Mangal İçin Sağlık İpuçları

Hemen her bireyin sevdiği et mangal belki de en zahmetli pişirme tekniklerinden biri. Zahmeti bir yana mangal doğru kullanılmaz ve etler sağlıklı hazırlanmaz i..

Hemen her bireyin sevdiği et mangal belki de en zahmetli pişirme tekniklerinden biri. Zahmeti bir yana mangal doğru kullanılmaz ve etler sağlıklı hazırlanmaz ise uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmekte.

Mangalı Sağlıklı Yapan Temel Noktalar Nelerdir

Mangal her kullanımdan sonra iyice temizlenmeli ve mangal yapılacak alanın olabildiğince hijyenik olması sağlanmalıdır. Mangalda pişireceğimiz etler hazır şarküteri ürünü olan salam, sucuk yâda sosis gibi et ürünleri değil işlenmemiş nitelikle kırmızı veya beyaz et ürünleri olmalıdır. Bu tercih bireyi özellikle bağırsak kanseri ve benzeri hastalıkların etkisinden korumaktadır. Mangal üzerine yapışmış olan yağlar yanan ateşin dumanı ile birleşerek kanserojen hale gelirler. Bu sebepledir ki mümkünse az yağlı etler tercih edilmeli yâda mevcut etlerin yağları mümkün olduğu kadar ayıklanmalıdır. Etler mangala atılmadan önce mutlaka adaçayı, biberiye gibi bitkisel ürünler yardım ile şarap yâda limon suyuyla marine edilmelidir. Bu şekilde yapılacak olan marine işlemi kanser ihtimalini yüksek oranlarda azaltacaktır. Mangal yapımında tercih edilecek olan et çeşidi tamamen damak zevkine göre belirlenmekte olup sağlıklı bir tercih yapılmak isteniyorsa balık yâda tavuk eti seçilmelidir. Pişirilen etlerin yanında soğan, biber ve domates gibi çeşitli sebzeleri de pişirmek daha sağlıklı bir yol olacaktır. Ancak pişirilecek sebzeler mutlaka kabukları soyulmadan mangala atılmalıdırlar ki kanserojen maddelerden etkilenmesinler. Etler çok fazla pişirilmeden, is ve duman altında kalmadan mangaldan alınmalıdır. Kor ateş yerine düşük sıcaklıklarda pişirmek etin daha iyi ve sağlıklı pişmesine neden olacaktır. Mangaldan önce et fırında ön pişirmeye tabi tutularak mangalda bekleme süresi azaltılabilir. Etin üzerine yağ sürülerek etin kömüre yapışmasına engel olunabilir.

Mangal Yapma İşlem Sırası

Mangal alet ve edevatları hazırlanır. Bunların temiz ve hijyenik olması önemlidir. Hazır olan mangalın ateşi yakılarak üzerine konulan kömürlerle ateş harlanmaya çalışılır. Harlanan ateş kor hale gelene kadar beklenir. Sonrasında marine edilen etler mangala yerleştirilir ve pişirme işlemine başlanır. Etin yanmamasına ve dengeli pişmesine dikkat edilmelidir. Pişme işini ardından yine mangal üzerindeki yağ ve benzeri diğer artıklardan iyice temizlenerek hijyenik bir şekilde yerine bırakılır. 92226