Sivilce Neden Olur

Sivilce Neden Olur Bu sivilce oluşumlarının çoğu zaman yağ dolu bir içeriği olduğundan rahatsızlık vermemesiyle beraber zararsız olarak tanımlandığını duymaktayız.

Sivilce Neden Olur Vücudun hemen her noktasında çıkabilecek olan sivilceler birçok noktada rahatsızlık verici olabilmektedir.

Bu yazıda ve Sivilce Sivilce Nedenleri Cilt Sorunları Akne Cilt Bakımı Yağlı Cilt Hormonal Deği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Her insanın ergenlik dönemi olarak adlandırılan 14-20 yaşında bu konuda büyük sıkıntılar çektiğini bilmekteyiz.

Gerek görsel açıdan gerekse sağlık açısından sivilce ve akne tedavisi önemsenmesi gereken bir durumdur.

Belirtilerin ilk aşamada siyah nokta olarak görüldüğü, sonrasında ise sivilce ve müdahale edilmediği takdirde akneye kadar gittiğini söylemek mümkündür.

Yüz bölgesinde özellikle de şakaklarda ve çene kısmında fazlasıyla görülebildiği gibi yağ bezlerinin ne kadar çalıştığıyla alakalı olarak göğüste, sırtta, omuzda hatta kollarda dahi çıkabilmektedir.

Bu sivilce oluşumlarının çoğu zaman yağ dolu bir içeriği olduğundan rahatsızlık vermemesiyle beraber zararsız olarak tanımlandığını duymaktayız. Fakat içeriğinde kist oluşarak çok yoğun bir biçimde risk oluşturabilmektedirler.

Günümüzde siyah noktaların dahi kist oluşumlarıyla çok geniş bir cilt sorununa sebep olabileceği biliniyor.

Bunun genetik olarak kalıtımsal sebeplere dayanabileceğini, ancak ana etkenin çevresel faktörler olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Aynı zamanda sivilceler kendiliğinden belirli bir süre içerisinde patlayarak içeriğindeki yağı atarlar. Bu süreçte sivilcenin bilinçsizce sıkılması ve içeriğinin vücudunuzun herhangi bir bölümüne değmesiyle oluşabilecek durum daha fazla sivilce çıkmasını sağlayacaktır.

Sivilce Neden Olur

Sivilce Neden Olur


Sivilce Nedenleri


Sivilce neden çıkar sorusu özellikle ergenlik döneminin vazgeçilmezleri arasında bulunurken günümüzde tıbbi açıdan propionibacterium acnes ismiyle tanımlanan bir bakterinin bu siyah noktalara sebep olduğu bilinmektedir.

Tabi ki bunu önlemek için temizlikten kullanılan ürünlere kadar dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor. Bunun dışında da diğer hastalıkların ya da dermatolojik rahatsızlıkların bu durumu tetikleyebileceğini unutmamalısınız.

Ergenlik Dönemi


Aslında ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin sebebi hormonel değişimlerin çok yoğun olmasıdır. Dolayısıyla bunu aynı çatı altında toplayabiliriz.

Fakat her ergenlik dönemine giren kişinin mutlaka yaşayacağı bir problem olduğundan ötürü bu dönemde gayet normal bir fizyolojik reaksiyon olduğunu belirtmek yararlı olacaktır.

Hormon Değişimleri


Bu yalnızca ergenlik dönemi olarak değil, tüm hayatınız boyunca vücudunuzdaki hormon dengesinin değişiminde başınıza gelebilecek bir olaydır.

Haliyle hamilelikten tutun da regl dönemine, psikolojik olarak güçsüz hissettiğiniz andan hastalıklarınıza kadar hormonlarınızın farklılaştığı her an sivilce oluşumu görülebilir.

Düzensiz Yaşam


Özellikle beslenme konusunda düzensizlik sivilce oluşumunu ciddi oranda arttırmaktadır. Bu tip durumlarda sıklıkla rastlanan olgu alakasız gibi gözükmesi olsa da bir doktora gittiğinizde size mutlaka belirli besinleri, vitamin ve mineralleri almanız yönünde bir reçete verecektir.

İlaç Kullanımı


Bazı rahatsızlıklarınız olabilir ve bunun için farklı ilaç kullanımları gündeminize girmiştir. Ancak bu ilaçların yan etki açısından sivilceye sebep olabileceğini söylemeliyiz.

Androjen içerikli ilaçların sivilce için tetikleyici olduğu biliniyor. Aynı zamanda B12 ve lityum fazlalığına yol açabilecek olan ilaçlarda sivilce ve akneler için riski arttırıyor. 

Bunlar dışında doğum kontrol haplarının da bırakıldığı anda, yeni başlandığında ve geçiş dönemlerinde sivilceye sebep olabileceğinden bahsetmek gerekiyor.

Besinler


Krema, hazır yiyecekler, süt ve süt ürünleri, karbonhidrat içeren tüm yiyeceklerin farklı reaksiyonlar gösterebilmesi mümkündür. Sivilce oluşumlarını hızlandırıcı etkisi ile bilinir.

Alerjik


Alerjik açıdan birçok besin sivilce oluşuma sebebiyet verebilir. Yağlı besinler, çok fazla vitamin, çekirdek, konsantre yağ içerikli cipsler bunlar için en bariz örnekler arasındadır.

Kadınsal Faktörler


Hamilelik döneminde, regl döneminde ve bazı özel genital rahatsızlıkların eşiğinde sıklıkla sivilce oluşumuna rastlanabilir. Bu durumda muayene olmayı ihmal etmek daha riskli bir durumun habercisi olabilir.

Kullanılan Bakım Ürünleri


Birçok güneş kremi, yağlı nemlendiriciler, pudra gibi makyaj malzemeleri, içeriğinde kimyasal barındıran kozmetik ürünler kesinlikle sivilce çıkmasına neden olan etkenler arasında ilk sıralarda görülür. Bu durumları en aza indirgemek ise tamamıyla kişinin elindedir.

Temizlik


Yüzün ya da cildin sivilce çıkan bölümünün temizliği, temiz tutulduğu kadarda bakımı çok önemlidir. Burada yıkamak ve kimyasal içerikli bir kozmetik ürün kullanmaktan ziyade daha derinlemesine bir temizlik gerekmektedir.

Psikolojik Etkenler


Psikolojik olarak stres altındaki insanlarda çok kısa sürelerde sivilce çıktığı görülmektedir. Haliyle bunun diğer psikolojik travmalar içinde örnek teşkil ettiğini söylemeliyiz. Yoğun düşünceler ve depresyon durumları sivilce sebepleri arasında sık görülen durumlardır.

Sivilce Nasıl Geçer?


Sivilce tedavisi araştıran çok sayıda ergenlik dönemini yaşayan kişinin birçok alternatif yöntemle karşılaştığını biliyoruz.

Bunun için ilk olarak yapılması gereken şey bir dermatoloji uzmanına giderek cilt analizinizi yaptırıp buna uygun bir çözüm yolu aramaktır.

Ardından doktorunuzun tarafından uzmanlık alanına dahil olarak cildinizin ihtiyacı olan ne varsa önerilecektir.

Bunun için genellikle kükürt sabunu ya da sivilceyi önleyici peeling etkili jeller tavsiye edilir. Fakat herkes için her ürürün uygun olmadığının altını çizmekte fayda var.

Bir kişide tüm sivilceleri yok eden bir jelin sizin cilt yapınızda da aynı sonucu vermesi gibi bir durum söz konusu değil.

Yalnızca doktorunuzun tavsiyelerine uyarak sivilce nasıl geçer sorusunun cevabını aramalısınız.

Aynı zamanda günümüzde sivilce ve sivilce izlerini silinmesi için lazer operasyonlar mümkün olmaya başlamıştır. Bu durum genellikle iltihaplı aknelerde daha sık rastlanır ve tercih edilir.

99127