Motosiklet Kullanırken Kaskınız Kaskonuz Olsun

Motosiklet Kullanırken Kaskınız Kaskonuz Olsun  Günümüzde ehliyeti olan herkesin kullandığı motosikletler için güvenlik önlemlerinin alınması oldukça önemlidir. Motosiklet kullanıcıları her sürüş öncesinde kask, dizlik, yelek gibi ekipmanlarla kendilerini koruma altına alır. Aynı zamanda dikkat edilmesi gerekilen bir diğer unsur trafik sigortasıdır.

Trafiğe çıkan tüm motorlu araçlar için trafik sigortasının yaptırılması zorunludur. Bu yüzden motosikletler de tıpkı diğer araçlar gibi trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkamaz. Trafik sigortasını yaptırmadan çıkan motorlu araçlara ceza işlemi uygulanır ve trafikten men edilir.  

Trafik sigortasını yaptırmamış olan bir motosikletin de trafiğe çıkmasına izin verilmez. Sigortalanmamış ya da poliçesi yenilenmemiş veya gecikmiş olan motosikletler trafikte yakalandıklarında görevliler tarafından çekici ile otoparka gönderilir. Motosiklet kullanırken kask takmak çok kişinin hayatını kurtarmıştır.

Motosiklet kullanıcıları trafik sigortası ile motosiklet kaskosunu sıkça karşılaştırırlar. Bu iki sigorta çeşitleri arasında kapsamları ve uygulanma biçimleri ile birbirinden ayrılıyor. Trafik sigortası trafiğe çıkan tüm motorlu araç sahiplerinin her yıl düzenli olarak yaptırması gerektikleri bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasının yaptırılmaması veya gecikmesi gibi durumlarda araç sahiplerine cezai işlemler uygulanır. Motosiklet kaskosu ise motosiklet kullanıcılarının isteklerine bağlı olup zorunlu bir sigorta çeşidi değildir. 

Motosiklet kaskosu ile zorunlu trafik sigortası arasındaki bir diğer fark ise trafik sigortası tüm motorlu araç kullanıcılarına aynı teminatları sunar. Ancak motosiklet kaskosu; motosiklet kullanıcılarının belirleyeceği ve istediği teminatlar doğrultusunda hazırlanır ve kullanıcıya göre değişim gösterir.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Fiyatlarında Eşitlik Oluştu

Riziko, sigortacılıkta kullanıcılar için onları koruyabilecek her türlü zararlı tehlikelere denir. Kullanıcı bulunduğu koşullar altında hangi tehlikeli zararlarla karşı karşıya olabileceğini düşünerek hareket etmesi gerekir. Bu sayede hem kendisini hem de motosikletini daha çok güvence altına almış olur.  

Motosiklet Kaskosu Neleri Kapsar? 
Motosiklet Kaskosu Neleri Kapsar? 

Motosiklet Kullanırken Dikkat! Motosiklet Kaskosu Neleri Kapsar? 

Motosiklet kaskosu, motorlu aracınızın herhangi bir hasar görmesi durumunda oluşan zararları karşılayan bir sigorta çeşididir.

Karşı taraftan kaynaklanan kazalarda oluşabilecek hasarları veya sizden kaynaklanan araç hasarlarında kısmen veya tamamen olacak şekilde karşılar. Belirlediğiniz poliçenizde belirtilen kaskonun kapsamında güvence altına alınan bütün durumlar ayrıntılı bir şekilde belirtilir. Olası bir kazanın gerçekleşmesi durumundaki araçtaki hasarları karşılayan kasko sayesinde hem bütçenizi koruma hem de kendinizi güvence altına alma imkânına sahip olursunuz. 

Motosiklet kaskosu neleri kapsar sorusu motosiklet kullanıcılarının sıkça sorduğu sorulardan birisidir. Motosiklet kaskosu motosikletin çarpma, yanma, çarpışma gibi olayların sonucunda meydana gelebilecek zararları ve aracın çalınması durumunda da oluşabilecek tüm masrafları karşılar. Ancak bazı sigorta şirketleri ek teminatları belli bir bedel şartıyla hırsızlık gibi olaylarda motorlu aracınızda oluşabilecek her türlü zararı karşılar.

Motosiklet Kaskosu ile Maddi ve Manevi Tazminat Ödemeleri Ne Kadardır?
Motosiklet Kaskosu ile Maddi ve Manevi Tazminat Ödemeleri Ne Kadardır?

Motosiklet Kaskosu ile Maddi ve Manevi Tazminat Ödemeleri Ne Kadardır?

Yağmur, yangın, dolu, deprem gibi doğal afetlerin sonucunda motosikletinizde oluşabilecek her türlü zarar ve hasar motosiklet kaskosu tarafından karşılanır. Ancak motosiklet kaskosunun kapsamındaki poliçeye bağlı şekilde kaskolar farklılıklar gösterebilir. Yaralanmalı veya ölümlü kazalarda oluşabilecek bütün maddi ve manevi tazminat bedellerini kapsar. Ama motosiklet sahibi kaza yaptığında bu kazayı kendisi neden olduğunda veya bu zararları arttıran davranışlarda bulunduğunda ise sigorta şirketi ödeme yapmaz. 

Kaskonun sigortasının her araç için sunduğu aynı olan teminatları bulunur. Bunlar motosikletle yapılan çarpma, çarpılma, devrilme, kötü niyetli hareketler, yanma ve çalınma gibi benzeri durumlar motosiklet temel kasko teminatları kapsamına girer.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Nereden Yapılırsa Sağlıklıdır

Motosiklet Kasko Poliçelerine Yapılacak İlave Teminatlar

Motosiklet kullanırken kullanıcılarının isteklerine bağlı olarak poliçelerine ekleyebilecekleri ek teminatlar bulunur. Bunlar ise terör zararları, halk hareketleri, grev, lokavt, sel ve su baskınları, deprem, dolu, yangın, yıldırım veya yanardağ gibi doğal afetlerin yol açtığı zararlar, hayvanlardan kaynaklanan zararlar ve anahtar kaybı gibi durumlar motosiklet ek kasko teminatları kapsamına girer. Ancak poliçeye eklenen her ek teminat motosiklet kaskosu fiyatı üzerinden değişim gösterir. Motosiklet kaskosu fiyatları aracın durumuna göre değişir.

Bu durumlar motosikletin geçmişte hasar alıp almadığına, motosikletin kullanıldığı şehre göre değişim gösterir. Bu değişime bağlı olarak motosikleti kullanan kişiye göre en uygun kasko teklifi oluşturulur.  Ancak motosiklet sahibinin daha önceden geçirmiş olduğu kazalar, motosikletin kullanıldığı şehir, motosikletin yaşı, markası, modeli kasko bedelini etkileyen bir diğer etkenlerden olduğu da unutulmamalıdır. 

Kaza ve benzeri durumlarda motosiklet kaskosu, motosiklet kullanıcısını ve motosikleti korumaya alır. Olası bir kaza durumunda başka sürücülerin fiziksel ve maddi hasarlarını karşılar. Böylece motosikletler ve diğer motorlu araçlar trafikteyken zarar görmez. Motosiklet kaskosu olası bir kaza durumunda oluşabilecek hasarları kısa sürede karşılama imkânı sunar. Motosiklet kullanıcıları için kullandıkları motosikletler üzerinde uygulanan motosiklet kaskosu hem maddi hem de manevi açıdan önemlidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap