0.64 Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi

0.64 Konut Kredisi Yapılandırma Günümüzde pek çok insan konut kredisi yapılandırma 0.64 hakkında daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için çeşitli araştırmalarda bulunur. Faizlerin düşmesinin ardından tüketiciler düşük faizlerden yararlanarak kredisini ödemek için bir adım atmak isteyebilir. Bu durumda tüketicinin ödemeye devam ettiği kredi borcu kapatılarak düşük faizden yeni bir kredi açılır.

Bu aşamalar ise yeniden yapılandırma şeklinde ifade edilir. Bu sayede tüketici daha düşük olarak yer alan faiz oranı ile kullanmış olduğu krediyle beraber hem mevcut kredisini kapatabilir hem de faiz ödemelerini düşürebilir. Bu kapsamda 0.64 ev kredisi yapılandırma faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösterir.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırma

Yapılandırma işlemleri arasında en çok tercih edilen işlem olan 0.64 ev kredisi yapılandırma pek çok vatandaş tarafından yoğun bir ilgi ile takip edilir. Bunun sebebi ise yüksek aylık taksitler ve uzun vadeye sahip olmasıdır. Konut kredisi satın alındıktan sonra kişi eğer aylık taksitleri ödemekte güçlük çekerse banka ile iletişime geçerek konut kredisi yeniden yapılandırma talebinde bulunabilirler.

Bu tür bir durumda borç, güncel yapılandırma faiz oranına uygun olarak bir kez daha hesaplanacaktır. Bu hesaplamanın sonucunda vade uzayarak aylık taksitlerin azaltılması mümkündür. Ancak bu durum esasında bir yeniden kredilendirme işlemi olduğu için doğacak ekstra maddi giderleri de kişilerin göz önüne almalarında fayda var.

Konut Kredisi Yapılandırmanın Kişilere Sunduğu Avantajlar

Vatandaşa önemli avantajlar sunulması 0.64 ev kredisi yapılandırma ile gerçekleşir.  Dönemin düşük faizlerinden faydalanma imkânının sunulması, taksitleri azaltma, daha az faiz ödemesi yapma gibi önemli avantajları bulunur. 

Bunun yanında tüketiciyi avantajlı konuma getirme hedefinde olan refinansman kredisinde; avantaj için faiz indiriminden elde edilen karın yeniden yapılandırma finansman giderlerinden daha fazla olması gerekir. Yapılandırmada yeni bir kredi kullanılması sebebi ile yeni maddi giderler doğabiliyor. Tüketicinin kredi kullanılacak olan banka ile anlaşma yapabildiği takdirde, bu maddi giderlerin büyük bölümünden kurtulması da mümkün hale gelir.

Geçtiğimiz Yıl Uygulanan 0.64 Konut Kredisi Yapılandırma Süreci

Geçtiğimiz Yıl Uygulanan 0.64 Konut Kredisi Yapılandırma Süreci

Kamu bankaları geçtiğimiz yıl, sıfır konutlar için on beş yıla kadar aylık % 0.64 faizli kredi olanağı sunmuştur. İkinci el konutlar için ise bu durum daha farklı işler. İkinci el konutlarda on beş yıl vade ve aylık % 0.74 faizli kredi olanağı sunulmuştur. Müracaatların başlamasından ardından pek çok vatandaş gerekli işlemleri ve hazırlıkları yaparak ev kredisi yapılandırma 0.64 ile alakalı belirtilen belgeler ile başvurularını yapacaklardı.

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan gelen ortak açıklama doğrultusunda konutta kredi miktarının sınırlandırılacağı kararı alındı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de krediye konu olan konutlar için 750 bin TL, farklı şehirler için ise en fazla 500 000 TL’ye kadar kredi çekme imkânı tanınmasına karar verilmişti.

0.64 Konut Kredisi Yapılandırma İşlemleri

Taleplerin önemli bir bölümünü oluşturan 0.64 ev kredisi yapılandırma işlemleri ile ilgili çok fazla bir bilgiye ulaşılması söz konusu değildir. Bunun nedeni ise bu yönde atılan herhangi bir adımın şu an için atılmamış olmasıdır.  Taleplerin yoğun bir biçimde artması ile birlikte kamu bankalarının en azından çok daha uygun oranlar ile yapılandırma taleplerine cevap vermesi, kişilerin beklentilerini karşılayacaktır.

Özellikle de kredi oranlarının yüksek düzeyde seyrettiği zaman aralıklarında kredi çeken vatandaşlar, 0.64 konut kredisi yapılandırma işlemlerinin askıya alınması sebebi ile mağdur olduklarını dile getirirler. Yapılandırma işlemi esasında mevcut kredinin kapatılıp yeni bir kredinin verilmesi işlemi olduğundan dosya masrafı, sigorta, tahsis ücreti gibi ekstra maddi giderler bir kez daha gündeme gelebilir.

0.64 Konut Kredisi Yapılandırma Başvurusu

0.64 Konut Kredisi Yapılandırma Başvurusu

Günümüzde hiçbir devlet bankası tarafından, 0.64 konut kredisi yapılandırma uygulaması yapılmaz. Bu nedenle konut kredisi yapılandırma 0.64 başvurusu yapmak amacı doğrultusunda banka şubelerine giden kişilerin talepleri talebiniz doğrudan reddedilir. Sosyal hayatı destek paketi şeklinde kamuoyuna duyurulan 0.64 konut kredisi, yapılandırmaları kapsayan bir kredi değildir. Bu bağlamda 0.64 ev kredisi yapılandırma ile ilgili talepler, bankalar tarafından henüz yanıtlanmaya başlanmamıştır.

Devletin bu doğrultuda bir karar alıp almayacağı ise belirsizlik içeren bir durumdur. Taleplerin sayısı her geçen gün önemli oranlarda artış göstermesine karşın devlet bankalarının 0.64 konut kredisi yapılandırma işlemleriyle ilgili nasıl bir karara varacakları ise merak edilen konular arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap