Limon Hangi Mevsimde Yetişir? Sebze mi Yoksa Meyve mi?

Limon en fazla hangi mevsimde yetişir ve nerelerde bulunur? Limon çeşitleri nelerdir ve özellikleri nelerdir hakkındaki tüm bilgileri sizler için hazırladık.

İçeriğimizde ve Limon Mevsim Yetişir Sebze Meyve Limon yetiştiriciliği Limon mevsimi Se hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Limon, turunçgiller arasında en sık tüketilen meyvedir. Çoğunlukla ilkbaharda yeterli olgunluğa erişmektedir. 

Limon ağacı özellikle yaprak dökmeyen ve en önemli uçucu yağ özellikleri bulunan kısa boylu bir ağaç türüdür. En çok turunçgillerin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmesi nedeniyle buralarda yaygın bir şekilde tarım faaliyetleri yürütülmektedir. Bu bölgelerde limon hemen her evin bahçesinde bulunmaktadır. Limon hoş kokuya sahip ekşi bir meyvedir. 

Limon
Limon Hangi Mevsimde Yetişir? Sebze mi Yoksa Meyve mi?

 Limon ağacı diğer ağaçlar gibi her yıl belli mevsimlerde limon meyvesi vermektedir. Limonun olgunlaşma zamanı olarak sonbahar ile ilkbahar mevsimleri arası kabul edilmektedir. 

Limonlarda hasat dönemi özellikleri bölgelere göre farklılık göstermektedir. Limonun olgunlaşması sonbaharda başlayıp ilkbahar döneminde sona erdiği için ilkbahar aylarında hasadı yapılmaktadır. 

Türkiye’de turunçgil üretimi arasında %20’lik payı limon almaktadır. Limon üretiminde başarılı sonuçlar elde etmek için ve tam bir verim alınabilmesi için limon ağaçları eylül ayının sonlarına doğru veya ekim ayının ilk günlerinde aşılama yapılmalıdır. Bu sayede ağaçlar kış mevsimine doğru uyanarak don gibi olaylara karşı koyabilirler. 

Limon çeşitleri arasında çok farklı limon çeşidi bulunmaktadır. Limon çeşitlerinden her biri farklı iklim koşullarında uyum sağlamaktadır. Bazı limon ağaçları bol yağmuru tercih ederken ve her mevsim meyve verirken bazı limon çeşitleri yalnızca yaz aylarında olgunlaşabilmektedir. 

Limon en taze hangi ayda markette olur ve bulunur? 

Limon, olgunlaşma döneminden sonra hasat edilir ve aralık ayında sarı renkli, sulu ve ekşi tadına gelerek olgunlaşmış hale gelmektedir. Bu nedenle özellikle kış boyunca taze bir şekilde market, manav ve pazar tezgahlarında kolaylıkla limon bulmak mümkündür.

Limon meyve midir sebze midir? 

Limon ağaçta yetiştiği için meyve olarak kabul edilmektedir. Diğer bir ifadeyle limon bir narenciyedir. 

Kaç Çeşit Limon Türü Bulunur? 

Lamas. Bu limon türü ekoloji seçici özellikte olup Türkiye’ nin Akdeniz Bölgesindeki Mersin ilinin batısında yetişmektedir. Genellikle (Erdemli-Silifke) bölgesinde yetişir.

İtalyan Memeli – diğer adı kara limondur. Bu italyan kökenli bir limon türü olarak kabul edilmektedir. 

Enterdonat, en önemli özelliği erkenci bir limon türü olmasıdır. Enterdonat, yetiştirilmesinde dünyada en çok Türkiye’ nin Doğu Akdeniz Bölgesi tercih edilmektedir. 

Kütdiken, Türkiye’ bilinen ve üretilen en eski limon çeşididir. Bu türün üretimi ve depolaması en çok tercih nedeni meyvesinin kalitesi olmaktadır. 

Kıbrıs Limonu, Kıbrıs limonu en çok Alanya, Anamur yöresinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. 

Lizbon, limon türlerinden olan Enterdonat, çeşidi olarak en erkenci tür kabul edilmektedir. 

Mayer, bu limon türü ağaçlarının kısalığı ile bilinmektedir. Ağaçları  maxsimum 2,5-3m boyunda olmakta ve bol meyve vermektedir.

Misket. Türkiye’ de yeşil limon olarak da adlandırılmaktadır. Misket limon adıyla da bilinmektedir. Kendine özel bir tadı olduğu için mojito gibi kokteyl ve içeceklerin yapımında kullanılmaktadır. Bazı yiyecek ve tatlılarda tatlandırıcı olarak da kullanılabilmektedir. 

Molla Mehmet; Türkiye’ de en çok Mersin ilinde yaygın olarak yetişmektedir. En eski limon türlerinden biri olarak yer almaktadır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir