Seyahat Sağlık Sigortası Hasarları Hakkında

Seyahat Sağlık Sigortası Hasarları Yapılması Gerekenler Nelerdir? Seyahat sağlık sigortası hasarlarında yapılacak işlemler oldukça basittir. Sigortalı bireyler seyahat ettikleri sırada her şeye dikkat etmeleri gerekir. Sağlık sigortası yaptıran bireyler hasar anında alacakları hasarları en aza indirmek için önlem almalıdırlar.

Seyahat sağlık sigortası içerisinde yer alan poliçenin şartlarına göre oluşan hasarlarda kişiler ihbar yapması gerekir. İhbar süresini kaçıran sigortalılar maddi açıdan faydalanmaz. Kişiler seyahat sağlık sigortası yaptırırken sigorta içerisinde yer alan poliçeye dikkat etmeleri gerekir. Poliçe her ülkede geçmez.

Seyahat sağlık sigortası kişilerin istekleri doğrultusunda yaptıracağı sigorta olarak bilinir. Bazı seyahat noktalarında sağlık sigortası şart olarak görülür. Seyahat sağlık sigortası genel olarak kişilerin yapacak olduğu seyahatler esnasında yaşayacakları sağlık sorunlarına karşı korur. Kişiler seyahat sağlık sigortasını istekleri doğrultusunda yurtiçi seyahatlerine yönelik yapabilir.

Aynı zamanda seyahat sağlık sigortasını kişiler yurtdışı seyahatlerine göre de yapabilir. Kişilerin yaptıracak olduğu seyahat sağlık sigortası seyahat esnasında oluşacak olan sağlık risklerine karşı da korur. Kişiler yapacakları seyahat sağlık sigortasında poliçe teminatlarına dikkat etmeleri gerekir.

Sağlık sigortası içerisinde yer alan poliçe teminatları ülkelere göre fark eder. Türkiye’de ikamet eden kişi yurtdışı seyahatinde gideceği yeri belirlemelidir. Gidecek olduğu bölgeyi belirleyen kişi seyahat sağlık sigortasını yaptırabilir. İşlemin bu sıra ile yapılmasının sebebi bazı bölgelerde her seyahat sağlık poliçesinin geçerli olmamasıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?
Seyahat Sağlık Sigortası Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Seyahat Sağlık Sigortası Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Seyahat Sağlık Sigortası hasar ihbarı basit bir işlem olarak karşımıza çıkar. Seyahatleri esnasında sağlık açısından hasar alan sigortalılar belirtilen süreler dahilinde sigorta şirketlerine başvurmaları gerekir. Kişiler sağlık sigortası için ihbarda bulunurken belgelerini eksiksiz bir şekilde teslim etmesi gerekir.

Başka İçerik:  YurtDışı Eğitim İçin Sağlık Sigortası!

Aksi takdirde eksik olan belgeler tamamlanmak zorunda bırakılır. Sigortalı yaşamış olduğu sağlık hasarını sağlık beyanında bildirmesi gerekir. Aynı zamanda oluşan yerin konumu, saati, miktarı ve şiddeti de büyük önem taşır. Sigorta sahipleri tüm bunları verecek olduğu dilekçede belirtmek zorundadır.

Seyahat Sağlık Sigortası İhbarında Gerekli Evraklar

Seyahat sağlık sigortası ihbarında gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Evraklar eksiksiz teslim edilmediği takdirde kişiler bazı sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Seyahat sağlık sigortası ihbarında gerekli olan ilk belge sigortalının beyan yazısı olarak bilinir. Sigortalının beyan yazısı ihbarda oldukça önem taşır. Sigortalının pasaportunun fotokopisi ihbarda gerekli olan evraklar arasında yer alır.

Pasaport fotokopisi teslim edilirken kişinin giriş çıkış tarihinin yer aldığı sayfada teslim edilmelidir. İhbarda bulunan sigortalı evraklar içerisinde IBAN numarasını da bulundurmalıdır. Seyahat sağlık sigortası ihbarında bulunacak olan sigortalı teslim edeceği evraklar arasında Doktor veya epikriz raporunu da bulundurması gerekir. Aynı zamanda sigortalı tedavi masraflarına ait olan faturaları da belgeler arasına koymalıdır.

Sigortalının seyahat esnasında geçirmiş rahatsızlıktan dolayı doktorun yazmış olduğu reçete varsa belgeler arasına reçetenin aslı da konulması gerekir. Kişiye verilen reçete bulunan ilaçlar temin edilmişse eczane fişinin aslı da belgeler içerisinde bulunması gerekir. Gerçek kişiler olduğu zaman masrafın fazla olması durumunda nüfus cüzdanı fotokopisi de evraklar içerisinde bulunmalıdır. Nüfus cüzdan fotokopisi üzerinde kişinin imzası yer almalıdır. Aynı zamanda Nüfus cüzdanı fotokopisi üzerinde kişinin ikamet adresi de yer alması zorunludur.

Tüzel kişilerin seyahat sağlık sigortası yaptırması durumunda ve sağlık sorunu yaşadıkları zaman ihbar etmeleri gerekir. Tüzel kişiler sağlık sigorta ihbarını yaparken bazı belgeleri bulundurmak zorundadır. İhbar yaparken bulundurulması gereken belgelere baktığımız zaman Ticaret sicil gazetesi varlığı görülür. Aynı zamanda tüzel kişiler imza sirküleri belge içerisinde bulundurması gerekir. Aynı zamanda tüzel kişiler vergi levhalarını ve Faaliyet belgesini de belgeler içerisinde bulundurmalıdır.

Başka İçerik:  Uluslararası Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası Hasarları ve Yapılması Gerekenler
Seyahat Sağlık Sigortası Hasarları ve Yapılması Gerekenler

Seyahat Sağlık Sigortası Hasarları ve Yapılması Gerekenler

Seyahat sağlık sigortası hasarlarında yapılması gereken noktalar yer alır. Seyahat yaptığı esnada sağlık konusunda sorun yaşayan kişiler sigorta şirketlerine hemen ihbarda bulunması gerekir. Sigorta şirketlerine bizzat giderek belgeleri teslim edip ihbarını başlatabilir. Aynı zamanda sigortalılar sigorta şirketinin müşteri hizmetlerini arayarak ihbarlarını yapabilirler.

Kişiler evraklarını eksiksiz bir şekilde teslim ettikleri zaman hasar karşılığını alırlar. Kişilerin seyahatleri esnasında almış oldukları hasarlara yaptıkları ödemelerin faturalarını mutlaka sigorta şirketlerine vermeleri gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap