Şeftali Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yaz mevsiminin sevilen meyvelerinden biri olan şeftali, Haziran ayı ile birlikte kolay bulunan, tercih edilen, sağlıklı, düşük kalorili meyveler arasında yer a..

Yaz mevsiminin sevilen meyvelerinden biri olan şeftali, Haziran ayı ile birlikte kolay bulunan, tercih edilen, sağlıklı, düşük kalorili meyveler arasında yer almaktadır.

Yazımızda ve Şeftali Yemek Tarifleri Şeftali Kullanımı Şeftali Tarifleri Şeftali ile Yemek Hazırlama konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Yaz aylarında kullanılan bu meyve, özellikle tatlılardaki kullanımı ile bilinen bir meyve olmasının yanı sıra, et yemeklerinde ve pilavlarda da kullanılmaktadır.

Bunların dışında çeşitli tariflerde yer alarak, farklı damak tadına ulaşmak isteyen kişiler için değişik yemek tarifleri ile de buluşmaktadır.

Şeftali nasıl bir meyvedir?

Şeftali, üretimi için ılıman iklime sahip olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Özellikle Çin şeftali üretiminde birinci konumda yer alan bir ülkedir. Kış mevsiminde hasat vermeyen şeftali ağaçları, ilkbahar aylarında çiçek vererek yaz aylarında meyve veren bir ağaç türü olarak bilinir. Şeftali çeşitleri bakımından tüylü, tüysüz, yarma ve et şeftali olarak ayrılmaktadır.

Şeftali hangi vitaminleri içerir?

Şeftali meyvesi düşük kalorili bir meyvedir ve ortalama olarak 100 gram şeftali de 40 kalori bulunmaktadır.

Bu meyvenin %88.9′ u sudan oluşur.

İçerisinde A,C, E, K vitaminleri yer alırken, çeşitli mineralleri barındırır.

Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, potasyum, fosfor, bakır ve çinko içermektedir.

Şeftali yemeklerde nasıl kullanılır?

Şeftali genellikle tatlı tariflerindeki kullanımı ile bilinmektedir.

Fakat dünya mutfaklarına bakıldığında, şeftali meyvesinin tatlılar dışında et yemekleri gibi çeşitli tarifler ile buluştuğu görülmektedir.

Bunun yanında Uzakdoğu ve Asya mutfak kültüründe şeftaliyi deniz mahsulleri ile birleştirerek, tatlı- ekşi dengesi içerisinde farklı tarifler uygulanmaktadır.

Şeftali, kompostolarda, reçellerde, dondurmalarda ve fark

lı tatlılarda kullanılır. İçecek olarak ise meyve suyu, hoşaf gibi kullanımlar arasında yer alır.

Bazı salata çeşitlerinde deniz mahsulleri ile birlikte de bu meyve tercih edilmektedir.

42964