Pilav ısıtmanın püf noktaları?

Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden bir tanesi olan pilav farklı tariflerle birlikte kullanılıyor ve farklı versiyonları ülkemizde çok seviliyor. Pişirild..

Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden bir tanesi olan pilav farklı tariflerle birlikte kullanılıyor ve farklı versiyonları ülkemizde çok seviliyor. Pişirildikten sonra artan pilavı hemen tüketmek istemediğiniz de pirinci ısıtmak zorlaşabilir. Tencere tava ya da buhar yardımıyla pilavı doğru tekniklerle ısıtmaya çalıştığınızda pilavı lapa haline getirmeden rahatlıkla pişirebilirsiniz.

Yazımızda ve Pilav Isıtma Püf noktaları Yemek pişirme Yemek ısıtma Pilav ısıtma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tencerede pilav ısıtma


Pilavı tekrar pişirmenin en hızlı yolu birazcık su ilave ettikten sonra tencere üzerinden satmaktır. Katılan su pilavın kurumasını engeller ve aynı zamanda birbirine yapışmış olan tanelerin ayrılmasını sağlar. Yaparken soğuk yapışmaz bir yüzeye pilavı sevdikten sonra tencere ya da tava yalnız.

Pilavın içindeki miktara göre bazen bir bazen de 2 yemek kaşığı soğuk su ve az miktarda tereyağı eklenir. Kısık ateş üzerinde kapağı kapalı bir şekilde ısıtılmaya bırakılır. Pilav tanelerinin kırılmaması ve tekrardan lapa haline gelmesi için karıştırılmaz.

Buharda tekrar pişirme yöntemi


Pilavı buharda tekrardan pişirecekken, buharda pişirme aparatı yakıt çelik süzgeç kullanmamız gerekiyor. Derin bir tencere içerisine iki üç parmak kalınlığında su eklenir ve tencerenin içine buharda pişirme aparatı ya da bir çelik süzgeç oturtulur üzerine de pilav eklenir. Tencere ateş üzerinde kaynamaya bırakılır ve kapağı kapatılır. Kaynama esnasında yükselen buhar pilavın tekrar pişmesini gerçekleştirir.

Mikrodalgada tekrar pişirme yöntemi


Mikrodalgada pilav tekrar ısıtmak kullanabileceğiniz en pratik yollardan bir tanesi olmakla birlikte tekrar kurumaması için düşük bir güç seviyesinde pişirmeniz gerekir. Mikrodalga fırında kullanılan uygun bir kap içerisine pilav döküldükten sonra pirinçlerin kurumaması için ufak bir su doldurulur ve pilav kabuğu ile beraber fırına yerleştirilir.

Sulu pilavın içerisine bir kap yardımıyla kenarına korumanız gerekiyor. Mikrodalgada düşük bir güç ile yaklaşık iki dakika kadar ısındıktan pilavını tekrar hazır hale gelir. Mikrodalgada yüksek güç kullanmak nem oranları kaybetmeyi sağlayacağı için kılavuz sertleştirir.

Benmari ısıtma yöntemi


Yine derin bir tencerenin yarısı sıcak suyla doldurulduktan sonra tencerenin içerisinde sığabilecek kadar derin bir kap içerisinde pilav alınır ve oturtulur. Kaynama esnasında suyun pilav kabı içerisine geçmemesi için kabında derin olmasına dikkat edin. Tencereyi ateş üstüne oturttu aldıktan sonra kapağı açık olarak kaynamaya bırakın aralıklarla karıştırarak pilavın eşit olan da ısınmasını sağlayabilirsiniz.

82541