Karanfil Çayının Faydaları Nelerdir?

Karanfil, Asya ve Amerika’da ki tropik bölgelerde yetişen, yapraklarını dökmeyen, bir ağaç türünün çiçeğidir. Karanfil çiçeğinin kökü ve tomurcukları yem..

Karanfil, Asya ve Amerika’da ki tropik bölgelerde yetişen, yapraklarını dökmeyen, bir ağaç türünün çiçeğidir. Karanfil çiçeğinin kökü ve tomurcukları yemeklere lezzet vermek amacıyla baharat olarak kullanılmaktadır. Aromatik bu ağacın yaprakları mora dönüştüğünde toplanır. Karanfil Çin’de tedavi amaçlı olarak sıkça kullanılmaktadır.

Karanfil Çayının Faydaları Nelerdir?

Sindirimi düzenler Dişeti rahatsızlıklarında kullanılır Diş ağrılarının giderilmesinde kullanılır Şişkinliği alır Kusmayı önler Mide bulantısını giderir Güçlü bir antiseptik özelliği vardır Kan dolaşımını ve kan akışını hızlandırır Sindirim sisteminde oluşan kanser türlerine karşı koruma sağlar Anti bakteriyel özelliği vardır Karanfil en çok antiseptik özelliğinden dolayı kullanılmaktadır, ağız için gargara yapılarak kullanılır, özellikle soğan ve sarımsak kokusunu gidermek için yemeklerden sonra ağıza bir tane alınması yeterlidir. Romatizma ya da kas ağrılarında hariçten karanfil suyu sürerek ağrıyı azaltabilirsiniz. İçmek için hazırladığınız karanfil suyunu soğutarak bir havluya dökün ve ağrıyan yerlerin üzerine kompres olarak uygulayın. 10 – 15 dakika bekletin ve ağrılarınızı dindirin. Mantar ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarında soğuk karanfil suyu etkili olacaktır. Karanfil yağı da suyu gibi ağrılarınızı gidermek için kullanılabilir. Karanfil yağını ağrıyan bölgeye masaj yapar gibi sürerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. Biraz pamuğun üzerine bir kaç damla karanfil yağı damlatın ve ağrıyan dişinizin üzerine koyun diş ağrısını yok edecektir. Sinek ısırması sonucunda şişen bölgeye sürerseniz kaşıntı ve kızarıklığa iyi gelir. Karanfil yağından hazırlanmış karanfil kremleri kullanarak da cilt sorunlarını çözebilirsiniz.

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kurutulmuş 6 -7 tane karanfil alınır ve toz haline gelene kadar havanda iyice ezilir. Suyu kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın ve toz haline gelmiş olan karanfilleri suyun içine atın. Demliğin kapağını kapatın ve bu şekilde 10 dakika demlenmesini sağlayın. Daha demli ve aromalı bir tat isterseniz demlenme süresini 20 dakikaya uzatabilirsiniz. Tek seferde daha çok çay yapmak isterseniz buzdolabında bir kaç gün saklama imkanınız vardır. Yemeklere aroma katmak için kullanılan veya çay olarak tüketilen karanfil çok faydalı bir besindir, herhangi bir yan etkisi yoktur. 44009