Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban mersininin en büyük ve en özel faydası bütün sebze ve meyvelerin içerisinde en yüksek antioksidan kapasitesine sahip besin maddesi olmasıdır. Yaban mersi..

Yaban mersininin en büyük ve en özel faydası bütün sebze ve meyvelerin içerisinde en yüksek antioksidan kapasitesine sahip besin maddesi olmasıdır. Yaban mersininin temel faydası olan antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikalleri dengeliyor.

Bu yazıda ve Yaban Mersini Yaban Mersininin Faydaları Yaban Mersini Nedir Yaban Mersini Kullanımı Yaban Mersini hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bu serbest radikaller vücutta oksidatif strese yol açar işte yaban mersininin yüksek antioksidan içermesi nedeniyle bu stres antioksidanla ortadan kaybolur. Daha kapsamlı incelediğimiz

 Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir ;

Kalp sağlığı: Yaban mersininin kalp sağlığını koruması üzerinde yapılan araştırmaların sayısı oldukça fazladır ve bu araştırmaların hepsinde yaban mersini kalp sağlığını koruyor ve kalp hastalıklarının görülme riskini azaltır denmektedir.

Araştırmada yaban mersininin bu etkisinin içeriğinde bulunan antosiyanin adlı maddenin bileşenden meydana geldiği belirtilmiştir. Suda çözünen boşluklu pigment olarak tanımlanan bu antosiyaninler yaban mersini dışında da bazı meyvelerde bulunmaktadır.

Kolesterol: Yaban mersininin kalp sağlığına olumlu etkisi sadece içerdiği antosiyaninle sınırlı değildir. Yaban mersininde bulunan antioksidanlar damar çeperine yapışarak damar tıkanıklığına yol açan kötü kolesterolü düşürür.

Yaban mersininin içinde kolesterolü düşüren etkisi ise resveratrol adlı antibiyotikten kaynaklanıyor.

Kan şekerini düzenler: Tip2 diyabet, İnsülin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Bu soruna özgü diyet programı yapılarak düzenli yaban mersini kullananlar yaban mersini tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

İdrar yollarını temizler: Birçok idrar yolu enfeksiyonlarında E. coli olarak bilinen bir bakteri neden olur. Bu bakteri idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yaban mersini doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakterilerden temizler.

Görme Kaybına Faydalıdır: Bilişsel fonksiyonlar ve hafızada önemli etkisi vardır. Beyinde oksidatif stresi önleyen yaban mersininin öğrenme, düşünme yeteneği ve hafızayı geliştiriyor.

Kanser: Hastalıklarından korunmak veya mevcut kanserin yavaşlatılmasına azda olsa etkisi vardır. Araştırmalara biraz daha fazla yapılmasına ihtiyaç vardır.

Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle C vitaminince de zengin olması nedeniyle kolon, rahim ve karaciğer kanserine özellikle önleyicidir.

Yüksek Tansiyon Da Faydası Vardır.

 Kilo verme: Kilo vermede faydası vardır lif içeriği nedeni ile bağırsakları düzenler.

Sindirim sistemini düzenler: Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenlemektedir Eğer kabızlık probleminiz varsa yaban mersininden faydalanabilirsiniz.

Doğal antidepresandır: Enerji metabolizmasını düzenlediği için sakinleştirici özelliği ile doğal antidepresandır.

81268