Limon Çayının Faydaları Neler?

Limon çayının başlıca faydaları arasında yer alan üst solunum yolu enfeksiyonları ve rahatsızlıkları tedavisi yer almaktadır. İçeriğindeki C vitamini ve antiok..

Limon çayının başlıca faydaları arasında yer alan üst solunum yolu enfeksiyonları ve rahatsızlıkları tedavisi yer almaktadır. İçeriğindeki C vitamini ve antioksidan etkisi sayesinde anti bakteriyel özellik gösterip, enfeksiyonlara karşı direnç oluşturmaktadır. İsteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir.

Limon Çayının Faydaları

Limon çayı, vücut sistemlerinin sağlığını koruyarak kandaki zararlı toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Limon çayının toksin maddelerden koruyucu özelliği cilt sağlığına da olumlu etkiler sağlamaktadır. Limon çayının, sabah erken saatlerde içilmesi, kişinin gün boyu zinde kalmasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo problemi bulunan hastaların da kilo vermesine yardımcı olur. Doğal antioksidanlar bakımından da zengin olan limon çayı, kansere karşı alınabilecek önlemler arasında yer almakta. Limon çayı hücrelere gelebilecek zararların etkisini yok etmekte yararlı bir içecektir. Yalnızca hastalıklar bakımından değil, bunun dışında enerji verici özelliği ile zihinsel ve bedensel olarak enerjik olmayı sağlayan bir özelliği de bulunmaktadır. Sakinleştirici özelliği sayesinde, stresten uzaklaşmayı, uykusuzluk problemi açısından rahat bir uykuyu ve uyku problemini giderme açısından kişiye tedavi sağlar. İçeriğinde bulunan doğal antioksidanlar ve anti bakteriyel özellikler sayesinde enfeksiyon engelleyici özelliğe sahiptir. İçeriğindeki C vitamini, limon çayının sadece üst solunum yollarındaki rahatsızlıkları tedavi etmesi anlamına gelmez, bunun dışında eklemlerde meydana gelebilecek ya da gelen iltihaplanma durumlarında da tedavi ve bu durumu yavaşlatma amacı ile de kullanılır. Ameliyat sonucu vücutta oluşabilecek ödemlerinde etkisini azaltacak özelliğe sahiptir. İçeriğinde C vitamini dışında, potasyum, fosfor ve magnezyum da bulunmaktadır. Bu içerikleri ile limon çayı, karaciğeri temizleme özelliği göstermektedir.

Limon Çayının Hazırlanması ve Tüketimi

Limon çayı, bir fincan sıcak su içerisine bir iki kaşık limon suyu ekleyerek ve içerisine bir iki çay kaşığı bal eklenerek hazırlanır. Bunun dışında limon kabuğu 10 dakika boyunca sıcak su içerisinde demlenerek de yapılabilir. Ancak bu işlemi yapmadan önce limon kabuğunun temiz olduğundan emin olmalıyız. Limon kabuğu üzerinde tarımsal ilaçlar mevcut olabilir. Bu da sağlığımızı tehdit edebilecek etkenler meydana getirebilir. Her şeyde olduğu gibi, limon çayının da fazla tüketimi zararlı olabilir. Fazla tüketim sonucunda uyuşukluk, baş dönmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Yüksek tansiyon hastası olan kişilerin limon çayını fazla tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir. En fazla günde bir fincan olmak üzere tüketebilirler. 14046