Saman altından su yürütmek deyimi ne demek? Hikâyesi nedir?

Saman altından su yürütmek deyimini hiç duydunuz mu? Genelde gizlik saklı şeyler yapanlar için kullanılan bir deyimdir. Peki, bu deyimin detaylı anlamı, örnekleri ve hikâyesini merak ediyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz. 

Bu yazıda “Saman altından su yürütmek”, “deyim”, “anlamı”, “hikâyesi”, “Türkçe deyimler”, “deyimlerin kökeni”, ve ” detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Saman altından su yürütmek deyiminin anlamı nedir?

Saman altından su yürütmek deyimi: Bir işler yapar ama kimse ne olduğunu bilmez, kimseye anlatmaz, hatta bazı insanların arasına bozacak hamleler bile yapabilir. Pek de iyi olmayan şeyler için kullanılan deyimdir. 

Saman
Saman altından su yürütmek deyimi ne demek? Hikâyesi nedir?

Saman altından su yürütmek deyiminin hikâyesi nedir?

Dürüstlük insanlar için ilk temel ilke olmalıdır. Herkese eşit şekilde yaklaşmalı, hiçbir işte hileye başvurmamalıyız. Eğer biz birilerini kandırırsak birileri de bizi kandırır. Gerçekleri er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. 

Ulaşımı güç, çok uzak ovalarda bir köy varmış. Köy uzak olmasına rağmen oldukça fazla nüfusa sahipmiş ve bir tane ırmak ile su ihtiyaçlarını karşılıyorlarmış. Bir sürü tarla var ve ne yazık ki hepsini sulamaya yetmemeye başlamış, bu yüzden herkes sıra bekliyormuş. Tabii, bu durumdan hoşnut olmayan ve çakallık peşinde olan bir kişi suyu kendi bahçesine çekmek için özel bir kanal düzeneği kurmuş, üstlerine de samanlar atarak suyun görünmesini önlemeye çalışmış. Tarlasını istediği zaman suluyor, sıra beklemiyor ve bu durumu da kimse bilmiyormuş. Toprak sürekli sulandığı için de verimi 10 katına çıkmış.

Bir süre sonra köylüler durumdan işkillenmeye başlamış. Hem ırmaktaki su çok azalıyor hem de adamın bahçesinin verimi artıyormuş, adamı izlemeye almışlar. Etrafı detaylıca inceleyen köylüler gizli kanalı, saman altından geçen suyu fark etmişler. Tabii, adama sinirlenip sen hiç hak hukuk bilmez misin, bunca yıldır seni dürüst zannederdik, sen ise saman altından su yürütüyormuşsun demişler. 

Saman altında su yürütmek deyimini hikâyesinden de anlaşılacağı gibi, uyanıklık yaparak insanları kandırıp, haklarını yiyip, ali cengiz oyunu oynayanlar için kullanılan bir deyimdir. 

  • Gizli azcık anlatırsın,
  • Saman altından su yürütürsün,
  • Aldatırsan, bir gün aldanırsın,
  • Yüz üstü çok sürünürsün.

Saman altından su yürütmek TDK’de ne demek?

Belli etmeden iş çevirmek, ortalığı karıştırmak, Saman altından su yürüten, ürkek, kaypak görünüşlü insanoğlunu tanımışlığı var.   Y. Kemal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir