Oruç Açarken İftarda Okunması Gereken Dua! Peygamberimizin İftar İbadeti

Oruç tutmak tüm Müslümanların önemli farz ibadetlerinden birisidir. Dolayısıyla Ramazan ayı geldiğinde sahur bereketini yaşamak kadar iftarda orucumuzu açmak da önemli adımlardan birisidir. Kişiliğiyle, davranışlarıyla ve hayat tarzıyla bize örnek olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in iftarda hangi ibadetleri yaptığını ve hangi duaları okuduğunu bu bağlamda inceleyebiliriz.

Ki Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in hadis-i şeriflerinde ‘’İftar sofrasında edeceğiniz her dua Allah katında karşılık bulacaktır’’ buyurduğunu hatırlatalım. Orucunu açmak üzere iftar sofrasına oturmuş herkesin duasının kabul olacağını bizlere öğütlemiş olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) sofraları daha da bereketlendirmiştir.

Onun izinden yürürken aynı zamanda hangi duaları okumamız gerektiği, iftar sofrasında ne zaman dua etmemiz gerektiğiyle ilgili de merak edilen detaylar doğabiliyor. Bu aşamada bazı kaynaklarda ‘’iftar yapmadan önce, orucunu açana kadar’’ ifadesine rastlayabiliyoruz. Bazı kaynaklarda ise ‘’iftar yaptıktan sonra, orucunu açarken’’ ifadesi yer alıyor. Ancak her halükarda iftar sofrasında okunan duanın kabul göreceğini hatırlatmak gerekiyor.

Peygamber Efendimiz İftarda Hangi Duayı Okuyordu?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in iftar sofrasında okuduğu dua ile ilgili rivayetler mevcut. Muaz ibn-i Zühre rivayeti ‘’Resulallah iftar yaptığı esnada her zaman bu duayı okurdu’’ şeklindedir.

Sofrada okuduğu dua içinse Ebu Davud Savm 22 şöyle geçiyor.

Duanın Arapça Latince Okunuşu

“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.”

Duanın Türkçe Anlamı Meali

‘’Allah’ım senin rızanla orucumu tuttum ve orucumu yalnızca senin verdiğin rızkınla açıyorum’’

83403