Organ Bağışının Faydaları, Kurtulan Hayatlar

Dünya üzerinde binlerce insan hastanelerde organ iflasından dolayı nakil beklemektedir. Birçok insan organ nakli sayesinde hayatına devam etmiştir fakat yine sayısı azımsanmayacak kadar insan da uygun organ bulunamadığından dolayı vefat etmiştir.

Dünya üzerinde binlerce insan hastanelerde organ iflasından dolayı nakil beklemektedir. Birçok insan organ nakli sayesinde hayatına devam etmiştir fakat yine sayısı azımsanmayacak kadar insan da uygun organ bulunamadığından dolayı vefat etmiştir. Organ bağışı artık küresel bir duyarlılık haline gelmiş geçmiş yıllara göre daha fazla bağış isteğinde bulunulmuştur. Öldükten sonra organlarını bağışlamak isteyen kişiler gerekli izinleri doldurduktan sonra bağış kartını almaya hak kazanmaktadırlar. Bu işlemler sonrasında ise öldükten sonra kişinin organları ihtiyacı olan başka kişilere nakledilerek onların hayatlarına devam etmeleri sağlanmaktadır. Pek çok insanın beklediği organ nakli araştırmalara göre en çok beklenilen organ olarak böbrek nakli olarak belirtilmiştir. Böbrek yetersizliği özellikle son yıllarda oldukça fazla miktarda artmış ve bunun nedeni olarak düzensiz beslenme ya da zararlı maddeler kullanma olarak gösterilmiştir.

Bu makalede ve Organ Bağışı Faydaları Kurtulan Hayatlar Organ Nakli Sağlık Yaşam Kalitesi Bağışç ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Hayatın her anında insanların bir anlık hastalanmaları sonucunda ölmeleri öldükten sonraki kişilerin hayat bulmasını sağlayacak özellikler taşımaktadır. Bu sebepten dolayı henüz hayatta iken organ bağışı yapmak istediğini resmiyete döken kişiler öldükten sonra birçok kişiye de hayat vermektedir. İnsanların artık son yıllarda organ bağışında daha duyarlı olması bu alandaki araştırmalarında artmasını sağlayıcı bir etki yaratmıştır. Organ nakli ile hayat bulan insanların pek çoğu böbrek nakli beklediği yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Böbrekleri iflas eden kişilerin diyalize bağlı olarak yaşamaları oldukça acı verici ve yorucu bir durum olarak görülmektedir.

Diyalizden çıkan kişilerin ağır bir bitkinlik hissetmeleri ve kendilerine gelmelerinin uzun sürmesi bir de diyalizin 2 ya da 3 günde bir yapılması gereği ile birleşince oldukça acı bir tablo ortaya çıkmaktadır. Tıp alanında yapılan araştırmalar insanların tek böbrek ile yaşayabileceğini gösterdiğinden dolayı diyalize bağlı yaşayan kişilere yapılacak bir böbrek nakli onları bu hayattan kurtularak normal bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır. Böbrek bağışında bulunmak için yaşamın son bulmasına gerek olmadığından dolayı hayatta iken bile böbreğinizi ihtiyacı olan bir başka kişiye verebilirsiniz. Tek böbreğin yeterli olduğu kanıtlanması üzerine artan böbrek bağışları birçok kişinin hayatta kalmasını sağlamıştır. Böbreklerin özellikle düzensiz ve ayaküstü beslenme ile iflas noktasına gelmesi özellikle son yıllarda artan bu beslenme alışkanlığının ne kadar zararlı olduğunu göstermektedir.

Bu durum ile baş etmeye çalışan kişilere doktorların tavsiyesi bol bol su içmek olmaktadır. Suyun böbreği çalıştıran ve temizleyen bir yapısı olduğundan dolayı bol su içen kişilerin daha sağlıklı böbreklere sahip olduğu görülmektedir. Böbrek iflasından dolayı böbrekleri alınan kişilerin kanlarının temizlenmesi için diyaliz tedavisi görmeleri bulunacak bir böbrek nakline kadar devam edecektir. Uzun yıllar böbrek bekleyen hastaların böbrekleri buldukları zaman kısa süre içerisinde normal yaşamın içerisine katılmaları mümkün olacaktır. İnsanların böbreklerinden herhangi birisinin alınması yaşamına hiçbir zararlı etki yapmayacağından dolayı bir böbreğini ihtiyacı olan bir kişiye veren insan yaşamı boyunca bir insanın hayatını kurtarmış olmanın gururu ile yaşayacaktır. 

Tüm bu durumlara bakıldığında dünya üzerinde böbrek nakli bekleyen binlerce kişiye verilecek olan böbrek bağışı hayata yeniden katılacak insanlar için büyük önem taşıyacaktır. Böbreklerin nakli yapıldıktan sonra hayatın pek çok alanında yüksek mevkilere gelen kişilerin görüleceğine inanılması ve takip edilmesi gerekir. Böbreği iflas eden kişilerin böbreklerinin kurtarılması için hiçbir imkân bulunmadığından dolayı böbrekleri alınan kişiler yaşamlarının geri kalanını diyalize bağlı olarak geçirmek zorunda kalmaktadır. Onları bu durumdan kurtaracak kişilerin ise böbrek bağışında bulunması gerekmektedir. Yaşarken ya da öldükten sonra bağışta bulunabilecek olan böbrekler genel organ bağışı kartı sahip olan herkes tarafından bağış yapılabilmektedir.

42537