Trafik Sigortası Yaptırmadan Teklifleri Karşılaştırın

TTrafik Sigortası Yaptırmadan Teklifleri Karşılaştırın Trafik sigortası devlet tarafından bütün motorlu araç sürücülerine yapılması zorunlu tuttuğu ve olası bir kazanın sonucunda diğer araçlara ve üçüncü şahıslara karşı verilebilecek zararlar için güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Trafik sigortasını yaptırmak zorunlu olduğu için trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmak yasal bir suç sayılır.

Trafik sigortasını yaptırmak isteyen bir kişi sigorta şirketlerine giderek trafik sigortası için teklifler hakkında bilgi edinip yardım alarak trafik sigortası için sunulan tüm teklifleri karşılaştırarak kendisine en uygun olanı seçerek başvuru yapabilir. Ayrıca şubeye gitmeden araç trafik sigortası hakkında bilgi almak için dilediğiniz sigorta şirketinin internet sayfasına girerek trafik sigortası teklifleri için bilgi alarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

Araç sürücülerinin karıştırdığı bir diğer konu trafik sigortası ve kasko arasındaki farkın ne olduğudur. Kasko zorunlu olmayan ama kaza anında araca gelebilecek zarara karşı koruyan bir sigortadır. Ama trafik sigortası ise tüm araç kullanıcıları tarafından yaptırması zorunlu oldukları bir sigorta türüdür. Eğer hem trafik sigortası hem de kasko yaptırırsanız bu sizi ve aracınızı olası yaşanabilecek bir kazadan gelebilecek riskli zararlara karşı daha avantajlı bir koruma sağlar.

Trafik sigortası; sigorta şubelerinde yapılmasıyla beraber aynı zamanda online olarak da yaptırılabilen bir sigorta ürünüdür. Acenteler üzerinden veya yine internet üzerinden farklı sigorta şirketlerinden trafik sigortası ile ilgili fiyat listeleri alarak trafik sigortası için teklifleri kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz. İnternetten kolaylıkla trafik sigortası yaptırılabilir.

Başka İçerik:  Toyota Kasko Sigortası

İnternet sayesinde online sayfalardan trafik sigortanızı sigorta şubesine bile gitmenize gerek kalmadan yaptırabilirsiniz. Ancak online olarak trafik sigortası yaptırmak için dikkatli bir araştırma yaparak güvenilir, bilinen ve SSL sertifikası sahibi olan web siteler üzerinden yaptırmak sizin için güvenilir bir seçenek olacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortasını Kim Yaptırır?

Zorunlu Trafik Sigortasını Kim Yaptırır?

Zorunlu trafik sigortası her araç sahibinin yaptırması zorunlu olan bir sigortadır. Bu sigorta türü olası bir kaza durumunda hem manevi hem de maddi kayıpları üstlenerek size yardımcı olacaktır. Trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkan bir araca ceza kesilir ve bu araca tutanak tutulur. Bazı durumlarda ise bu ceza sonucunda aracın trafiğe çıkması yasaklanır.

Kısacası aracınızın trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmanız durumunda hem kaza riskiyle hem de aracınıza ceza kesilmesi riskiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden yeni bir araç aldığınızda ilk yaptırmanız gereken trafik sigortası olduğunu unutmamalısınız. Böylelikle hem kendinizin hayatını hem de trafikteki araç sürücülerinin hayatını riske atmamış olursunuz.

Trafik sigortasının belirlenen süre için geçerli olduğu da unutulmamalıdır. Trafik sigortasının süresi dolduğunda yenilenmesi ve bu süreye dikkat edilmesi gereklidir. İnternet sayfaları üzerinden aracınızın trafik sigortası hakkındaki durumunu, trafik sigortasının olup olmadığını ve süresinin ne zaman dolacağı gibi bilgileri kontrol edebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Sigorta şirketleri trafik sigortası için size bazı teminatlar sunar. Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı; karşı tarafa vermiş olduğunuz maddi zararları güvence altına alır. Olası bir kaza anında eğer siz kusurlu olursanız ve kazada bir veya birden fazla araç zarar görürse olay başına olacak şekilde güvenceye alır.

Kişi ve kaza başına sağlık giderleri için teminat sağlar ve karşı tarafa kaza anında bedeni bir zarar verirseniz bunu güvence altına alır. Araç kazalarında en riskli durumlardan birisi de kazanın sakatlanma veya ölüm ile sonuçlanmasıdır. Zorunlu trafik sigortası bu durumda kişi ve kaza başına sakatlanma veya ölüm teminatını sağlayarak vefat halinde ölen kişinin geride kalanlarına tazminat öder. Eğer yaşanan kaza sakatlanma ile sonuçlanmışsa meydana gelebilecek zararları karşılar.

Başka İçerik:  Araç Sigorta Sorgulama İşlemi

Trafik Sigortası Yaptırmadan Prim Fiyatlarını Öğrenin

Trafik Sigortası Yaptırmadan Prim Fiyatlarını Öğrenin

Trafik Sigortası Yaptırmadan Prim Fiyatlarını Öğrenin Trafik sigortası prim fiyatları kişi ve aracın bilgilerine göre değişkenlik gösterir. Araç kullanıcısının geçmişte kaza yapıp yapmadığı hasarsızlık indirimi oranında etkilidir. Hasarsızlık indirimi trafik sigortası yaptıran araç sahibinin, geçmişte kaza yapıp yapmamış olması durumuna göre yeni hazırlanacak olan poliçe için elde edeceği indirim veya zam oranına denir. Trafik sigortasını yaptırmak zorunlu olduğu için bu sigortaya yaptırmayanlara veya geciktirenlere cezai işlemler uygulanır.

Sigorta şirketleri her ne kadar farklı seçenekler sunuyor gibi görünse bile genelde kaza başına verilen vefat ve tedavi bedeli, kişi başına verilen tedavi ve vefat bedeli, araç başına ve kaza başına verilecek maddi teminat bedeli olmak üzere 3 çeşit teminat sunar. Kazadan sonra bu 3 durumdan hangisi gerekiyorsa tespit edilir ve en uygun olanı kullanılır. Araç trafik sigortasının ücreti belirlenirken araca ve sigortayı yaptıracak kişi hakkındaki bilgilere, aracın kullanıldığı şehre, aracın önceden geçirmiş olduğu kazada hasar geçmiş durumuna göre, aracın kullanım tipine ve aracın yaşına göre sigorta ücreti belirlenir.

Trafik Sigortası Yaptırmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Trafik Sigortası Yaptırmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  • Sigortayı yaptıracak olan kişiye ait adı ve soyadı bilgileri,
  • Sigortayı yaptıracak olan kişinin T.C. kimlik numarası
  • Araç ruhsatı
  • Araç plaka numarası
  • Aracın markası,
  • Aracın tipi,
  • Aracın kullanım şekli,
  • Sigortayı yaptıracak olan kişinin mail adresi (Eğer internet üzerinden sigorta yapılıyorsa mail adresi de gerekir.)

Bu belgelerin eksik veya yanlış verilmesi durumunda eksik sigorta poliçesi uygulanabilir, kaza anında meydana gelen hasarlar tam olarak karşılanamayabilir, gerekli olmayan teminatlara fazla prim ödemesi yapılabilir veya kazanılan hasarsızlık indirimleri geçersiz olabilir. Eğer sizde araç alıp trafik sigortası yaptırmak isterseniz bu belgeleri eksiksiz şekilde sigorta şirketine verdiğinizde herhangi bir riskle karşılaşmayıp, hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına almış olursunuz.

Başka İçerik:  Trafik Sigortasında Geri Ödeme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap