bu sayede daha az miktarda faiz ödemiş olursunuz. Bankaların konut kredisine başvuru yapmak için her şeyi planlamak gerekir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap