Probiyotik Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzun doğal yapısında ve özellikle bağırsaklarda faydalı bakteriler olarak adlandırılan çeşitli türleri vardır. Bu bakteriler insan sağlığına pek çok fay..

Vücudumuzun doğal yapısında ve özellikle bağırsaklarda faydalı bakteriler olarak adlandırılan çeşitli türleri vardır.

Bu bakteriler insan sağlığına pek çok faydalı özelliğe sahipken bu bakterilere başlıca probiyotik ismi verilmektedir.

Probiyotiklerin doğal olarak bulunduğu besinleri tüketmek oldukça önemli olurken sağlık açısından da faydaları oldukça fazladır.

Probiyotiklerin sağlığımıza yararları

Başta sindirim sistemini korur ve düzenli sindirimi kolaylaştırır.

Karaciğer fonksiyonlarını düzenler ve egzamanın tedavisinde etkilidir.

İdrar yolu enfeksiyonu ve mantar enfeksiyonlarına karşı önleyici yapıdadır.

Bağışıklık sistemini destekleyici özellikleri vardır. Vücudumuzun bağışıklık sistemi bir kalkan görevi gördüğü için bu tür faydalı bileşenlerle desteklenerek sağlığımızı korumak gereklidir.

Kolon kanserine karşı oldukça etkilidir. Obezite gibi sorunlara iyi gelir. Çünkü sindirimi ve metabolizmayı düzenleyerek detoks etkisi de yaratmaktadır.

Bağırsakların doğal florasını da desteklemektedir. Osteoporoz ve menopoz gibi durumlara karşı destekleyicidir.

Probiyotik Deposu Olan Gıdalar

Peynir:

Probiyotik özelliğiyle bağışıklığı güçlendirilmesi oldukça önemli olan peyniri özellikle günlük olarak her kahvaltıda tüketmek gereklidir.

Yoğurt:

Probiyotik deposu olan gıdalar arasında en ön sıralarda olan yoğurt, özellikle sindirim sistemindeki mikroplara karşı dururken ayrıca bağırsak florasını düzenlemektedir. İshal ve kabızlık gibi sorunları yok etmenin yollarından biridir.

Doğal Keçi Sütü:

Vücuda enerji sağlayan kalsiyum deposu keçi sütü ayrıca bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Probiyotikli içeriğiyle kabızlığa ya da ishale neden olmamaktadır.

Turşu:

İçeriği sayesinde faydalı bakterileri içeren turşu, en önemli besinler arasındadır. Özellikle lahana turşusu probiyotikler açısından zengindir ve her gün tüketilmesi tavsiye edilir.

Probiyotikli besin ve gıdaların pek çok faydası olmakla birlikte çok fazla tüketildiğinde bazı sorunlarda ortaya çıkmaktadır.

Aşırı miktarda ve kontrolsüzce alınan probiyotik besinler nedeniyle vücudumuzdaki doğal bakteri florası ve yapısı zamanla bozulabilir. Ayrıca hazımsızlık ve gaz gibi farklı sorunlar da bu şekilde ortaya çıkabilir.

Probiyotik besin takviyesi için tabletler, haplar ve değişik ilaçlar söz konusu olurken doğal besin ve yöntemlerle probiyotiklere ulaşmak çok daha faydalıdır.

İlaç veya besin takviyesi yöntemlerinin tercih edildiği probiyotik alımı için aslında doğal yöntemler her zaman daha önde olurken düzenli ve ölçülü tüketimde herhangi bir olumsuz yan etkisi de görülmemektedir.

13924