Konut Kredisi Tapu İşlemleri Yapmak için Şartlar 2023

Konut Kredisi Tapu İşlemleri Yapmak için Şartlar 2023 Geçmiş dönemlerde olduğu gibi şimdilerde de ev alacak olan insanların merak ettiği hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan biri de 2023 konut kredisi tapu işlemleri olmaktadır. İlk defa konut kredisi kullanarak ev almak isteyen kişiler için bu konunun aydınlatılması önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra epeydir tapu işlemi yapmayan kişiler de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Konut kredisi tapu işlemleri nasıl yapılır diye merak eden insanlar için bu yazı açıklayıcı olacaktır.

2023 konut kredisi tapu işlemleri için gerekli adımların izlenmesi bu süreçte kişilere oldukça faydalı olacaktır. Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin bu adımları izlemesi, sağlıklı bir şekilde sürecin yönetilmesinde de etkili olacaktır. Burada kişilere düşen öncelikli iş aşağıda paylaşılan yazıları dikkatlice okumaktır.

Konut Kredisi Tapu İşlemleri Yapmak İçin Şartlar

2022 konut kredisi tapu işlemleri için kişilerin yerine getirmesi gerekli olan birtakım şartlar bulunmaktadır. Yerine getirilmesi gereken ilk şart, kişilerin onaylanmış bir konut kredisine sahip olmasıdır. Kişilerin konut kredisine dair süreçleri tamamlandıktan ve ipotek süreci başladıktan sonra banka ile ilgili işlemleri başlar. Söz konusu banka, kişilere tapu evraklarını verecek ve aracı bir avukat tayin edecektir. Bu avukat da ev kredisi tapu işlemleri için kişilere yardımcı olacaktır.

2022 konut kredisi tapu işlemleri esnasında banka tarafından vekil olarak atanan avukat hakkındaki bilgiler, yine banka tarafından kişilere sms yolu ile bildirilmektedir. Kişilere verilen bu bilgilerin saklanması faydalı olacaktır. Çünkü söz konusu işlemlerin ilerleyen dönemlerinde bu bilgilere ihtiyaç duyulabilir. İhtiyaç duyulduğu zaman da saklanan bu bilgilerin kullanılması işleri daha da kolay hale getirecektir.

Konut kredisi Tapu E-Randevu Nasıl Alınır?

Tapu E-Randevu Nasıl Alınır?

Kişiler 2022 konut kredisi tapu işlemleri için e-randevunun nasıl alınacağı konusunda da bilgi sahibi olmalıdır.  Tapu e-randevu alma işlemi için izlenmesi gereken basit adımlar bulunmaktadır. İlk olarak yapılması gereken şey, tapu işlemlerinin yapılacağı daireye yönelik randevu almak olmalıdır. Burada bilinmesi gereken önemli husus, tapu dairelerinin hafta içi işlem yaptığıdır. Randevu alırken de kişilerin hafta içi bir günü seçmeleri gerekir.

Tapu dairesinden randevu almak için randevu.tkgm.gov.tr adresine girmek gerekmektedir. Bundan sonraki süreçte de aşağıdaki adımların izlenmesi işi kolaylaştıracaktır. Bunlar:

 • Siteye girdikten sonra tapu e- randevu logosuna tıklanmalı
 • Çıkan ekranda en üst kısımda bulunan yeni randevu al seçeneğine tıklanmalı
 • Bir diğer aşamada ekrana gelen kullanıcı sözleşmesi okunmalı ve okunduğuna dair tik atılmalı
 • Ardından güvenlik kodu ilgili yere girilmeli ve giriş butonuna basılmalı
 • Giriş yapıldıktan sonra ekrana gelen ve kimlik bilgileri isteyen sayfada ilgili yerler doğru bir şekilde doldurulmalı, kaydet ve ilerle tuşuna basılmalı
 • Eğer bu işlemler vekaleten yapılacaksa hemen alt kısımdaki tik işaretlenmeli
 • Yeni sayfada e-posta ve telefon numarası ilgili yere girilmeli, kaydet ve ilerle kısmına tıklanmalı. Burada önemli bir husus bulunmaktadır. Sitede istenen telefonun doğru olması gerekir. Çünkü bu telefon numarasına doğrulama kodu gönderilecektir.
 • Ardından çıkan sayfada il ve tapu müdürlüğü için seçim yapılmalı, kaydet ve ilerle seçeneğine tıklanmalı
 • Yeni sayfada işlem tipi seçilmeli.
 • Son aşamada ise ekrana gelen sayfada randevu için gün ve saat belirlenmeli ve işlem tamamlanmalı

Kişiler eğer işlem yapmak istediği gün için boş randevu seçeneği ile karşılaşmadıysa en uygun gün için randevu işlemlerini başlatmalıdır.

Telefonla Tapu Randevu Nasıl Alınır?

2022 konut kredisi tapu işlemleri için telefon ile randevu almak da mümkündür. Telefonla tapu randevusu alma işlemi için yapılması gereken 181 nolu telefonu aramaktır. 181 tapu ve kadastro randevu sistemini aradıktan sonra kişileri karşılayan operatör olmaktadır. Operatörün saydığı seçenekler bittikten sonra kişiler 3’ü tuşlamalı ve tapu randevu alma işlemini başlatmalıdır.

2022 konut kredisi tapu işlemleri de tapu randevusu alma işleminden sonra devam edecektir. Bunun için yapılacak ilk şey konutun bağlı bulunduğu belediyeden konut rayiç bedeli belgesinin alınması olmalıdır. Ayrıca söz konusu konut hakkında herhangi bir vergi borcu mevcut ise bu borçların ödenmesi gerekir. Bu belgenin de tapu dairesine evrak girişi esnasında bildirilmesi gerekir.

Kişiler randevu alınan gün ve saatte konut satıcısı ile beraber tapu müdürlüğünde bulunmalıdır. Alıcı ve satıcı kimliği ile beraber bankanın verdiği tapu evraklarını görevli kişilere teslim etmek gerekir. İlgili kişilere tapu harcı ödemesi için banka bilgileri verilir. Bu harcın ödenmesi durumunda kişilerin öğleden sonrası için yeniden randevu alması gerekecektir. Alınan randevu ile ilgili bilgiler, cep telefonuna sms olarak gönderilecektir.

Kişiler satış için verilen randevu günü ve saatinde avukatlarıyla birlikte satış biriminde bulunmalıdır. Satış için gerekli olan imzalar alındıktan sonra ipotek evrakları ile birlikte yeni tapu hazırlanır ve kişiye iletilir. Böylece 2022 konut kredisi tapu işlemleri için işlemler sağlıklı bir şekilde yürütülmüş olur.

Konut Kredisi 2022 Tapu Harcı Hakkında

Tapu masrafları ne kadar 2022 sorusunda olduğu gibi Tapu harcı ne kadar 2022 sorusu da tapu devrinde bulunacak kişiler için önem arz etmektedir. Tapu harcı olarak satış bedelinin %4’ü şeklinde uygulanmaktadır. Tapu harcı masrafı normalde hem alıcı hem de satıcıdan eşit olarak alınması söz konusu olsa da ülkemizde daha çok alıcıların ödemesi şeklinde olmaktadır. Bu süreçte bir sıkıntı yaşamamak için tapu dairesine gitmeden önce satıcı ve alıcı arasında bir anlaşma sağlanmalıdır.

Tapu harcı ne kadar olduğunu bir örnekle anlatmak mümkündür. Örneğin tapuda kişiler satış bedelini 300 bin olarak gösterecekse ödenmesi gereken tapu masrafı da 12 bin olmalıdır. Bu miktarın yarısı alıcı tarafından ödenirken diğer yarısı da satıcı tarafından ödenmelidir. Bu meblağın ne kadar ödeneceğini de kişiler karşılıklı olarak anlaşarak halledebilir. Böylece taraflar arasında belirlenen miktarın ödenmesi işlemlerin daha da hızlı bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Rayiç Bedelinden Fazla Kredi Çekince Ne Olur?

Rayiç Bedelinden Fazla Kredi Çekince Ne Olur?

Konut satış bedeli her ne kadar tapuda kişiler tarafından karşılıklı olarak belirlense de belediyeden temin edilen rayiç bedelinden az olamaz. Bu durumda da kişilerin karşılaşacağı sorunlardan biri de rayiç bedelinden fazla kredi çekmek olmaktadır. Kredinin fazla çekilmesi durumunda taraflara vergi cezası gelebilir. Olması gereken satış bedeli ve tarafların belirlediği satış bedeli arasında fark kişileri cezaya maruz bırakabilir. Bundan dolayı da kişiler rayiç bedelinden fazla kredi çekmemelidir.

Tapu Harcı Nereye Ödenmektedir?

Tapu harcı hangi bankalara ödenir sorusu tapu harcına dair kişilerin merak ettiği hususlardan biridir. Tapu harcı nereye ödenir diye soran kişiler için şu bankalar listelenebilir:

 • Ziraat ve Ziraat Katılım Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank ve Vakıfbank Katılım
 • Emlak Katılım Bankası
 • PTT

Tapu harcı ödenen bankalar hangileri diye merak edenler için bu bankalardan ödemelerin yapıldığı söylemek doğru olacaktır.

Konut Kredisi İpotek İşlemleri Hakkında

Konut Kredisi İpotek İşlemleri Hakkında

Tapu müdürlüğünde işlemler tamamlandıktan sonra ipotek evrakları bankaya iletilmektedir. Banka da evraklara bakarak ipotek kaydını oluşturur. Konut kredisi ipotek işlemleri tamamlandıktan sonra kredi kullanım işlemleri sona ermiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap