Tereyağının Yararları Nelerdir?

Hayvansal bir gıda olan tereyağı, içeriğinde A, E, D vitaminlerini ve protein barındırır. Diğer yağlarda genelde protein oranı yoktur. Bu özelliği ile tereyağı..

Hayvansal bir gıda olan tereyağı, içeriğinde A, E, D vitaminlerini ve protein barındırır. Diğer yağlarda genelde protein oranı yoktur. Bu özelliği ile tereyağı, diğer yağlardan ayrılır. Çükü kalsiyum, demir ve fosfor içerir. Hayvanların beslenme şekline göre de renkleri beyaz ya da sarı olabilir. Kendine has bir tadı ve kokusu olan tereyağı her ne kadar doymuş bir yağ olsa da oda sıcaklığında kolaylıkla erir. Birçok faydası olan tereyağı, doğal bir gıdadır ve özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Ekmeğinize sürerek yediğiniz tereyağının çiğ olarak tüketilmesi ise sindirimi kolaylaştırır. Uzun yıllar tereyağı konusunda araştırma yapmış olan uzmanlar, tereyağı tüketiminin sağlığa zararlı olduğu yönünde karar almışlardır. Ancak son yıllarda durum değişmiş ve tereyağının insan sağlığı üzerindeki faydaları üzerine birçok yorumlar yapılarak önemi vurgulanmaktadır.

Tereyağının insan sağlığına etki eden yararları

Tereyağı, düzenli tüketildiği zaman vücudumuzdaki yağ dengesi korunur ve mide ile ilgili olabilecek tüm rahatsızlıkları engeller. Sindirim kolaylaşır ve alım sırasında mide de herhangi bir yorgunluk hissedilmez. Ayrıca mide de oluşmuş ya da oluşabilecek yaraları iyileştirir. Kolesterolü düşürücü bir etkiye sahiptir. Çok çabuk eridiği için kanda bir pıhtılaşmaya izin vermez. İçeriğinde var olan A vitamini nedeniyle hem tiroit için hem de böbrek üstü bezler için önemli yarar sağlar. Kemikler için gerekli olan D vitaminine sahip olduğu için kalsiyum emilimi açısından önemlidir. Kemikte kireçlenmeye izin vermemekle birlikte kemiklerin güçlenmesinde ve esneklik kazanmasında son derece etkilidir. Diş yapısının güçlenmesine katkı sağladığı gibi diş çürümelerini de engeller. Bir nevi kalbin koruyucusudur. Çünkü kalp krizi riskini düşürür. Vücutta enerjiyi arttırır, hafızayı güçlendirerek öğrenmenin önünü açar. Ayrıca vücuttaki metabolizmayı hızlandırarak yağın daha hızlı ve çabuk yakılmasını sağlar ve kilo alımını durdurur.

Tereyağının Tüketimi Nasıl Olmalı?

Tereyağının yararları çok olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de tüketim miktarıdır. Aşırı tüketimlerin yarardan çok zararı olduğunu da unutmak gerekir. Bu nedenle tereyağı alımı yapmadan önce doğal olmasına özen göstermeliyiz. Kalp, damar rahatsızlıkları yaşayan kişiler ile kolesterolü olanların özellikle dikkat etmesi gerekir. Çünkü kolesterolü düşürücü özelliğinden dolayı düşük kolesterolü olan kişilerin tereyağını çok az miktarda tüketmeleri ya da mümkün olduğunca uzak durmaları gerekir. Çocukların yemesi gereken miktar ise yetişkinlere göre daha az olmalıdır. 59460