Kaz Yağı Ne İşe Yarar? İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Kaz yağı, belki ilk defa duyduğunuz ve merak edip araştırdığınız bir yağ türüdür. Hoş tadı bir kenara insan sağlığına faydaları ile meşhurdur. Kalbe iyi gelen yağları içerisinde barındırır ve kötü kolesterolün de düşmesini destekler. Elde ediliş şekli pek hoş olmasa da bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, verdiği enerji sayesinde gün boyu dinç kalabilir ve kışın üşümem gibi bir sorunu yaşamazsınız.

Eğer sağlık beslenmeye karar verdiyseniz mutlaka listenize eklemeniz gereken bir hayvansal yağdır. Özellikle gelişmesini tamamlamış bir çocuğunuz varsa mutlaka tükettirmelisiniz. A – D – E – K vitaminleri sayesinde gelişim daha sağlıklı olmaktadır. Özellikle esansiyel yağ asitleri bu konuda büyük yardımcıdır.

Kaz yağı sadece yemek için değil, krem – jel gibi sürüldüğünde de şifa deposudur. Solunum sıkıntısı çekenler, sürekli öksürenler göğüslere ve ayakların altına sabah, öğle, akşam azar azar sürerse rahatsızlıkları azalacaktır.

Kış aylarının en kötü yanlarından biri de çatlaklardır. Özellikle cildi kuru olanlar için bu daha kötü bir hal alır. Çatlak olan yerlere sürerek cildinizi eski haline tekrar geri getirebilirsiniz.

Öksürüğü kesmek için bir küçük boy soğanı rendeledikten sonra bir miktar kaz yağı ilave edip karıştırın. Göğsünüzden yukarı doğru yani boyun taraflarına da masaj yapıp sürün. İnce ve hafif sıcak bir bezi de yağ sürdüğünüz noktalara örtün.

Kaz yağının faydaları arasında enerji barındırması da var. Sadece bir gramında dokuz kalori barındırır. Birçok diyetisyenin önerisine baktığınız zaman, sağlıklı beslenerek zayıflamak için aldığımız besinlerin 1/3’lük kısmında yağlara yer vermemiz gerektiğini öneriyorlar. Kadınlarda ve erkeklerde yağ gereksinimi farklıdır. Kadınlarda 76 gram, erkeklerde ise 100 gramdır.

Hayvansal yağlara bakış açısı uzmanlar tarafından pek iyi değildir. Ama bu bir büyük baş değildir ve yemeklerde sürekli kullandığımız tereyağlarından bile az doymuş yağ barındırır. Örnekle açıklamak gerekirse: 50 gram kaz yağı, 16.35 civarında doymuş yağ barındırırken aynı oranda tereyağında bu oran 27 grama tekabül eder. Doymuş yağların abartı yenmesi LDL’yi yükseltir. Kötü kolesterolün artması; kalp rahatsızlıklarının, şişmanlığın (obezitenin) ve bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Tereyağı margarinlere göre sağlık olsa da kaz yağı daha iyidir.

Doymuş yağ zararlı doymamış ise faydalıdır. 50 gram kaz yağında 27.5 gram tekli doymamış yağ vardır. Tereyağında ise bu oran 9.9 gram gibi küçük bir miktardır. Çoklu doymamış yağ arasında da büyük bir uçurum vardır. Kaz yağında 50 gramda 5.4, tereyağında ise 1.3’tür.

İçeriğinde Oleik asit C18.1 bulunur ve bu da kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Diğer hayvansal yağlarda da oleik asit vardır ama kaz yağında bu oran yüzde 58 daha çoktur.

Birçok yağ yüksek ateşte yanıp zararlı hale gelirken kaz yağında bu durum tam tersidir.

Yüksek ateşe ihtiyaç duyan besinlerin pişirilmesinde kaz yağı kullanılması uygundur. (kızartma, börek yapma gibi)

28960