Üzüm Sirkesi Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm sirkesi, hem soslarda hem salatalarda kullanılır. Yemekleri lezzetli ve faydalı hale getirir. Diş sağlığına iyi gelen minerellari barındırır.

Üzüm Sirkesi

Üzüm meyvesi ülkemizde bolca yetiştirilmektedir. Özellikle Eğe bölgesi üzüm bağları ile meşhurdur. Üzümden elde edilen doğal bir tatlandırıcı da üzüm sirkesi olmaktadır. Ayrıca pekmez de üzümden yapılmaktadır. Her cins üzümden üzüm sirkesi üretilmektedir.

Yazımızda ve Üzüm Sirkesi Sirke Saklama Üzüm Sirkesi Kullanımı Yemeklerde Üzüm Sirkesi Üzüm Sirkes detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Birçok faydaları bulunmakta ve üzüm sirkesi şifa deposu olarak da bilinmektedir. Çok eski yıllardan beri de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Her derde deva olduğu da söylenmektedir. Günümüzde bazı yemeklerde, çorbalarda, salatalarda ve turşularda üzüm sirkesi kullanılmaktadır.

Üzüm sirkesi tedavi amaçlı olarak; cilt tahrişlerinde, cilt ve saç bakımlarında kullanılmaktadır. Ölü deriyi canlandırmakta ve aynı zamanda tedavi de etmektedir. Direk içmek zararlı olduğu için sulandırılarak inceltilmesi gerekir. Lezzet vermek için de yiyeceklerde az miktarda kullanabilirsiniz.

Marketlerde ve bakkallarda farklı markalarda üzüm sirkesi satılmaktadır. Satın alabileceğiniz gibi; üzüm sirkesi evde yapılabilen bir sirke çeşididir. Doğal ve katkısız sirkenizi evinizde de yapabilirsiniz.

Üzüm Sirkesi Nasıl Saklanır?

Evinizde gıdalarda kullanacağınız üzüm sirkesini cam kavanozda saklamanız uygun olacaktır. Serin ve güneş görmeyen yerler idealdir. Üzüm sirkesi nasıl saklanır? Buzdolabında saklamanız onun tadını ve özelliğini değiştirmeyecektir. Sıcak ortamda tutulan sirkeler ekşime yapar ve tatları keskinleşir.

Yemeklerinize, salatalarınıza hoş bir lezzet kazandırmak istiyorsanız; sirkenizi ideal ortamlarda muhafaza etmelisiniz. Onu metal kaplar içinde tutmamanız gerekir. Çünkü sirke asitlidir ve metalin içindeki kimyasalları içine hapseder.

Üzüm sirkesi uzun zaman durabilen bir gıdadır. Ancak olumsuz şartlarda içindeki mikroorganizmalar çoğalır ve alkolleşmeye başlar. Böyle bir hal aldığında onu kullanmanız uygun değildir.

Üzüm Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Keskin tadı ve etkili kokusu olduğu için üzüm sirkesi tek başına kullanılmaz. Sulandırarak onu inceltmeniz gerekir. Suyun içine karıştırarak içebilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Ama mide sorunu olanlar bunu uygulamamalı ve doktorlarına mutlaka danışmalıdırlar.

Çorbalara lezzet vermesi için üzüm sirkesi çoğunlukla kullanılır. Özellikle işkembe, kelle gibi sakatat çorbaları sirkesiz olmaz. Balıkların üzerinde üzüm sirkesi sosları kullanabilirsiniz. Daha lezzetli ve vitaminli olarak tüketmeniz böylelikle mümkün olmaktadır.

Üzüm sirkesinin en çok kullanıldığı yer salatalar ve turşulardır. Her türlü mevsim salatasına bu sirke türünü kullanabilirsiniz. Ayrıca sirkeli turşu seven kişilerin vaz geçilmezi üzüm sirkesidir.

Üzüm Sirkesi Faydaları

Birçok faydaları bulunan ve hemen hemen herkes tarafından sevilen üzüm sirkesi oldukça faydalı bir besindir. İnsan sağlığından ziyade evde mikropları öldürmek ve hijyen sağlamak için de üzüm sirkesinden faydalanılmaktadır. Üzüm sirkesinin faydaları nelerdir? Hemen inceleyelim:

·       Tip 2 diyabet hastaları üzüm sirkesi ile kan şekeri seviyelerini dengeleyebilirler. Ama yine de kronik bir diyabetiniz varsa ve ilaç kullanıyorsanız bu durumu doktorunuza danışmanızda oldukça fayda bulunmaktadır.

·       Kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlamıştır.

·       Kolesterolü düşürmektedir.

·       Tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Üzüm sirkesinin kilo verdirdiği doğru mu? Sorusu oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Yağ yakıcı özelliği sayesinde üzüm sirkesi diyetleri ile göbek ve bel bölgesi yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ama bu konuda yine diyetisyeninize danışmanızda büyük fayda bulunmaktadır.

·       Bakterileri yok ederek siğil, mantar gibi sağlık sorunlarında kullanılmaktadır.

·       Doğal bir cilt toniği yapmak isterseniz üzüm sirkesi bu konuda faydalı olacaktır.

·       Kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.

·       Baş ağrısı ve migren sorunu olanlara fayda sağlamaktadır.

·       Bağırsaklar için faydalıdır.

·       Saç bakımı ve saçların canlılık kazanması için kullanılmaktadır. Saçta kepeklenme, saç dökülmesi ve konak şikayeti olanlar üzüm sirkesini kullanabilirler.

·       Diş sağlığı ve bakımı için faydalıdır.

·       Boğaz ağrısına iyi gelmektedir.

·       Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Üzüm Sirkesi Nelere İyi Gelir?

Üzüm sirkesi hücreleri onardığı için ağız yaralarına ve ayak mantarlarına oldukça iyi gelmektedir. Hasarlı dokuyu tedavi etmesinin yanı sıra dokuyu güçlendirerek tazelik ve canlılık kazandırmaktadır.

Üzüm sirkesi başka neye iyi gelir? Kalp ve kolesterol hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Cilt problemi yaşayanlar üzüm sirkesi ile tedavi yöntemi uygulayabilirler. Ayrıca saçlarınızın güçlenmesi ve parlak olması için üzüm sirkesi kürleri de uygulayabilirsiniz.

Zayıflamak isteyenler, kendilerine tokluk hissi sağlayacak üzüm sirkesini suya katarak içebilirler. Böylelikle yağ yakımı gerçekleşecek ve metabolizmanın hızlı çalışması sağlanarak kilo verebileceksiniz. Kansızlığa iyi geldiği de ispatlanmıştır.

Üzüm Sirkesi İçindeki Vitaminler

İçerdiği vitamin ve mineraller ile her türlü hastalığa deva olduğu söylenen ve bilinen üzüm sirkesi oldukça sık tercih edilmektedir. B12 vitamini yanı sıra sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, krom, manganez gibi yararlı vitaminleri içinde barındırmaktadır.

Üzüm sirkesi içindeki vitaminler insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Tedavi edici onarıcı özelliğe sahiptir.

Üzüm Sirkesi Kalorisi

Düşük kaloriye sahip olan üzüm sirkesi özellikle zayıflamak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yağ yakma özelliği ile bel ve basen yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

2 yemek kaşığı üzüm sirkesi 30 kaloridir. Ayrıca protein, yağ ve karbon hidrat içermektedir.

Üzüm Sirkesi Zararları

Yerinde ve kararında tüketimle üzüm sirkesinin faydalarını görebilirsiniz. Ama bazı kişilerin sirke kullanmaması gerekir. Mesela kronik rahatsızlığı olan kişiler, hamile olanlar üzüm sirkesi kullanmamaları gerekir.

Direk üzüm sirkesi kullanmak yerine onu seyreltmek oldukça önemlidir. Direk içilen üzüm sirkesi nefes borunuzu yakabilir ve midenizi bulandırabilir. Gıdaların içerisinde tüketmek daha doğrudur. İçerek kilo vermek istiyorsanız su ile seyreltmeniz gerekmektedir.

Bazı cilt problemlerinde üzüm sirkesini direk ciltle temas ettirmemelisiniz. Böyle yaparsanız cilt tahrişlerine neden olabilirsiniz. Üzüm sirkesi zararları mide rahatsızlığı olan kişilerde daha fazladır. O yüzden gastrit, ülser gibi mide sorununuz varsa üzüm sirkesinden uzak durmanız gerekecektir.

Üzüm sirkesi fazla ve bilinçsiz tüketimde; midede yanma, ekşime ve bulantı belirtileri ile karşılaşabilirsiniz.

68437