Yeşil Erik Hangi Ay Hangi Mevsimde Olur? Ne Zaman Yenir, Faydaları Nelerdir?

Yeşil erik, özellikle hamilelerin en çok aş erdiği meyvelerden birisidir. Hangi yaştan olursak olalım beğenerek tüketiyoruz. İlkbahar aylarında kendini gösterse de birçok mevsimde de olur, yetişir. Ama faydalarından yararlanmak için en mevsiminde tüketmek gerekir. Zira zamanında önce hem faydası az hem de çok pahalıdır. Erik türleri sadece yeşil ile sınırlı değildir. Sarı, al ve mor çeşitleri de vardır.

 Yeşilin sevilmesinin nedeni genelde ekşimsi, sulu ve sert olmasından kaynaklanır. Her meyvede olduğu gibi bol miktarda C vitamini içerir. Bunun dışında; A – B – K vitaminlerini barındırır. Kalsiyum, sodyum, lif, potasyum, bakır da barındırır. Düzenli tüketimi sayesinden birçok sağlık sorununu giderdiği gibi hastalıklara yakalanmayı da önler. Zayıflamak isteyenler de lifli olmasından ötürü mutlaka diyet listesine eklemelidir. Kolesterolü olanlar için de düşürmeye yardımcıdır.

Yeşil Erik Namı Diğer Can Erik Mevsimi Nedir?

Yeşil erik orijinal adı olsa da halk arasında sürekli can erik olarak tanımlanır ve ilkbaharda kendisini gösterir. Kış ayının son ayı son günlerinde hasadı başlasa da mayıs bitine dek sürer. Mayıs ayından öncekiler biraz daha pahalıdır. Kış bittiği an adını her yerde duymaya başlarız ama bu mevsimde gramı altın gibi değerlidir. Özellikle alışverişini markette değil de pazarda yapmayı sevenler tadına bakarak da satın alabilir.

İlkbaharın başlangıcı, nevruz olarak da adlandırdığımız ay Mart’tır. Günümüzde artık yazın ilk ayının 15’ine kadar da satışları devam eder. Hatta buzluklarda saklanarak yazın ilerleyen aylarında da satanlar olabilir. Her meyveyi mevsiminde tüketmek sağlık açısında önemlidir. Bu yüzden sizler de özellikle nisan mayıs aylarında yemeyi ihmal etmeyin.

Yeşil Eriğin İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir?

Bağışıklığı Kuvvetlendirir

Bağışıklık sistemimiz ne kadar kuvvetli olursa hastalıklara karşı da o kadar dirençli oluruz. Özellikle mevsim geçişlerinde birçok rahatsızlıkla karşılaşırız. C vitamini deposu yeterli olanlar daha az kış hastalığına yakalandığı gibi hasta olsa dahi ağır geçirmez. Bağışıklığı güçlendiren can eriği ilkbaharda mutlaka yiyin.

Kalp ve Damar Sağlığını Koruyucu Etkisi Vardır

Yukarıdaki özette de bahsettiğimiz gibi, can eriği kolesterolü düşürücü vitamin, mineraller içerir. LDL değerleri normalinde yüksek olursa kişilerde kalp ve damar rahatsızlığı etkisini göstermeye başlar. İlaçlarla düşürmek yerine kötü kolesterol düşüren meyveler tüketmek daha yararlı olacaktır.

Zayıflamayı Destekler

Hareketsiz yaşam, fast-food tüketim, sağlıksız şeyler yapmak gibi davranışlar günümüzde kilolu insanların sayısını artırmıştır. Yeşil erik ise fitoflavonoidler barındırır. Fitoflavonoidler zayıflamak isteyen kişilere yardımcı olur. Tabii, yağlı ve sağlıksız gıdalardan da uzak durmamız gerekir.

Demir Eksikliğini Giderir

Demir eksikliği denildiğinde akla sadece et ve türevi ürünler gelmemelidir. Yeşil erik demir de içerir. Birçok uzman günümüzde can erik tavsiye etmeye başlamıştır. Demir takviyesi kullanıyorsanız dahi C vitaminiyle beraber almak daha yararlıdır, emilimi sağlar.

Cilt Sağlığına İyi Gelir Yaşlanmayı Yavaşlatır

Kim yaşlanmak ister ki? O genç görüntünüzden uzak, aynaya baktığınız kırışıklıklar… Özellikle kadınların kabusu olsa da artık erkekler de günümüzde buna çok önem vermeye başlamıştır. Can erik içerdiği yararlı şeylerden ötürü kolajeni artırmaya yardımcıdır. C vitamini ayrıca cilde de iyi gelir. Daha parlak bir cilde sahip olur ve geç yaşlanırsınız.

Sindirimi Kolaylaştırıcı Etkisi Vardır

Lifli gıdalar özellikle diyette tavsiye edilse de kabız, dışkı yapmada zorlanma gibi durumlara da iyi gelir. Sindirim sistemini rahatlatır ve bağırsaklarınızın büyük oranda boşaltılmasına yardımcı olur.

Mide Sağlığına Olumlu Etkileri Vardır

Sindirim sitemi ile mide rahatsızlıkları birbiriyle bağlantılıdır. Gaz sorunu olanların bir numaralı yiyeceğidir ve midenizi korur.

Dişlerimize İyi Gelir

Can erik dişlere de iyi gelir. Diş etlerimiz zayıfladığında sık sık kanama yaşarız ve bu da farklı sorunları, diş dökülmesini beraberinde getirebilir. Yeşil erik tüketerek diş etlerinizi güçlendirebilirsiniz.

Kramp ve Kasılmaları Önlemeye Yardımcıdır

Sürekli ayaklarınızda, bacaklarınızda kramp sorunu yaşıyorsanız doktora başvurduğunuzda sizlere potasyum takviyesi verirler ya da potasyum içeren besinler önerirler. Potasyum denildiğinde akla muz gelse de yeşil erik de yüksek miktarda içerir. Potasyumum düşük de yüksek de olması iyi değildir, dengede tutulması kramp sorunlarının önüne geçer.

Yeşil Erik Sağlığa Zararlı mıdır?

Yeşil – can erik, çok sevilse de abartı yenmemesi gereken meyvelerdendir. Güzel diye kaselerce tüketirse midemizde ağrılar yaşayabiliriz. Yüksek asit nedeniyle fazlası zararlıdır. Normal bir porsiyonu geçmemekte fayda var.

Yeşil eriğin zararlarından özellikle mide rahatsızlıkları olanlar uzak durmalı. Gastrit, ülser sorunu olanlar tadımlık yerse daha iyi olur, hatta hastalık ileri derecede ise tüketmemek ya da doktora danışarak yemek gerekir.

Düzenli olarak vücudu böbrek taşı üretenler yememelidir. İdrar yolları ile ilgili sürekli sorun yaşayanlara da tavsiye edilmez. Sindirim sistemini çalıştırması iyi bir şey olsa da çok yendiği zaman ishale neden olur. Mide yanması da yaşanırsa tüketimi azaltılmalıdır.

18062