Muz Hangi Mevsimde Yetişir? Hangi Ayda Hasat Edilir? Faydaları Nelerdir?

Muz, belki de büyük küçük herkesin ortak sevdiği meyvelerden biridir. Tropik bölgelerde yetişse de ülkemizde Anamur’da ve farklı noktalarda da yetişir. Besin değerleri bakımından zengindir ama aşırısı kabızlığa neden olabilir. A – B1 – B2 – C – E vitaminleri barındırmasının yanı sıra; yüksek miktarda potasyum içerir. Fosfor – kalsiyum – demir – sodyum – iyot gibi mineraller içerir. Hangi mevsimde, ayda yetişir? Faydaları nelerdir? Sorularına yanı vereceğiz.

Muz Normalde Hangi Mevsim Yetişir?

Muz meyvesi, ekonomik olarak değerlidir ve günümüzde her mevsim pazarlarda, marketlerde görmek mümkündür. Senede iki sefer hasat edilir. İlk baharın 3 ayında da Akdeniz’de yetiştirilme başlanır ve Kasım’da hasat edilir ve ardından ilk baharın ilk ayına kadar sürer.

Her mevsim olsa da gerçek tadına eriştiği zaman farklıdır. En güzel tadı Kasım’da alırsınız. Zaten orijinalleri genelde Kasım’da çıkar. Güneydoğu Asya’ya özgü olan efsanevi meyve artık Anamur hariç Ege’de de yetişir.

Muz Hangi Mevsimde Yetişir? Hangi Ayda Hasat Edilir? Faydaları Nelerdir?
Muz Hangi Mevsimde Yetişir? Hangi Ayda Hasat Edilir? Faydaları Nelerdir?

Muzun İnsan Sağlığına Faydaları

Kanseri iyileştirmede destek sağlar

B6 vitamini ve lifleri ile muzun düzenli tüketimi kanserin tedavisine destek olur,

Mide sorunu olanlarını rahatlatır

 Sindirimi çok kolaydır, hemen emilimi gerçekleşir. Eğer mideyle ilgili çok probleminiz varsa gönül rahatlığı ile yiyebilrsiniz ama doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Midemizde yer alan kötü bakterilere karşı savaşır, ülser, hazım sorunu, kasılma gibi problemlere de fayda sağlar.

Neşe ve yüksek enerji kaynağıdır

Bu kadar fazla vitamin – mineral barındıran bir meyvenin enerji vermesi de çok doğaldır. Hem kokusu hem de tadı buna eklenince bunalımlı anlarınız bile geride kalır. Çünkü amino asitler zamanla bizleri neşeli hale getiren seratonine salgılanmasına yardımcı olur. Uyku problemi yaşıyorsanız yatmadan önce yiyin ve mışıl mışıl uyuyun.

Kemikleri kuvvetlendirir

Muzu hayatımızın bir noktasına koyarsa kemiklerimiz de kuvvetlenir. O yüzden çocuklarınıza da yedirmeyi ihmal etmeyin. Kalsiyum sadece sütten alınmaz, birçok meyve-sebze kalsiyum içerir. O yüzden gebe kişilerin de tüketmesi önerilir.

Böcek ısırıklarına iyi gelir

Muzun sadece meyvesi değil dış kabuğu da oldukça yararlıdır. Piknik yapma sırasında ya da yazlık açık havada bir böcek ısırığı vakasıyla karşılaşırsanız kabuğun iç kısmını o bölgeye sürün. Kızarma, şişlik ve kaşınma gibi belirtilerin azaldığını göreceksiniz.

Sigarayı bırakmak isteyenlere bire birdir

Sigara ve buna benzer tütün ürünleri, alıştıktan sonra nikotin nedeniyle bırakması zor, kötü alışkanlıklardır. B6 – B12 vitaminleri sayesinde artık vücudunuz daha az nikotin isteyecektir. Eğer kafanızda sigarayı hayatınızdan silmek varsa muz yemeyi deneyin.

Cilt sorunlarını gidermede etkilidir

Muzun birçok yararından bahsettik, sırada özellikle kadınları sevindirecek bir yararı var. Yukarıdaki saydığımız mineraller anti aging etkisi yaratır ve hücreler yenilenmeye başlar. Böylece daha canlı ve gerilmiş bir cilt tipine kavuşursunuz. Antioksidan, B vitamini vücuttaki kan akışını hareketlendirir, bu da sivilce sorunu olanlara iyi gelir. Evde cilt maskesi için de vazgeçilmez bir meyvedir. Yoğurt ile birleştirin ve yüzünüze sürün, parlaklığın farkına varacaksınız.

Yorgunluk ve halsizliği gidermede etkilidir

Yorgunluk, günümüzde herkesin sorunu haline gelmiştir. Yoğun çalışmaktan ziyade vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Özellikle emzirenlerin tüketmesi çok önemlidir. Muz annenin enerjisini artırır ve güne daha zinde başlamasını sağlar. Tabii çocuğunuzun ve kendinizin bu besine karşı alerjiniz var mı? Bir test yaptırarak emin olduktan sonra tüketmeniz gerekmektedir.

Saç sağlığına da iyi gelir

Muzun vitaminleri tabii ki saçlara da yarar sağlar. Ayda yılda bir değil ama düzenli yiyen kadınların saçları daha hızlı uzar ve yoğunlaşır.

Sindirim sistemine faydası vardır

Aşırı tüketim kabızlığa neden olsa da kararında tüketmek lifli olmasından kaynaklı bağırsakları rahatlatır.

Kan basıncını düzenler

Potasyum, vücuttaki kasılmaları engellediği gibi kan basıncını da düzenleyici etki yapar. Lakin tansiyon rahatsızlığı olan kişiler, hap veya benzeri şeyler kullanan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan yememesi gerekir.

Göz hastalıklarından korur

Muz: içerdiği A vitamini sayesinde göz hastalıklarından da bizleri korur. Özellikle sarı noktaya karşı etkisi yüksektir.

99955