Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir? Findeks Notu Kaç Olmalı?

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir? Findeks Notu Kaç Olmalı? Kredi kartı günümüzde tüketicilerin acil olan harcamalarında kullandığı, bankaların tüketiciler için hazırladığı, pos makinelerin bulunduğu her yerde alışveriş için kullanılma imkânı olan, bunlarla beraber bankaya borçlanmasını sağlayan bir araçtır. Kredi kartlarının limitleri ise tüketicinin banka kartına ayırdığı bütçeyle belirlenir. Kredi kartı kullanımının tüketicilere sağladığı 12 aya kadar çıkan taksit imkânıyla, tüketici kişilerin gereksinimlerini geniş bir süreyi kapsayan vadede ödeme imkânı sunar.

Kredi Kartı Sahibi Olabileceğiniz Bankaların Özellikleri

Kredi kartı sahibi olabileceğiniz bir sürü farklı banka vardır. Emeklilere kredi kartı veren bankalar olabileceği gibi hemen hemen her yaş aralığındaki kişilere kredi kartı belli şartlarda verilebilir. Her bankada da farklı türlerde, kendine ait özel avantajlar vardır. İstediğiniz bir bankaya giderek limitiniz ölçüsünde kredi kartı hak talebi edebilir, bu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Doğru bir şekilde yönetebilirseniz size kazançlar sağlar.

Kredi Kartının İnternet Üzerindeki Yayılımı

Kredi kartının internet üzerinden bankanın mobil uygulamaları aracılığıyla kullanımı da oldukça yaygındır. Günümüzde insanlar dışarıya çıkarak elden alışveriş yapmaktan ziyade bu yola daha çok başvurmaya başlamıştır. İnternet üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı veya banka kartınız olmadan çok zordur. İnsanlar günlük hayatlarındaki yoğunluktan, vaktin yeterli olmamasından ve hayatlarını kolaylaştırmasından kaynaklı internet üzerinden yapılan alışverişlere yönelmiştir. İnternet alışverişlerinizde em önemli nokta girdiğiniz kişisel cep telefonu numaranıza gelen onay koduyla alışverişinizi gerçekleştirmenizdir.

Unutulmamalıdır ki girdiğiniz kişisel bilgileriniz ve kredi kartı bilgileriniz çok önemlidir. Daha sonrasında sıkıntı yaşamamanız için dikkatli olmalı ve sitenin güvenilir olup olmadığından da emin olmalısınız.

Bankalardan kredi kartı alabilmek için ise belli kredi kartı alma şartları vardır. Bu şartların sağlanması gerekir.

Kredi Kartı Almak İçin Bazı Gerekli Şartlar

Kredi Kartı Almak İçin Bazı Gerekli Şartlar

Kredi kartı alma şartları Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmektedir. Bunlardan başlıcası ise kredi kartı almak isteyen bireyin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Tüketici 18 yaşında değilse aile bireylerinin bankadaki işlem sırasında yanında olup belgeleri imzalamaları gerekmektedir. Bunlarla birlikte öğrencilere kredi kartı veren bankalar da mevcuttur. 

Kredi kartı almak için gerekenler bunlarla sınırlı değildir. Kredi puanının durumu da bu konuda önemli bir etmendir. Kişilerin kredi kartı borcu bulunuyorsa veya düşük kredi puanına sahipse bankalar kredi kartı çıkarımına izin vermiyor. Kredi kartı çıkarılabilmesi için güncel borcun çok fazla olmaması da önemli bir detaydır. Bunlarla beraber kişilerin elinde çok sayıda kredi kartı bulunuyorsa bu da bankaların kredi kartı çıkarımını sağlamayacakları bir durum olabilir.

Kredi Kartı Çıkarım Yetkisi

Kredi Kartı Çıkarım Yetkisi

Kredi kartı çıkarım yetkisi tamamen bankaların kendine ait ve yer yer öznel bir durumdur. Bazı bankalar kredi kartı çıkarma şartlarını katı bir şekilde tutarken bazı bankalar ise daha esnek olabilir. Bunlardan yola çıkarak bazı bankalar ise çok kolay bir şekilde kredi kartını tüketiciye verebilir.

Bankalar kendilerinden daha önce kredi kartı almamış veya son 5 yıldır aktif olmayan kişilere bazı durumlarda kredi kartı vermeyebilir. Kredi kartı almak için kredi notu oluşmayan vatandaşın geçmişte yaptığı çalışmalar bankalar tarafından görülemediği için bankalar çerçevesinde risk oluşturabilir. Bu durumda kredi kartı notu bulunmayan kişinin kredi kartı alım başvurusu kabul edilmeyebilir. Bunun için bu kişilerin, bu durumu değerlendirerek başvuru yapması daha doğru olacaktır.

Kredi Kartı Findeks Notu

Kredi Kartı Findeks Notu

Kredi kartı almak için findeks kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabı ise; en az 1500 ve üzeri olması başvurunuzun olumlu etkilemesini sağlayabilir. Bunun sebebi ise 1500 ve üstü kredi notuna sahip kişilerin durumunun iyi olarak kabul edilmesidir.

Kredi kartı başvuru esnasında genel olarak herhangi bir evrak talebinde bulunulmuyor. Ancak kredi kartı başvurusunda kişinin geliri tespit edilemezse bazı bankalar tarafından gelir belgesi talep edilebilir. Bu göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.

Kredi kartı kullanabilmek için bilinçli ve dikkatli bir tüketici olunması gerektiği unutulmamalıdır. Kredi  kartı tüketicinin eline geçtikten sonra ise dikkat etmesi gereken önemli durumlar vardır. Bunlar:

  • Alışveriş esnasında her ne kadar kredi kartınızın limitine güvenseniz de o an  limitinize göre değil cebinize göre hareket etmelisiniz.
  • Kredi kartı borcu ödeme zamanınız geldiğinde mümkün oldukça tam borcu ödemeye çalışın.
  • Borcunuza, her alışveriş yaptığınızda alışveriş faizi eklendiğini unutmayın.
  • Kart borcunuzu 3 kez ardı ardına ödememezlik yaparsanız eğer, kart kullanıma kapatılır ve kredi notunuz düşer.
  • Eğer kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek bir hale geldiyseniz, ilk işiniz bankanıza danışmak olmalıdır. Banka size en uygun ödeme planını oluşturmaya çalışacaktır. 
  • Kredi kartınızı almadan önce bankanın size imzalamanız için sunduğu sözleşmeyi o sırada muhakkak okumalı, aklınıza takılan soruları bankadaki görevlilere danışarak çözüme kavuşturmalısınız.
  • Maddi durumunuz buna uygunsa borcunuzu günü gününe ödemeye özen gösterin.
  • Kredi kartlarının yıllık üyelik süreleri olduğunu bilerek kendinize en uygun kartı seçmelisiniz.
  • İnternet alışverişlerinizde dolandırıcılardan mustarip olmamak için güvenli bağlantısı olan site ve uygulamalardan alışveriş yapmaya özen gösterin.
  • Banka kartınızı nereye koyduğunuzu hatırlayamaz veya çalındığını düşünürseniz, ilk yapacağınız iş bankanıza giderek kartınızı bloke edip kapatmaktır. Aksi takdirde kötü niyetli insanların eline geçebilir.

Kredi kartı alımı sırasında ve daha sonraki kullanım esnasında bu uyarılara dikkat gösterin. Aksi takdirde aşırı borçlanmadan kaynaklı üzerinizdeki mülk ve her türlü eşyanıza haciz gelebilir, hayatınızda hem maddi hem manevi geri dönülmez  hasarlara sebebiyet verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap