Temel İhtiyaç Kredisi için Nasıl Başvuru Yapılır?

Temel İhtiyaç Kredisi için Nasıl Başvuru Yapılır? Covid salgını nedeniyle pandemi koşullarında zor durumda olanlar için yeni bir kredi uygulaması başlatılmıştır. 2022 yılında bireysel ihtiyaç kredisi adı altında temel gereksinimlerin finanse edilmesi açısından, ihtiyacı olanları kapsayan bu uygulama oldukça fazla talep görmektedir. Ancak temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucu herkes için aynı hızda işlememektedir.

Pandemi şartlarında işten çıkarılanlar, iflas edenler veya geçimini sağlamakta zorlananlar için ihtiyaç kredisi can suyu gibi bir etkiye sahiptir. Temel ihtiyaç kredisi başvurusu her ne kadar büyük avantajlar sağlayan ve nefes aldıran bir destek olsa da yararlanma koşulları da bulunmaktadır. Bu sebeple haklarınızı ve yararlanabilme koşullarınızı iyi bilirseniz durumunuzu değerlendirmede net verilere ulaşabilirsiniz.

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Temel ihtiyaç kredisi başvuru şartları için öncelikle hanenizin gelirinin hesaplanması gerekir. Bu noktada bireysel kazancınız değil, aynı evde yaşayan aile üyelerinin toplam kazancı baz alınır. Toplam gelirin 5.000 TL’nin altında olması halinde 6 ay ödemesiz kredi alabilme olanağınız bulunur. Ancak bu da kesin değildir. Öncelikle temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucu alabilmek adına başvurunuzu yapmalısınız. Her aile için bir kişi başvuru yapabilir.

6 ay ödemesiz verilen ihtiyaç kredisi çerçevesinde ödemeniz 6 ay boyunca ertelenir. Bu şekilde en azından 6 aylık bir süreçte ekonomik açıdan kalkınmanız için vaktiniz olacaktır. Temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucu sonrası kredinizi alınca bu zaman dilimi başlamış olur.

Temel ihtiyaç kredisi desteği 0.49 standart faiz oranıyla verilir. 5.000 TL, 7.500 TL yahut 10.000 TL olarak tasnif edilmektedir. Kişinin talebine ve durumuna göre belirlenen miktar 36 aya kadar taksitlendirilebilmektedir.

Temel ihtiyaç kredisi alabilme koşulları birkaç maddeden oluşur. Buna göre; daha önce kredi çekip idari takibi bulunanlar, gelir getirecek hiçbir kazancı olmayanlar ve ev hanımları dahil olmak üzere belirlenen kişiler başvuru yapabilir. Ancak koşullara uygun profilde olsanız bile banka dilerse başvuru talebinize ret yanıtı verebilir. Yani temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucu kriterler uygun olsa bile bunlarda bağımsız olarak olumsuz olabilir.

Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Olmaktadır?

Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Olmaktadır?

Temel ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bunun oldukça kolay bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Temel ihtiyaç kredi başvurusu yapmak için direkt olarak bankanıza gidip görüşme sağlayabilirsiniz. Şubeye gitmeden de başvuru yapabilmek mümkündür. Bunun için internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon ile müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Başvurularda T.C kimlik numaranız ile cep telefonu numaranızın bilgisi gerekmektedir. İstediğiniz ihtiyaç kredisi miktarı ile vade süresini seçtikten sonra diğer bilgileri de girdiğinizde başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sorgulama Süreci ve Sonucu

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sorgulama Süreci ve Sonucu

Temel ihtiyaç kredisi başvuru sorgulama için hangi kanaldan başvuru yaptığınızı dikkate almalısınız. Banka şubesi veya mobil bankacılık ile başvuru yaptıysanız bu kanallardan kredi başvurusu sonucunun takibi yapılabilir.

Temel ihtiyaç kredisi sonucu öğrenme süreciniz bazen bir hayli uzayabilir. Bu da başvuru taleplerinin fazla olmasından oluşan yoğunluk kaynaklı olmaktadır. Yani temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucu için birkaç haftalık bir bekleme dönemine katlanmalısınız. “Ekonomik İstikrar Kalkanı” dahilinde orta ve düşük gelir grubunda bulunan kişiler için sunulan bu kredi desteği sonuçları için internet üzerinden de takiplerinizi yapabilirsiniz.

Temel İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Temel İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Temel ihtiyaç kredisi alabilmek pandemi döneminde herkesi zorlayan şartlar mukabilinde büyük bir finansman desteğidir. Bu hizmeti sunan bankalar devlet destekli ihtiyaç kredisi verirken, başvuru değerlendirmeleri devlet yasalarından tamamen bağımsızdır. Temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucu adınabir sebep gösterilmeksizin de olumsuz dönüş de alabilirsiniz.

Temel ihtiyaç kredisi veren bankalar söz konusudevlet destekli bir kredi olmasından dolayı başta Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank olmaktadır. Fakat özel bankaların bir kısmı da faiz oranlarını düşük segmentte tutarak ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucu öncesinde hangi, bankaya başvuru yapacağınız net olarak belirlemeniz gerekir. Kararınızı verdikten sonra banka ile dilediğiniz mecradan ya da doğrudan şubeden iletişim kurarak durumunuzu ve beklentilerinizi açıkça dile getirebilirsiniz. Temel ihtiyaç destek kredisi şartları uyan her vatandaş için bir haktır ve değerlendirilmesi son derece mantıklıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap