Sülfatsız Şampuan Nedir? Kullanımı ve Saça Katkıları Nelerdir?

Kullandığımız şampuan ve deterjanların köpürmesi sülfat sayesinde olur. Sülfatsız şekilde üretilenler doğru kullanımı ile saça katkı sağlar.

Sülfatsız şampuan nedir? Sülfatsız şampuan ne işe yarar? Sülfat, şampuanınızın köpürmesini sağlayan maddedir. Sülfat genel olarak deterjanların ve diğer temizleyicilerin içinde yer alır ve şampuanlarda da bulunarak suyun yardımıyla saçtaki yağın temizlenmesini sağlar.

Bu makalede ve Sülfatsız Şampuan Şampuan Sülfatsız Şampuan Nedir Sülfatsız Şampuan Kullanımı Saça Katkıları detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Aynı zamanda saç derinizi ölü hücrelerden ve kirden arındırır. Normalde ölü derilerin ve kirlerin temizlenmesi iyi bir şey olsa da sülfatın en önemli kötü etkisi saç derisi ve saçtaki doğal yağı yok etmesidir.

Hatta saç deriniz hassassa kızarıklık, kuruluk ve kaşınma gibi problemlere de yol açabilir. Bu nedenlerden dolayı sülfatın kötü bir ünü bulunsa da sülfatın kansere sebep olduğu gibi iddialar asılsızdır ve bunun gerçek olduğuna dair bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır.

Sülfatsız şampuanlara yönelen çoğu insan zararlı kimyasalların bebek şampuanlarında olmadığını düşündüklerinden sülfat da içermediklerini sanmaktalar.

Ancak her ne kadar bebek şampuanları göz yakmayan formüle sahip olsalar da sülfat içermeyen kimyasallar bulundurmadığını söyleyemeyiz. Bu nedenle, bebek şampuanı denemek istiyorsanız da güvendiğiniz markaları içeriğine bakarak tercih etmenizde fayda var.

Sülfat Hangi Maddelerin İçinde Bulunur?

Sülfatın güzellik ürünlerinde yaygın olarak kullanıldığı üç madde olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar sodium laureth sülfat, sodium lauryl sülfat ve ammonium laureth sülfat. Genelde bu üç kimyasalı yüz temizleyicilerden diş macununa kadar pek çok ürünün içinde rastlayabilirsiniz. Sülfat içeren kimyasalların hepsi farklı yoğunluktadır ve cildi tahriş etme derecesi farklıdır.

Özellikle boyalı ve kuru saçların sülfatlı şampuanlardan kaçınması önemlidir. Sülfat sert bir temizleyici olduğundan saçtaki boyanın daha çabuk akmasına ve saçı doğal yağından arındırdığı için saçın daha fazla kurumasına neden olur.

Kolay elektriklenen ve kabaran saçlar için de sülfatsız şampuan iyi bir seçenek olabilir. Sülfatsız ürünler saçın doğal yağının korunmasını sağlayacak ve bu da saç ve saç kökünün nemli kalmasını sağlayacaktır. Saçın yapısının yanında saç derisi için de sülfat kullanılmaması önemlidir. Hassas bir cilde sahipseniz ya da egzama gibi deri hastalıklarına sahipseniz, sülfat içeren şampuanlardan kaçınmanız iyi olacaktır.

Sülfatsız şampuanlar diğer şampuanlardan farklı olarak saça uygulandığında köpürmüyor ama bu, köpük olmayınca saçlar temizlenmiyor anlamına gelmiyor. Yani sls bulunmayan şampuanlarla da saçların yine temizleniyor, kirlerden, yağdan arınıyor ancak daha nazik şekilde temizleniyor ve saçın doğal yapısı korunmuş oluyor.

Ayrıca sülfatsız şampuanlar daha yumuşak bir formüle sahip oldukları için saçların arınırken de saç tellerin kırılmalara ve kurumaya karşı korunuyor. Köpürmediği için saçtan kolayca arınmayacağını da düşünüyor olabilirsin. Ancak sülfatsız şampuanlar saçtan kolayca süzülüyor, arınıyor, saç diplerinde de kalıntı bırakmıyor.

Sülfatsız Şampuanlarla Saçın Tamamen Temizlenmesi Mümkün Müdür?

Şampuan köpürdükçe temizlediğine inansak da şampuanın köpürmesini sağlayan sülfat olmadan da saçların temizlenmesi mümkün. Sülfatın sağladığı avantajlardan bir tanesi saçın daha çabuk ve kolay yoldan yağ ve kirden arınmasını sağlamak.

Sülfatsız ürünler tercih edecekseniz saçınıza daha çok ilgi göstermeniz ve sülfatsız şampuanların saçı iyice temizlemesini sağlamak için saç derinize iyice masaj yapıp ardından arındırmanız gerekiyor.

Sülfatsız şampuanlara alıştığınızda kullanımı o kadar zor gelmeyecektir. İlk başlarda saçlarınız temizlenmemiş gibi hissetseniz bile sonradan alıştıkça saçlarınızın çok daha güzel görünmeye başladığını farkedeceksiniz. Ancak saçlarınız yağlı veya kepekliyse sülfatlı şampuanlar sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

Çünkü sülfat sayesinde saçınızdaki fazla yağdan kurtularak daha etkin bir temizlik sağlayabilirsiniz. Saç tipinize göre, sülfatsız şampuanların size iyi geleceğini düşünüyorsanız daha az köpük ve daha fazla ovalama ile temiz saçlara sahip olabilirsiniz. Ancak yine de sülfatlı şampuanınızdan memnunsanız ve saçınıza iyi geldiğini düşünüyorsanız sülfatsız bir şampuana geçmek için bir zorunluluğunuz yok.

Bazı şampuanlarda ise coco betain denilen hindistan cevizi yağından üretilen, sülfat içermeyen ve saçı temizlemeye yarayan bir madde bulunur. Bu tarz şampuanlarla, özellikle kuru ve kıvırcık saçlarınız varsa daha nazik bir temizleme sağlayabilirsiniz.

Sülfatsız şampuanlar daha az köpüren ancak diğer şampuanlara göre saçlarda daha yumuşaklık hissi bırakan bakım ürünleridir. Sülfat içerikli şampuanlar saç derisinde birçok tahrişe yol açabiliyor. Boyalı saçların renginin bozulmasına, renginin akmasına, canlı ve parlak görünümünü kaybetmesine neden oluyor.

Genellikle köpürmeye neden olan sülfat temizlik hissi yaratsa da ne yazık ki saçlarımıza zarar veriyor. Bebek şampuanlarında ve organik saç bakım ürünlerinde bulunmayan sülfat saç sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Sülfatsız Şampuan Kullanım Önerileri Ve Saça Katkıları

Sülfatsız şampuan nasıl kullanılır?

– Kimyasal içeriği bulunmayan, organik içeriğe sahip olan bu şampuan saçların hasar görmesini engeller ve saçların doğal yapısını korur.

– Boyalı ve yıpranmış ve hassas saçlar için koruyucu özelliğe sahip olan sülfatsız şampuanlar saçlardaki renk kayıplarını önlüyor.

– Saçınızı uyguladığınızda fazla köpürmemesi sizi yanıltmasın, kullanın ve saçlarınızın derinlemesine temizlendiğine tanık olun.

– Saçlarınızın kolay durulanmasını sağlayan bu ürünler saçlarınızın yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşmasını ve kolaylıkla taramanıza yardımcı oluyor.

– Kuru, mat ve cansız saçlara sahip olan kişiler için sülfatsız şampaunlar bu sorunlardan kurtulmalarına olanak sağlar.

– Saç tipiniz ne olursa olsun kullanabileceğiniz sülfatsız şampuanlar saçlarınızı yağ ve kirden derinlemesine temizler.

– Kepeklenme ve saç derisindeki kabuklanmalara nedeni olan sülfat uzun süreli kullanıldığında saç derisinin pul pul dökülmesine neden oluyor. Sülfatsız şampuanlar kepek problemini en aza indirmeye yardımcı oluyor.

– Kuru ve cansız saçların nemlenmesini sağlayan sülfatsız şampuanlar saç dökülmelerini ve saç kırıkları gibi bazı problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

– Yumuşak içeriğinden dolayı saçlardaki kopma, yıpranma ve sertleşme problemlerini ortadan kaldırıyor.

Sülfatsız şampuanlar diğer şampuanlardan farklı olarak saça uygulandığında köpürmüyor ama bu, köpük olmayınca saçlar temizlenmiyor anlamına gelmiyor. Yani sls bulunmayan şampuanlarla da saçların yine temizleniyor, kirlerden, yağdan arınıyor ancak daha nazik şekilde temizleniyor ve saçın doğal yapısı korunmuş oluyor.

Ayrıca sülfatsız şampuanlar daha yumuşak bir formüle sahip oldukları için saçların arınırken de saç tellerin kırılmalara ve kurumaya karşı korunuyor. Köpürmediği için saçtan kolayca arınmayacağını da düşünüyor olabilirsin. Ancak sülfatsız şampuanlar saçtan kolayca süzülüyor, arınıyor, saç diplerinde de kalıntı bırakmıyor.

 

Sülfatsız Şampuanları Kimler Kullanmalı?

 

Sülfatsız şampuanları bakıma ihtiyaç duyan saçlar ve hassas saç derisine sahip olanlar kullanmalı. Özellikle de yıpranmış, kuru veya boyalı saçların varsa saçların özel bir bakıma ihtiyaç duyduğu için sülfatsız şampuanları, sls içermeyen şampuanları tercih etmelisiniz.

Boyalı, yıpranmış ve kuru saçlar diğer saçlardan daha hassas oldukları için, uygulanan bakımın da hassas olması gerekir. Sülfatsız şampuanlar boyalı saçların rengini, kuru saçların saç tellerini koruyarak, hassas saç derisinin tahriş olmadan, yıpranmış saçları da onararak nazikçe temizlenmesini sağlar. Sana da yumuşayan, beslenen saçlarının tadını çıkartmak kalır.

Sülfatsız Şampuan Nerede Bulunur?

En iyi sülfatsız şampuan önerileri arıyorsanız aşağıda yazan sülfatsız şampuan markaları sizin için en iyi örnekler olacaktır..

Elseve’in 3’ü 1 Arada Krem Şampuan serisi ile köpüksüz şampuana kolayca ulaşabilir, saçlarına tek adımda hem yoğun bakıp sağlayıp, hem temizleyip, hem de saç kremi uygulanmış gibi yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkisel içeriği, %98 kaynaklı doğal ve vegan olmasıyla Botanicals Fresh Care’in Lavanta Yatıştırıcı Şampuanı da hassas saç derisine sahip olanlara göre. LHem sülfatsız, hem de doğal lavanta özleri bu şampuan, tahriş olan, kaşınan saç derini ferahlatır ve yatıştırma sağlar.

 

69272