Türkiye Depremleri

Türkiye Depremleri Yerkabuğunda gerçekleşen kırılmalar sonucu oluşan titreşimlerin, dalgalar halinde yayılar ve geçtikleri yeryüzü alanlarını sarsmaktadır.

Bu olaya deprem denir. Depremler sismik dalgalanmalar sonucu oluşur ve aniden gerçekleşir. Dünya geneline bakıldığında Türkiye etkin bir deprem bölgesi olarak görülmektedir. Etkin rol oynamasının en büyük nedeni ise birçok fay hattının bu coğrafyadan geçmesidir.

Fay hatlarının bu denli olması da şiddetli depremlerin yaşanmasını beraberinde getirmektedir.  Türkiye de oldukça sık karşılaşılan depremlerin başka sebeplerde yer almaktadır.

Bunlardan ilki atlas okyanusu ortasının sırtının genişlenmesinden kaynaklanır. Bu genişleme neticesinde Afrika levhasını kuzey doğu yönüne doğru hareket etmek zorunda bırakır. Afrika levhası da Akdeniz altında bulunan Anadolu levhası ile çarpışarak altına dalması olası sebeplerdendir. Tüm bu sebeplere bakıldığında Türkiye de birçok şiddetli deprem gerçekleşmiştir.

Türkiye Depremleri En Büyükleri Hangileri?
Türkiye Depremleri En Büyükleri Hangileri?

Türkiye de şiddetli denilebilecek günümüze kadar 23 büyük deprem meydana geldi. Bu depremler 7 ve üzerinde meydana gelen depremlerdir. Bu depremlerden Erzincan depremi 7,9 şiddetinde, çaldıran depremi 7,5 şiddetinde ve gölcük depremi ise 7,4 şiddetinde gerçekleşen en büyük depremler olarak yer almıştır.

Erzincan depremi dünyada gerçekleşen en büyük depremlerden biri olarak görülmektedir. Meydana gelen bu depremlerden gölcük depremi 45 saniye sürmüş ve birçok hasar durumuna yol açmıştır. Erzincan depreminde ise yaklaşık 116 bin binada hasar meydana gelmiştir.

Çaldıran depreminde ise bu değer yaklaşık 9 bin olarak bilinmektedir. Türkiye de meydana gelen diğer büyük depremler ise Van depremi, Düzce depremi, Bingöl depremi, İzmir depremi ve Elazığ depremi olarak bilinmektedir.

Deprem şiddetleri ve tesirleri

Deprem şiddetleri ve tesirleri

Depremlerin yol açtığı sarsıntıların şiddetleri yeryüzünde bir noktada hissedilen etkisi ile ölçülen şiddet değerleri yer alır. Bu ölçüm etki ettiği canlı, yapılar ya da doğa gibi unsurların üzerinde hissedilen değerler ile gerçekleşir. 1 ve 3 arası şiddetler hissedilmez. 3 ve 3.9 arasındakiler yüksek binalarda üst katlarda yaşayan kişiler tarafından hissedilebilir. 4 ve 4,9 arasında yer alanlar binalardaki çoğu kişi tarafından anlaşılabilirken, dışarıda bulunan kişilerden bazıları hissedebilir.

Başka İçerik:  Pandemide En Çok Neler Sigortalandı?

 5 ve 5,9 oldukça önemli bir şiddet derecesidir. Herkes tarafından hissedilebilir ve cisimlerde hareketlenme görülebilir. 6 ve 6,9 sağlam olarak nitelendirilen binalarda hafif hasarlara yol açabilirken, normal binalarda olası hasarlara yol açabilir. Zayıf binalarda ise yıkılma gözlenebilir. 7 ve üzeri ise en şiddetli deprem derecesidir. Binalarda ciddi hasarlara yol açarak yıkılma olaylarına sebep olabilir.

99 Depremi nedir?
99 Depremi nedir?

99 Depremi nedir?

Türkiye’de en şiddetli deprem denildiğinde kuşkusuz gölcük depremi akıllara gelmektedir.  Gölcük depremi 99 depremi olarak bilinmektedir. Gölcük depremi unutulmayan ve hafızalardan kazınması mümkün olmayan bir depremdir. Deprem 7,5 şiddetinde gerçekleşmiştir. Büyük şiddetiyle Zonguldak, Bolu, Yalova, Sakarya, Eskişehir, İstanbul, Bursa gibi şehirlere de etki etmiştir. 99 depremi yaklaşık olarak 45 saniye süren bir depremdir. Tüm dünyanın haberdar olduğu bu deprem birçok can kaybını beraberinde getirmiştir. Çok sayıda binanın hasar görmesi sebebiyle de çok sayıda insan yaşamlarını bir müddet çadır kentlerde devam ettirmişlerdir. Deprem sonrasında ise bu bölgenin bir bölümü sular altında kalmıştır. Bu deprem unutulmayan depremlerdendir.

Erzincan Depremi

1939 yılında meydana gelen bu deprem oldukça yüksek bir seviyede 7,9 şiddetinde meydana gelmiştir.  Bu nedenle dünyada meydana gelen en büyük depremler arasında yer almaktadır. Erzincan depremi sonucu binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Deprem yaklaşık 52 saniye sürdü. Ayrıca bu deprem binlerce binanın yıkılmasına ve kullanılamaz hale gelmesine neden olmuştur. Erzincan depremi Türkiye’de meydana gelen en şiddetli deprem olarak bilinmektedir.

Deprem bölgesine yardımlar ise kış dönemi olduğu için güçlükle ulaştırılmıştır. Bu da can kayıplarının artmasının nedenleri arasında görülmektedir. Bu deprem ile Kuzey Anadolu Fay hattının ne derece önemli olduğunun anlaşılmasında etken oldu. Bu yıllarda ise depremin ve sonuçlarının önemi anlaşılmaya başlandı. Bu depremde gölcük depremi gibi unutulmayan depremler arasında yer almaktadır.

Başka İçerik:  Araç Şase Numarası Nasıl Öğrenilir?

Depremden Korunmanın Yolları
Depremden Korunmanın Yolları

Depremden Korunmanın Yolları

Depremlerin doğal afet olmasına rağmen korunmanın birçok yolu yer almaktadır.  Depremlerden minimum derecede etkilenmek için binaların sağlam olması gerekmektedir. Binaların depreme dayanıklı olması son derece önemli bir faktördür. Eğer binalar eski ise binaların depreme dayanıklılığı ile ilgili testler yaptırılması gerekir.

Depreme dayanıklı olmayan yapıların en kısa sürede dayanıklı hale getirilmesi son derece önemlidir. Binaların yapılacağı bölgelerde depremi dayanıklılığı konusunda etkendir. Deprem gerçekleşirken kişiye zarar vermemesi için evde bulunan bazı eşyaların sabitlenmesi ile önlem alınabilir. Bunun yanı sıra deprem anı ve sonrası için deprem çantası hazırlamak oldukça önem taşımaktadır. Deprem anında yapılacaklar hayati önem taşımaktadır. Hayat üçgeni oluşturmayı her bireyin bilmesinde fayda vardır. Hayat üçgeni öğrenmek depreme karşı en faydalı önlem olacaktır.

Deprem anında açık alanlarda kalınan durumlar, metro gibi yerlerde kalınan durumlar, araç kullanımda durumu, bina içerisinde kalınan durumlar, yıkıntı altında kalınan durumlar gibi başlıklar altında yapılması gerekenleri okumak ve öğrenmek son derece hayati konulardır. Bu durumlar depremlerden korunmak adına öğrenilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap