Sevgi Evleri Nedir? Kuruluş Amaçları Ve Faaliyetleri Nelerdir?

Toplumda yaşayan çocukların gelişimine katkı sunarak bireysel ve toplumsal gelişimi arttırmak amacıyla faaliyet gösteren sevgi evleri ne demektir ve özellikleri nelerdir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Yazımızda ve Sevgi Evleri Kuruluş Amaçları Faaliyetleri Çocuk Koruma Sosyal Hizmetler Devlet Destekli detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Sevgi evleri herhangi bir nedenden dolayı aileleri olmayan veya bakıma muhtaç olan çocukların sağlıklı koşullarda aile bakımını tam olarak hissedebilmeleri ve daha sağlıklı bireyler olmaları amacıyla kurulmuş kurumlardır. Bu kurumların en önemli özellikleri ise her ilde farklı yaş gruplarına ayrı ayrı binalarda hizmet veren kuruluşların tek çatı altında birleştirilmesi ve böylece ayrı kuruluşlarda bulunan kardeşlerin bir arada büyümesi imkanı sunmasıdır. Aynı zamanda çocukların bir aile ortamına en yakın şekilde yaşam sürdürmeleri böylelikle travmalardan kurtulmalarını amaçlamaktadır. Hem bireysel olarak daha mutlu yaşamalarını hem de toplumla iç içe yaşam sürmelerine ve çocukların daha ideal ortamda bunları gerçekleştirmelerine imkan sunmaktadır. 

Sevgi
Sevgi Evleri Nedir? Kuruluş Amaçları Ve Faaliyetleri Nelerdir?

Sevgi Evlerinin özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür;

 • Sevgi Evlerinin faaliyetleri çocuk yuvası ve çocuk bakım evleri olarak kurulmuş ve sürdürülmektedir. 
 • Özellikle kimsesiz çocukların bakımı yapılmakta ve sevgi evlerinde çocukların sağlık, eğitim, barınma gibi temel ihtiyaçları sağlanmaktadır.
 • Sevgi evlerinin en temel amacı ise kimsesiz ve hayatını birçok zorlukla yaşamak zorunda kalan  çocukları topluma sağlıklı bireyler olarak kazandırmaktır. 
 • Çocuk yurtları, yetiştirme yurtları, çocuk esirgeme kurumları gibi kurumlardan daha profesyonel olarak çocuklara hizmet verme anlayışı ile sivil toplum kuruluşlarından sonra sevgi evleri ile hizmet vermektedir.
 • Çocukların temel ve tüm gerekli ihtiyaçları sıcak ve samimi aile ortamına benzer bir ortamda sağlanmaktadır.
 • Çocuklar aile ortamına en yakın şekilde yetiştirilmesi ve aileden mahrum olmamaları amaçlanmaktadır. 
 • Çocuklarla iletişimin ideal olması ile çocuğun gerekli ihtiyaçları sağlıklı şekilde giderilerek ileride yaşanacak kişilik ve davranış bozuklukları gibi sorunlara engel olmak mümkündür.
 • Çocuklar temel güven duygusunu bu yöntemle kazanmaktadır.
 • Çocuklar aile ortamındaki gibi görev ve sorumluluklarının bilincinde yetişmektedir. 
 • Çocukların sorunları ve ihtiyaçları dikkatli olarak yakından gözlemlenerek daha çabuk tespit edilip çözüme ulaştırılmaktadır. 
 • Çocuklar gelişimin en önemli evresi olan çocukluk ve ilk çocukluk çağlarında başarılı olarak yetiştirilmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir