Tarçın Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı, Kalorisi ve Faydaları

Tarçın genelde kavanozda saklanır. Tatlilarda sıkça kullanılır. Şeker hastalarına iyi gelen faydaları vardır. Kalorisi düşüktür aşırısı zararlıdır.

Tarçın

Tarçın, Cinnamon ağaçlarının iç kabuklarından elde edilen bir baharat türüdür. Tarçının kullanım alanı oldukça geniştir. Sağlık açısından kullanımı ise eski Mısır çağlarına dayanır. Tarçın çok lezzetli ve aromatik bir baharattır.

Yazımızda ve Tarçın Tarçın Saklama Yöntemleri Tarçın Kullanımı Yemeklerde Tarçın Tarçın Kalorisi 6 konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Defnegiller ailesine ait olan tarçın ağaçta yetişen bir bitkidir. Bu ağaçlar 2-3 yaşına geldikten sonra gövdeleri yerden 50 cm yukarıdan kesilir. Kök kısmından oldukça fazla sayıda şıvgın çıkar. Bu şıvgınlar kabukları soyulup kurutulur ve tarçın elde edilir.

Tarçın tropik ülkelerde yetişen bir bitkidir. Bu yüzden Türkiye’de botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Endonezya, Brezilya gibi ülkelerde kültür bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Tarçın Nasıl Saklanır?

Tarçın hem toz olarak hem de kabuk olarak kullanılır. Bu iki şekilde aynı şekilde saklanabilir. Tarçını saklamak iki farklı yöntemle mümkündür.

·       Kavanoz ile saklama: tarçını saklamak için en yetkili yöntemdir. Tarçın kavanoza koyulacak ışık almayan bir yerde yıl boyunca saklanabilir. Bunun için kuru ve serin bir ortamda saklanmalıdır. Kavanoz kapakları açıldığında hava ile temasından dolayı çabuk bayatlayabilir. Bu yüzden az miktarda koymak tazeliğini daha uzun süre koruyabilir.

·       Buzdolabı poşeti ile saklama: bu yöntemle saklanan tarçın uzun süreli tazeliğini koruyamaz. Buz dolabı poşetinde tazeliğini ancak birkaç ay koruyabilir. Tarçın poşete konduktan sonra poşetin ağzı sıkıca bağlanmalıdır.

Tarçın Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Hem toz tarçın hem çubuk tarçın olarak kullanılır. Hoş kokusu ile yemeklere ayrı bir lezzet katar.

Çubuk tarçın genelde demleme şeklinde kullanılabilir. Toz tarçını ise yemeklerde, hamur işlerinde, tatlıların üzerinde sunum esnasında görselliği arttırmak amaçlı kullanmak mümkündür.

Tarçın farklı şekillerde de kullanılabilir. Bunların arasında tarçın yağı, tarçın ekstresi, kapsül ve tablet olarak sayılabilir.

Tarçın farklı ülkelerde farklı şekillerde kullanılan bir baharat türüdür. Örneğin Türkiye’de hem tatlı hem tuzlu yemeklerde kullanılırken Meksika’da çikolata yapımında kullanılır. Tavuk ve kuzu yemeklerinde yemeğin lezzetine lezzet katmak için tercih edilen bir malzemedir.

Bazı ülkelerde tarçın çorbalarda, içeceklerde ve tatlılarda kullanılır. Güzel kokusu ile tarçın hem gıda sektöründe hem sağlık sektöründe faydaları kanıtlanmış bir bitkidir. Meyvelerde, tatlılarda, tostlarda tatlandırmak için kullanılabilir.

Tarçın Faydaları

Yapılan çalışmalar sonucunda mutfakta kullanılan tarçının sağlık alanında da birçok faydası olduğu ispat edilmiştir. Ortaçağda boğaz ağrısı, öksürük, artrit gibi rahatsızlıklarda kullanılmıştır. Tarçının faydası olarak şunlar sayılabilir;            

·       Kalp damar hastalıklarından korur

·       Diyabete iyi gelir

·       Kanserden korur

·       Enfeksiyonlardan korur

·       Yaşlanmayı geciktirir

·       Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir

·       Kan basıncını düşürür

·       Hafızayı güçlendirir

·       Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara iyi gelir

·       Anne sütünü arttırır

·       Kilo vermeye yardımcı olur

Tarçın Nelere İyi Gelir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi tarçının kanıtlanmış birçok faydası vardır. Bu nedenle bazı hastalık ve semptomlara iyi gelir.

Örneğin diyabet hastalarında çubuk tarçın kan şekerini dengelediğinden tercih edilmektedir. Tip 2 diyabetli hastalarda ayrıca kalp damar hastalıkları riskini azaltır.

Tarçın aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü yükseltir.

İçeriğinde bulunan bazı bileşenler sayesinde Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına iyi gelir. Kanıtlanmış özelliğinden bir tanesi de solunum sistemi hastalıklarına iyi geldiğidir. Bronşit, öksürük gibi şikayetlerde tedavi amaçlı kullanılan bir baharat türüdür.

Tarçının virüslere karşı koruyucu etkisi olduğundan HIV-AIDS gibi hastalıklara da iyi gelebilir. Tarçının sinir sistemi üzerinde de etkisi vardır. Hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda bir ağrı kesici ve kas gevşetici olarak kullanılabilir.

Adet sancısına iyi gelir. Kemik erimesini yavaşlatır. Kolon kanseri riskini azaltıcı etkisi vardır. Tarçın yağı, cilt problemlerine iyi gelir.

Tarçın İçindeki Vitaminler

Tarçın zengin bir içeriğe sahiptir. İçerisinde A, B, C, E ve K vitaminleri bulunur. Mineral olarak içinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko, manganez ve demir bulunur. Bunun yanı sıra bir şifa kaynağı olan tarçın içinde bulunanlar ise protein, şeker, doymuş yağ ve liftir.

Tarçın Kalorisi

Tarçının besin değeri bilgisine bakacak olursak eğer 100 gram tarçın yaklaşık olarak 245 kaloridir. 1 çay kaşığı tarçın ise 6 kaloridir. 1 adet çubuk tarçın ise yaklaşık olarak 13 kaloridir.

Tarçın Zararları

Kanıtlanan faydaları gibi kanıtlanmış zararları da bulunan tarçının zararlı olduğu durumlar ise şu şekilde olabilir:

Bilinen en önemli zararı fazla tüketimidir. Tarçın fazla tüketildiğinde mideye zarar verebilir ve gaz oluşumuna sebep olabilir. Aynı zamanda kan şekerini düşürdüğünden dolayı düşük kan şekerine sahip kişilerin tüketmesi tavsiye edilmez.

Tarçın alerji yapma özelliğine sahip bir baharattır. Bu yüzden fazla tüketilmese bile bazı kişilerde kaşıntı yapabilir. Bebeklerde kullanımı alerji açısından kullanılması önerilmemektedir.

47727