Rezene Bitkisi Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Rezene bitkisi çorba ve salatalarda kullanılır ama çay ile tüketimi daha fazladır. İnsanı rahatlacı faydası vardır. 2 fincanda sonrası zararlıdır.

Rezene

Rezene bitkisi, Türkiye’de genel olarak çay olarak tüketilir. Reziyaneç, tatlı anason, fanouil vulgaire gibi isimleri de vardır.

Maydanozgiller ailesinden olan rezene, gövdenin dikine yükselmesi ile büyür. Oldukça çatallaşır ve bir ya da iki metre boyunda olabilir. Yapraklı ince ve ipliksi bir yapıya sahiptir. Ortadaki yaprakları ile üstteki yaprakları sapsız, oturmuş bir vaziyettedir.

Çiçeklerinin altın sarısı renkte olduğu görülür. Küçük ve şemsiye gibi bir görünüm oluşturur. Bitkinin meyveleri bazen bitişik bazen de tek olur. Aroma kokusu vardır. Kalınlığı ise uzunca ve yan köklerinin olması ile bilir.

Rezene Nasıl Saklanır?

Rezenenin saklanması, bir kavanoz içinde havasız bir ortamda olması halinde çok daha sağlıklıdır. Kurularak saklanması, daha uzun ömürlü kullanımı açısından önemlidir. Rezene nasıl saklanır sorusuna farklı şekillerde yanıtlar verilebilir.

Ancak önemli olan hem vitaminini kaybetmeden hem de sağlıklı şekilde saklamak olacak. Bunun için kurutmanız ve mutlaka cam kavanozda saklamanız önerilenler arasında.

Rezene Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Rezene genel olarak aromatik tadı ile biliniyor olduğundan, yemeklerde tercih edilmesi dışında çay olarak tüketilmesi söz konusu oluyor.

Ancak bunun dışında kokusu için salatalarda da tercih edilebilir. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde rezene yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun yanıtı için geniş bir yelpazede yanıt verilmesi söz konusu.

Bu alanda yemeklerde tercih etmeniz halinde, daha çok salata ve buna benzer, çorbalara aromatik tat getirici olarak gibi düşünebilirsiniz. Genel anlamda tüketiminin çay olması, kurutularak, çayın demlenmesi ile faydalarının elde edilmesi şeklindedir.

Rezene Faydaları

Rezenenin faydaları neler? Rezene faydaları konusunda geniş seçenekler sunuluyor. Çay olarak tüketimi, elbette akıllara kış aylarında tüketilerek, kış hastalıklarından korumasını akıllara getiriyor.

Ancak bunun dışında içeriğinin sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde de sahip olduğu pek çok etki var. Bunları göz önünde bulundurmanız durumunda, siz de doğru bir tüketim ile faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

İlk faydası iştah açıcı olmasıdır. Genel anlamda sabahları tüketilmesi durumunda, daha sağlam bir kahvaltı etmek için istekli olduğunuzu göreceksiniz. Kendinizi daha iyi hissedeceğiniz, daha enerjik ve yemek yemeye istekli olacağınız söylenir.

Çay olarak tüketilmesi halinde, sindirimi büyük ölçüde hızlandırır. Hazımsızlık sorunu olanlar için önerilen bu çay, sindirimi kolaylaştırması ile de biliniyor.

Mideniz için de faydalı olacaktır. Midede gaz olması durumunda, bunun daha rahat giderilmesi sağlanabilir. Çay midenizi yumuşatma konusunda son derece etkili olur.

Emziren anneler için sütüne faydalı olacaktır. Hamile kadınların ve emzirme aşamasında annelerin sık sık tüketmesi önerilir. Bu sayede vitaminin de alınması ile bebek için sütün çok daha faydalı olması gibi bir etkisi vardır.

Kış hastalıklarından korunma konusunda da etkili olacak. Bakıldığında kendinizi çok daha rahat hissedeceğiniz, enerjik ve sağlıklı hissedeceğiniz şekilde bir tüketim gerçekleşir. Sağlıklı olması açısından teze tüketilmesi önerilir. Çayın ise düzenli ve dengeli tüketilmesi yine aynı şeklide sunulanlar arasında.

Faydalarını elde etmek için siz de rezene çayı içebilirsiniz. Doğru şekilde demlemek, düzenli olarak tüketmek, doğru zamanda içmek gibi etkilerini göreceğiniz şekilde çayı içebilirsiniz.

Rezene Nelere İyi Gelir?

Bazı sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinir. Rezene nelere iyi gelir sorusunun yanıtı, yaşanabilecek olan sağlık sorunları üzerinden veriliyor. Sizin de eğer bu şekilde bir sağlık sorununuz varsa, direkt olarak siz de tüketimini sağlayarak, çok daha sağlıklı olmak adına bir adım atabilirsiniz..

Mide sorunları: Genel anlamda iyi geldiği mide sorunları var. Midede yanma ya da midede sindirim sorunu olması durumunda rezene bitkisi önerilir.

Uykusuzluk: Kişide uykusuzluk sorunu varsa, uykuya dalamama sorunu varsa tüketilmesi öneriliyor.

Güçsüz bağışıklık: Bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesi açısından da önemlidir. Bu durumda daha çok vitamin alarak çok daha hızlı bir şeklide rezene bitkisi ile kendinizi güçlü hissedebilirsiniz.

Anne sütü: Güçsüz, vitaminsiz anne sütünün olması durumunda, anne sütünün iyileştirilmesi açısından rezene bitkisi öneriliyor. Göz önünde bulundurup, hamilelik sırasında da tüketiminin olmasını sağlayabilirsiniz çok daha sağlıklı şekilde bebeğe süt verilmesi bu sayede mümkün.

Göz şişliği: Gözlerde oluşan şişliklerin inmesi açısından etkili bir bitkidir.

Rezene İçindeki Vitaminler

Rezene içindeki vitaminler neler? Vitaminleri bilmeniz halinde, ihtiyaç duyulan vitamin için de tüketim sağlanabilir. Genel anlamda bulunan vitaminler verilmiştir.

C vitamini, toplam askorbik asit: 12 mg
Tiamin: 0.01 mg
Riboflavin: 0.03 mg
Niasin: 0.64 mg
B-6 Vitamini: 0.05 mg
Folat, DFE: 27 mg
A Vitamini: 48 mg
A Vitamini: 963
E Vitamini : 0.58 mg
K Vitamini: 62.8

Bunların dışında içeriğinde yer alan mineraller;

Protein: 1.24 g
Toplam yağ: 0.2 g
Karbonhidrat: 7.3 g
Lif: 3.1 g
Toplam şeker: 3.93 g
Kalsiyum: 49 mg
Demir: 0.73 mg
Magnezyum: 17 mg
Fosfor: 50 mg
Potasyum: 414 mg
Sodyum: 52 mg
Çinko: 0.2 mg

Rezene Kalorisi

Rezenenin nasıl tüketildiği önemli olmak ile birlikte rezene kalorisi 31 kcal olarak belirlenmiştir. Su ile tüketilmesi durumunda bu oran değişmez.

Ancak başka besinler ile karıştırılması durumunda, direkt olarak kalori açısından da değişim olabilir. Genel anlamda düşük kalorili bir bitki olduğunu bilerek hareket edebilirsiniz. Çay olarak tüketimi önerilenler arasında.

Rezene Zararları

Fazla tüketim sonucunda ortaya çıkabilecek olan zararlar; ciltte döküntü, kızarma olabilir. Bunun dışında midede bulantı ya da kusma gibi sorunlar da olabilir.

Epilepsi ya da hamile olanlar için doktor önerisi olmadan, doktor görüşü alınmadan tüketim önerilmez. Rezene zararları kapsamında olan olumsuz durumları yaşamamak için doktor kontrolünde içmeleri gerekiyor. Doğru miktarda zarar görülmez.

 

 

 

76387