Seyahat Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Seyahat Sigortası İptali Nasıl Yapılır? Yurt içinde ve yurt dışında seyahat sağlık sigortası acil sağlık sorunlarına hızlı bir biçimde müdahale edilebilmesine fırsat sağladığı için sık olarak tercih edilir. Satın alınan seyahat sağlık sigortasının, seyahate çıkmadan önce herhangi bir nedenden dolayı kullanılamayacak olması halinde, en az yirmi dört saat öncesinden ilgili sigorta acenteliğine poliçenin iade edilmesi suretiyle ücretsiz olarak iptali yapılabilir.

Sigortanın kullanılamayacağı vakitlerde en az yirmi dört saat öncesinden sigorta acenteliği bilgilendirildiğinde prim iadesi rahatlıkla alınabilir. Seyahate başlanılan andan itibaren, seyahat süresinden önce geri dönüş yapılmış olsa dahi sigortayı iptal ettirmek mümkün değildir.

Sağlık ve Seyahat Sigortası Kapsamı
Sağlık ve Seyahat Sigortası Kapsamı

Türkiye sınırlarından çıkış yapıldığı an itibari ile başlayan sağlık ve seyahat sigortası kapsamında yer alan teminat içerikleri, poliçenin ekstra süresi olsa bile, Türkiye sınırlarından içeri giriş yapıldığı andan itibaren geçerliliğini kaybeder. Örneğin 1 yıllık seyahat sigortası poliçesi 3 aylık yurt dışı seyahati sona erdikten sonra otomatik olarak sona erer. Kalan 9 aya ait sigorta prim ve giderleri ise iptal edilemez.

Yurt dışı seyahat sigortasının aylık ve yıllık ücretleri arasında bariz bir fiyat farkı yoktur ve oldukça uygun fiyata alınması mümkündür. Seyahat sigortası, yaralanma ve hastalıkların tedavisi, bir kişinin bir yerden başka bir yere taşınması veya vefat etmiş bir sigortalının vatandaşı olduğu ülkeye nakli gibi hassas sağlık koşullarını sigortalanmasına yardımcı olabilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Hizmeti

Seyahat için kullanılan normal bagajın taşıma sırasında kaybolması, çalınması veya hasar görmesi durumunda bagajın bulunması, alıcıya teslim edilmesi veya ekonomik kayıpların karşılanması hizmetleri de seyahat sigortası kapsamındadır. Olası sağlık problemlerini ve finansal riskleri kolayca ortadan kaldırmak için seyahat süresine uygun hareket etmek kişiler için oldukça etkili olacaktır.

Başka İçerik:  Seyahat Sigorta Poliçesi Hakkında Detaylar

Seyahat sağlık sigortası, ülke dışına tatil veya iş seyahati için çıkılan esnada yaşanabilecek sağlık sorunlarının tedavi masraflarını karşılamaya yönelik güvence verir. Vize almanız için mecburi şartlar arasında bulunan seyahat sağlık sigorta hizmeti vize koşulu olmasa dahi ülke dışına çıkarken kendini güvende hissetmek isteyen bireyler için en iyi önlem şeklidir.

Sağlık Sigortasının İptalinin Gerçekleşmesi
Sağlık Sigortasının İptalinin Gerçekleşmesi

Sağlık Sigortasının İptalinin Gerçekleşmesi

Seyahat sağlık sigortası yaptırmak isteyenler ”Beklenmedik bir olay yaşanırsa veya seyahat iptal olursa seyahat sağlık sigortası iptal edilebilir mi?” veya ”İptal edersem geri ödeme alabilir miyim?” gibi soruları araştırılar. Önceden belirlenmiş özel durumların olması durumunda, seyahat sağlık sigortası iptal edilebilir. Seyahatten önce, tahmin edilemeyen, öngörülemeyecek birtakım problemler yaşanabilir.

Ölüm, iflas, hastalık gibi sorunlar dolayısı ile seyahat planının iptal edilmesi gerekebilir. Tur iptali yaşanması ya da seyahat için alınan biletin iptal edilmesi gerçekleşmiş olabilir. Bunun beraberinde, sigortada soyadı değişikliği yaşanması da muhtemeldir. İşte buna benzer durumlarda, poliçe kapsamında bulunan iptal teminatı aracılığıyla seyahat sağlık sigortası iptal edilebilir.

Sağlık Sigortasının İptal Edilemeyeceği Durumlar

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise seyahate başladıktan sonra iptalin olmamasıdır. Bu bağlamda seyahat sağlık sigortası gezi planının belirlenmiş olduğu gün başlar ve seyahat bittiği zaman sona erer. Bu süre içerisinde seyahat sağlık sigortasının iptali söz konusu değildir. Seyahat sigortasını iptal ettirmek isteyen kişiler, seyahate çıkılamayacağını en geç 24 saat önce sigorta firmasına bildirmek zorundadır.

Seyahat sağlık sigortası iptali için zaman kaybedilmemesi gerekir. Bu süre aşıldıktan sonra seyahatin gerçekleşmeyecek olması iptal durumuna etki etmez ve sigorta iptali söz konusu olmaz. Sigorta poliçesi iade talebi şartları oluşmuş ise seyahat sağlık sigortası iptali gerçekleştirilir.

Seyahat Sağlık Sigortasının Önemi

Gerekli şartların sağlanması halinde, daha önce haber verip poliçenizi iade edildiği zaman iptal sağlanır ve ödenen sigorta primi geri alınabilir. Gerekli bazı ayrıntılar sağlanmazsa iptal talebi onay almayabilir. Seyahat iptalinin sebebini gösteren bir belge sunmak poliçe iptali için mecburidir. Sağlık raporu, bilet iptali gibi yazılı belgeleri sigorta şirketine sunmak önemli bir husustur.

Başka İçerik:  Yurtdışı Seyahat Sigortasında Koronavirüs Düzenlemeleri ve Test Ücretleri

Seyahat sağlık sigorta hizmetini satın alırken poliçe koşulları dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Seyahatler türlü nedenlerden dolayı sık sık iptal edilebilir. Bu sebepler içinde hava koşulları önce gelir. Bu tür yaşanan durumlarda gezi planı kişilerin elinde olmadan iptal olursa seyahat sağlık sigortası iptal edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap